10.01.2017

Latynoska noc. Koncert Walentynkowy

data wydarzenia: 17.02.2017

Ogniste rytmy oraz egzotyczne latynoskie brzmienia połączą się z instrumentalnym bogactwem orkiestry. Jedni z najbardziej zajętych polskich solistów, Maciej Frąckiewicz (akordeon) oraz Łukasz Kuropaczewski (gitara), hipnotyzują precyzją, wabią nasyconymi emocjami, kuszą podskórnym napięciem, nad którym panują od pierwszego dźwięku do ostatniej kropli brzmienia.

Piątek, 17.02.2017, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 35 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Zarówno nazwiska wykonawców jak i repertuar zapowiadają wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Trzon programu, przygotowanego przez czołowych polskich instrumentalistów wirtuozów, specjalizujących się w wykonaniach muzyki hiszpańskiej, argentyńskiej i afro-kubańskiej – akordeonisty Macieja Frąckiewicza i gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego, stanowią utwory nawiązujące do tych tradycji, form i rytmów tanecznych – dzieła Astora Piazolli utrzymane w charakterystycznym stylu Tango Nuevo. Solistom towarzyszyć będzie Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.

Obaj instrumentaliści, nieskazitelni technicznie, ukazali nie tylko wirtuozowski pazur, ale przede wszystkim ogromny temperament i radość wspólnego graniaGazeta Wyborcza

W programie koncertu usłyszymy m.in. słynne utwory Astora Piazzolii: „Cztery pory roku” na akordeon, gitarę i orkiestrę smyczkową oraz koncert podwójny „Hommage a Liege” na gitarę, akordeon i smyczki.


Maciej_Frackiewicz_3_foto_Lucas_Tomaszewski

Maciej Frąckiewicz. Foto: Lucas Tomaszewski.

Maciej Frąckiewicz jest artystą wszechstronnym i charyzmatycznym. Ma na koncie dziesiątki prestiżowych osiągnięć, w tym Paszport Polityki (2013) czy zwycięstwo na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – Arrasate Hiria (Hiszpania, 2012). Wobec jego muzycznej wrażliwości nie sposób pozostać obojętnym. To wykonawca na miarę współczesności, w której młodzieńczy żywioł zderza się z doświadczeniem i głębią, a muzyczne interpretacje tchną świeżością i nieposkromionym artystycznym temperamentem. Nazywany jest artystą totalnym, który z równym kunsztem i finezją wykonuje muzykę dawną i najnowszą, przystępną i tę znacznie bardziej wymagającą. Dorota Szwarcman uznała go za „jedną z najciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia“.

Jego błyskotliwa kariera rozwija się wielotorowo. Artysta występuje jako solista z najważniejszymi polskimi orkiestrami, a jednocześnie współtworzy szereg wyjątkowych projektów kameralnych, w tym słynne TWOgether Duo z Magdaleną Bojanowicz, a także duety z Markiem Brachą oraz Łukaszem Kuropaczewskim. Jest także niestrudzonym propagatorem swego instrumentu wśród współcześnie tworzących kompozytorów. Z jego inspiracji powstało jak dotąd ponad 70 nowych utworów akordeonowych. Jako pierwszy akordeonista w historii wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej (2012).

Występował jako solista na koncercie finałowym festiwalu Warszawska Jesień (2014), Festiwal Prawykonań w Katowicach (2011, 2015), prezentując dzieła Jörga Widmanna (z Maestro Jackiem Kaspszykiem), Dariusza Przybylskiego (z Maestro Michałem Klauzą), PRASQUALA, Zygmunta Krauze, prawykonał 8 utworów na akordeon z orkiestrą. Przygotował akordeonową wersje koncertu harmonijkowego Villa Lobosa, którą z powodzeniem zaprezentował z Filharmonią Łódzka i Polską Orkiestrą Radiową z Maestro Jose Maria Florencio.

Maciej Frąckiewicz gra na instrumencie PIGINI NOVA uważanym za najekskluzywniejszy na świecie.

Lukasz_Kuropaczewski-3-credit-Kamil-Strudzinski

Łukasz Kuropaczewski. Foto: Kamil Strudziński.

Łukasz Kuropaczewski jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Piotra Zaleskiego oraz Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore w klasie Manuela Barrueco. Występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych świata – Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Koncertuje również jako kameralista.

Współpracował z najważniejszymi polskimi orkiestrami filharmonicznym, ia także z Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” i Orkiestrą Kameralną AUKSO. W ostatnich latach dokonał wielu polskich i światowych premier koncertów na gitarę z towarzyszeniem orkiestry: Hommage a Manuel de Falla Aleksandra Tansmana, Concertino Krzysztofa Meyera, Arioso e Furioso Mikołaja Góreckiego czy Jerusalem Concerto Angelo Gilardino.

Nagrał sześć albumów. Trzy ostatnie, nagrane dla Polskiego Radia i Ponte Art Production, otrzymały nominacje do nagrody „Fryderyk”. Artysta zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. W latach 2007-201O był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, a od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. W marcu 2013 roku uzyskał tytuł doktora nauk muzycznych na tej uczelni.

Łukasz Kuropaczewski gra na gitarze Rossa Gutmeiera oraz strunach Savarez Alliance Corum.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.23.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.26% 4.2454 4.3312
USD 0.47% 3.6010 3.6738
GBP 0.29% 4.8436 4.9414
CHF 0.07% 3.6220 3.6952
23.05.2018

praca

Dodaj nowe ogoszenie