10.01.2017

Białoruś wprowadza częściowy ruch bezwizowy. Przyleć do Mińska

Jak podały agencje BelaPAN.by i Belsat.eu, prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka podpisał dekret, który zezwala na pięciodniowy pobyt na Białorusi bez wizy obywatelom 80 krajów – w tym i Polakom. Jest jednak pewien warunek - muszą oni przekroczyć granicę w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Mińsk, czyli przybyć drogą powietrzną.

Dokument dotyczy obywateli 39 krajów Europy w tym całej UE, a także Brazylii, USA, Indonezji, Japonii i innych.

Aby przekroczyć granicę należy posiadać: obowiązujący paszport, sumę ok. 20 euro na każdy dzień pobytu w gotówce lub na karcie bankowej, a także ubezpieczenie zdrowotne na sumę min. 10 tys. euro, zakupione we współpracującej z Białorusią firmie ubezpieczeniowe – podaje portal belsat.eu.

 Dekret wejdzie w życie 6 lutego.

Przypomnijmy, że od jesieni 2016 roku obowiązuje także rozporządzenie na mocy, którego turyści bez wiz mogą pojechać do Grodna oraz przebywać na terenie parku rekreacyjno-turystycznego Kanał Augustowski. Cudzoziemcy mogą dostać się na Białoruś bez wiz przez przejścia graniczne w województwie podlaskim: Rudawka-Lesnaja (sezonowe przejście na Kanale Augustowskim) i Kuźnica-Bruzgi oraz białorusko-litewskie: Privalka-Švendubrė i Privalka-Raigardas.

Należy uzyskać tylko specjalne zezwolenie na prawo do przebywania w strefie bezwizowej, tzw. minimalny pakiet usług turystycznych, w którego skład wchodzą:

- ważny paszport;

- polisa ubezpieczeniowa;

- bilety wstępu do miejscowych atrakcji turystycznych.

Zezwolenie jest wydawane przez biura turystyczne działające w województwie podlaskim.

Turyści mogą także zwiedzać Puszczę Białowieską po stronie białoruskiej bez konieczności posiadania wizy. Cudzoziemcy mogą przebywać na terenie parku narodowego "Biełowieżskaja Puszcza" bez wizy nie dłużej niż 3 dni. Ruch bezwizowy jest możliwy tylko na pieszo-rowerowym przejściu „Białowieża-Piererow". Podstawą do przekroczenia granicy jest posiadanie dokumentu pozwalającego obcokrajowcowi zwiedzać Park Narodowy. Aby uzyskać taki dokument należy zarejestrować się na stronie www.npbp.by oraz wypełnić wniosek.

Od 1 stycznia 2017 roku możemy jechać bez wic do dalekiego Kazachstanu. Władze tego kraju zniosły wizy dla obywateli krajów Unii Europejskiej. Kazachstan zniósł wizy dla obywateli UE w celu przyciągnięcia turystów oraz inwestorów – donosi agencja AFP.

Obywatele UE mogą przebywać w Kazachstanie bez wizy do 30 dni.

Bez wizy wjadą do Kazachstanu również obywatele wszystkich krajów OECD (do tej organizacji należą m.in. Australia, Izrael, Japonia. Kanada, Szwajcaria i USA). Wiz nie potrzeba także obywatelom Malezji, Monako, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Singapuru.

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

W niedzielę, w swoim drugim meczu grupowym mistrzostw świata z Kolumbią reprezentacja Polski

wygra
zremisuje
przegra
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.21.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.34% 4.2632 4.3494
USD 0.71% 3.6877 3.7621
GBP 0.15% 4.8554 4.9534
CHF 0.74% 3.7079 3.7829
Dodaj nowe ogoszenie