13.08.2017

Klezmafour symfonicznie

data wydarzenia: 30.09.2017

Podczas specjalnego jubileuszowego koncertu z okazji 10-lecia istnienia Suwalskiej Orkiestry Kameralnej wystąpi Klezmafour. Grupa czerpie inspiracje z klezmerskich tradycji Warszawy, Lublina i Białegostoku, ale również z Rumunii, Bułgarii, Turcji, Syrii czy Indii. Brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawiają dużą dawką elektroniki. Tym razem usłyszymy ich w symfonicznej odsłonie.

Sobota, 30.09.2017, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 60/40 KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan, a od sierpnia 2008 r. funkcję dyrektora artystycznego sprawował Kazimierz Dąbrowski, utytułowany absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Nowy sezon artystyczny 2015-2016 orkiestra rozpoczęła pod przewodnictwem artystycznym dr Ignacego Ołowia. Obecnie tę funkcję pełni Krzysztof Jakub Kozakiewicz.

Orkiestra towarzyszyła na scenie tak wielu wybitnym solistom jak: Kevin Kenner, Krzysztof Trzaskowski, Maciej Frąckiewicz, Magdalena Bojanowicz, Sylwester Sobola, Maria Machowska, Beata Wardak, Leszek Świdziński, Andrzej Olewiński, Rafał Grząka, Rafał Dudzik, Jakub Grabe-Zaremba, Jan Roszkowski, Adam Roszkowki, Magdalena Idzik, Sandra Kopijkowska, Robert Cieśla, Ryszard Cieśla, Joanna Krasuska-Motulewicz, Marlena Borowska, Justyna Samborska, Maciej Bogumił Nerkowski, Grzegorz Mackiewicz, Piotr Kopietz, Natalia Bartyzel, Radosław Sobczak, Tomasz Strahl, Darius Mažintas, Janusz Olejniczak.

Muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej chętnie współpracują również z artystami nurtu rozrywkowego. Zagrali m.in. ze  Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa” oraz z zespołem „Zimne Dranie”. Wielkim powodzeniem cieszyły się występy z Haliną Kunicką i z Tadeuszem Woźniakiem. Znakomicie przyjęty został „Muzyczny wieczór z miłością” z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem i koncert z okazji jubileuszu Janusza Strobla. Ogromnym sukcesem okazały się koncerty noworoczne – „Salsa symfonicznie” z Jose Torres & Havana Dreams oraz koncert z Orkiestrą Sinfonia Viva pod batutą Tadeusza Radziwonowicza, podczas którego muzycy wystąpili ze Zbigniewem Wodeckim. Orkiestra współpracowała również z cenioną w Polsce i na świecie wokalistką jazzową Agą Zaryan oraz, przy okazji Soulwałki Gospel Workshop, światowymi gwiazdami gospel – Norrisem Garnerem (USA), Isaakiem E. Howardem (USA), Phillipem Carterem (USA), Michelle John (UK) i Markiem Beswickiem (UK). Więcej o Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej >>


Klezmafour to zespół wokalno-instrumentalny rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą. Inspiracje czerpie głównie z klezmerskiej tradycji tych regionów, ale również z Rumunii, Bułgarii, Turcji, Syrii czy Indii. Brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawiają dużą dawką elektroniki, co w połączeniu z ich koncertową energią daje mieszankę wybuchową. wykonujący muzykę klezmerską i bałkańską. Grupa występowała  na wszystkich największych i najważniejszych festiwalach w Polsce: Heineken Open’er, Przystanek Woodstock, Ethnoport Festival, Jarmark Dominikański, Wschód Kultury. Również zagraniczne występy – podczas trasy koncertowej po Kanadzie i USA oraz na scenach festiwali w Niemczech, Anglii, Turcji, Bułgarii, Luksemburgu, Hiszpanii, Czechach i na Ukrainie), spotykają się z entuzjastyczną reakcją publiczności. Grupa jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. na festiwalu International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. 

Jak można przeczytać na Culture.pl„szczególnie istotny jest Lublin, miejsce założenia zespołu w 1999 roku. W tym mieście, niczym Andrzej Stasiuk w książce „Wschód”, upatrują skrzyżowanie dróg, na którym w idealnej proporcji mieszały się niegdyś tradycje muzyczne Wschodu, Zachodu i Południa. To brama otwarta na wszystkie kierunki świata. Właśnie do kierunków świata odnosi się “four” w nazwie (przynajmniej odkąd nie są już kwartetem). Ważne jest też słowo „klezmer” ­ w pierwotnym znaczeniu oznaczające muzyka, który z równą łatwością grał na chrzcinach, weselach, pogrzebach i…w filharmonii.

Jak to wszystko się zaczęło?

Kończyliśmy liceum i czasami graliśmy muzykę do kotleta w knajpkach w Lublinie. Od czasu do czasu graliśmy tradycyjne utwory klezmerskie i zauważyliśmy, że taka muzyka ludziom bardzo przypada do gustu. W pewnym momencie już na studiach stwierdziliśmy, że warto byłoby poświęcić się tylko muzyce klezmerskiej i bałkańskiej. Najpierw trzymaliśmy się tradycji, ale dość szybko stwierdziliśmy, że lepiej zacząć tworzyć coś własnego

– wspominał Andrzej Czapliński w rozmowie z JazzSoul.pl.

Zespół wydał do tej pory dwie płyty. Debiutancka „5th Element” (2011) oddawała klimat koncertów, łączyła dzikość ludowej muzyki z szorstkością i skocznością hip­-hopu. Druga „W górę” była bardziej eksperymentalna, zespół sięgnął po syntezatory i programowane rytmy, inspirując się Bliskim Wschodem, Syrią i Indiami.

Skład zespołu: Andrzej Czapliński (skrzypce), Wojciech Czapliński (klarnet), Rafał Grząka (akordeon), Gabriel Tomczuk (kontrabas), Tomasz „Harry” Waldowski (perkusja (do 2014), Paweł „Melon” Maruszak (perkusja /2014-2015), Kamil Siciak (perkusja /od 2015).


Pięć wydarzeń na piąte urodziny SOK-u
W listopadzie 2017 roku minie pięć lat od powołania Suwalskiego Ośrodka Kultury. Z okazji tego pierwszego jubileuszu zapraszamy na pięć spotkań ze sztuką w różnych odsłonach – zawsze z artystami związanymi z Suwalszczyzną i regionem w roli głównej. SPRAWDŹ CO PROPONUJEMY >>

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie