25.07.2017

Suwalski Maraton Szantowo-Folkowy 2017

data wydarzenia: 19.08.2017

Tradycyjnie także tego lata nie zabraknie w Suwałkach szant i folku. W ciągu dwóch dni koncertów będzie można posłuchać siedmiu znakomitych wykonawców. Nad brzegiem Czarnej Hańczy wystąpią: Marek Majewski, Vieśnova, Shamrock, Czeremszyna, Zmiana Wachty, EKT Gdynia oraz Zejman & Garkumpel.

Sobota, 19.08.2017, godz. 17:00
Niedziela, 20.08.2017, godz. 17:30
zalew Arkadia

 

wstęp wolny

19 sierpnia (sobota) wystąpią:
Vieśnova | Shamrock | Marek Majewski | Czeremszyna

20 sierpnia (niedziela) wystąpią:
Zmiana Wachty | EKT Gdynia | Zejman & Garkumpel

Marek Majewski

Autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer programów estradowych, telewizyjnych i radiowych. Urodził się w roku 1952 w Warszawie, w znaku Skorpiona, co już wróżyło mu karierę artysty-satyryka. Warszawiak – jak mówi – z pradziada, ale nie z dziada. Bo dziadek musiał przed prześladowaniami carskimi uciekać z Warszawy i do swojego miasta wrócił dopiero jego syn, czyli ojciec Marka. Od dzieciństwa związany z warszawską dzielnica Żoliborz. W czasie okupacji mama prowadziła tajne komplety, ojciec zaś walczył w Powstaniu Warszawskim. Jest artystą-samoukiem. Z wykształcenia mgr inż. lotnictwa, ze specjalnością konstruktor lotniczy, co niewątpliwie pomaga mu przy konstruowaniu piosenek, wierszy i fraszek.

Zadebiutował w wieku 9 lat, występując w Domu Spokojnej Starości z piosenką „Jabłuszko pełne snów” z repertuaru Mieczysława Wojnickiego. Piosenka trudna do zaśpiewania dla dziecka, podbiła jednak publiczność, starszą przeciętnie o 60 lat od wykonawcy.
Chociaż ukończył Politechnikę Warszawską, w czasie studiów śpiewał w chórze Uniwersytetu Warszawskiego, a na macierzystej uczelni udzielał się w studenckim ruchu turystycznym, któremu wtedy towarzyszyło wiele imprez piosenkowych. Wielokrotnie brał udział w gdańskim przeglądzie piosenki turystycznej BAZUNA, Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, Festiwalu YAPA w Łodzi i poznańskim w Festiwalu Piosenki Rajdowej. I wszędzie tam gdzie zagrał i zaśpiewał, zdobywał nagrody i wyróżnienia. Zaangażował się w piosenkę turystyczną do tego stopnia, iż stworzona przez niego grupa PUW, składająca się ze studentów Uniwersytetu i Politechniki, śpiewała na przeglądach piosenki turystycznej chorały Jana Sebastiana Bacha. Z czasem jednak artysta zmienił swoje upodobania i zaczął tworzyć i śpiewać piosenki zaangażowane z zacięciem satyrycznym. Prezentował je na ważnym wówczas na piosenkowej mapie Polski przeglądzie SMAK (Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów) w Myśliborzu, któremu towarzyszyły warsztaty prowadzone przez wybitnych twórców. m. in. Jonasza Koftę i Agnieszkę Osiecką. Do Myśliborza jeździł jako uczestnik, potem jako były laureat, potem jako juror, wreszcie jako kierownik artystyczny.

Vieśnova

Zespół‚ powstał‚ pod koniec 2007 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Pomysł‚ połączenia tradycyjnej muzyki z nowoczesnymi aranżacjami pozwolił‚ stworzyć ciekawy i atrakcyjny dla współczesnej publiczności styl wykonywania tradycyjnych pieśni z terenu Suwalszczyzny. Tradycyjne pieśni wykonywane archaicznym białym głosem (zwanym też Śpiewokrzykiem) połączono z nowoczesnymi aranżacjami zawierającymi elementy rocka, jazzu i szeroko pojętej „muzyki rozrywkowej”. Autorem aranżacji, pomysłodawcą brzmień i wyrazu artystycznego jest lider i gitarzysta zespołu – Wiesław Jarmoc. 

Shamrock

Shamrock liczy sobie już kilkanaście wiosen. Powstał w 1995 roku po wyprawie do Irlandii, w trakcie, której późniejsi założyciele zespołu urzeczeni otaczającym ich pięknem zielonej wyspy postanowili jej cząstkę zabrać ze sobą. Ponieważ najlepszym nośnikiem emocji jest muzyka, powołali do życia Shamrock – folk music group.

Grupa od początku swego istnienia jest kojarzona z muzyką celtycką, sama nazwa oznacza trójlistną koniczynkę – symbol Irlandii. Utwory znajdujące się w repertuarze grupy to zarówno jig’i i reel’e, do jakich przywykło ucho znawcy gatunku, jak i zaaranżowane na sham-rockowy sposób żywiołowe i dynamiczne utwory zaczerpnięte z tradycji muzycznej zarówno irlandzkiej jak i polskiej, jak również nieco bardziej współczesne stylistycznie, aczkolwiek nawiązujące do niej.                                                     

Zespół kilkakrotnie prezentował się w telewizji, będąc gościem muzycznym programów TVP 1, TVP 2, POLONIA: „Kawa czy Herbata”, „Pytanie na śniadanie”. W „Teleekspressie” zaprezentował swoje teledyski do utworów zespołu. Był gościem wielu audycji programów Polskiego Radia. Jednak największym wydarzeniem w historii zespołu była nominacja w roku 2003 do nagrody Fryderyk w kategorii ALBUM ROKU Etno/Folk za płytę „Celtic”.

Zespół zagrał na wielu festiwalach: Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie, Folk Fest – Krotoszyn, Festiwal Kultury Celtyckiej – Dowspuda, Celt – Poznań, Euro Folk – Sanok, Ethnosfera Festiwal – Skierniewice, Euro Folk – Zamość, Shantie’s – Kraków. Shamrock rozgrzewał też publiczność przed takimi sławami jak Brainstorm, Ottawan czy litewski reprezentant na Eurowizji Skamp. Podczas pobytu w Irlandii i Szkocji był uczestnikiem Festiwalu w mieście Sligo, w którym to członkowie zespołu brali udział w sesjach muzycznych w pubach irlandzkich.

Shamrock wydał płyty: SZKOCJA, CELTIC, OPOWIEŚĆ oraz kasetę: SHAMROCK. Dwa utwory: „Wino zielone” i „U boru” znalazły się na składance CD w Superexpressie. W roku 2012 utwór „Opowieść” znalazł się na składance „FOLK SIĘ GRO!”

Shamrock tworzą:
Ewa Bogdan – skrzypce
Natalia Kruszyłowicz – wokal
Jerzy Puza – akordeon
Tomasz Łabanowski – gitara
Adam Tyczkowski – perkusja
Bernard Bogdan – gitara basowa

Czeremszyna „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”

Zespół należący do czołówki folkowych zespołów w Polsce, inspirujący się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 r.  w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu, czyli w regionie, gdzie współistnieje wiele kultur (m.in. polska, białoruska, ukraińska), co znajduje odzwierciedlenie w repertuarze kapeli. Od początku istnienia są to przede wszystkim pieśni ludowe z Podlasia w gwarze.

Płyta „Hulaj póki czas” została wybrana przez internautów folkowym fonogramem roku „Wirtualne Gęśle” 2004, a płyta z 2008 r. „Uśmiechnij się” zajęła II miejsce  w głosowaniu Wirtualne Gęśle 2009 oraz I miejsce w kategorii najlepsza okładka. Utwory zespołu Czeremszyna znajdują się na 2 folkowych wydawnictwach:
GOIN’ BACK HOME International Vol . 5  i FOLK SIĘ GRO! Czeremszyna koncertowała w wielu miastach Polski oraz we Włoszech, Niemczech, Francji, w Szwecji, Belgii, Holandii, Rosji, na Łotwie, Litwie i Węgrzech oraz w Nepalu. Była też gościem wielu programów telewizyjnych i radiowych.

Środowisko skupione wokół kapeli od 1996 roku organizuje znany w Polsce i zagranicą Festiwal „Z wiejskiego podwórza”. W 2004 r. zespół zrealizował wspólny projekt muzyczny ze znanym niezależnym muzykiem białoruskim Zmicierem Wajciuszkiewiczem.

Zmiana Wachy

Suwalska Formacja Szantowa powstała w 2006 r. W repertuarze zespołu oprócz szeroko pojętych szant znajdują miejsce utwory flamandzkie i własne kompozycje. Formacja koncertowała między innymi w Niemczech, na Litwie  i we Francji. Zdobywała uznanie publiczności, nagrody i wyróżnienia na festiwalach „Kopyść” w Białymstoku i „Jeziorak Szanty” w Iławie oraz brała udział w „Shanties” w Krakowie czyli największym festiwalu szantowym w Polsce.

Zejman & Garkumpel

Aktualnie zespół jest w czołówce polskich wykonawców muzyki szantowej. Swoją pozycję zawdzięcza nie tylko świetnym kompozycjom i mistrzowskim aranżacjom, ale niesamowitej energii, która emanuje ze sceny podczas każdego koncertu. Występy Zejmana to zawsze wyjątkowe wydarzenie, masa dobrej zabawy i miłe wspomnienia.

EKT-Gdynia

Istnieje od 1986 roku. Zespół rozpoczynał od piosenki turystycznej, by z biegiem czasu na trwałe związać się ze sceną żeglarską. Jako jedni z pierwszych wprowadzili mocne brzmienie i elektryczne instrumentarium. Wiele ich piosenek stało się niekwestionowanymi przebojami, śpiewanymi przez całą żeglarską Polskę. Koncertują po całym kraju kilkadziesiąt razy w roku, mają też na koncie sporo występów w Kanadzie. Nagrali 5 autorskich albumów, ich utwory znalazły się na kilkunastu tzw. „składankach”, wiele razy gościli w radiu i telewizji. Podczas koncertów oferują nieskrępowaną zabawę i dużą dawkę humoru.

Skład zespołu:
Jan Wydra (voc., git., muzyka, teksty), Jacek Fimiak (perk., voc.), Krzysztof Kowalewski (git., voc.), Marcin Ritter (git. bas.)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


Ślepsk Malow Suwałki

29.03.2024
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe ogoszenie