20.09.2018

Doradzają i pomagają znaleźć pracę. Święto OHP w Jeleniewie

Podlaska Wojewódzka Komenda OHP w Białymstoku zaprasza na uroczystość z okazji Rocznicy utworzenia Junackich Hufców Pracy i Stulecia Odzyskania Niepodległości w piątek, 21.09.2018 r., w godzinach 10.00 - 13.50 w Jeleniewie.

W uroczystosciach wezmą udział przedstawiciele młodzieży, rządu i władz samorządowych, instytucji administracji państwowej i pożytku publicznego, posłowie i  kadry OHP

PROGRAM: 

10:00 – 11:00 

Msza Święta w Kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie (ul. Suwalska 38, 16-404 Jeleniewo) 

11:10 – 11:25 

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego  

11:45 – 13:15 

Uroczystość w Szkole Podstawowej w Jeleniewie (ul. Suwalska 51), noszącej przed II wojną światową imię Junackich Hufców Pracy, której patronką od 16 16.12.2016 r. jest Danuta Siedzikówna "Inka": 

- Odsłonięcie tablicy poświęconej Junackim Hufcom Pracy

- Wprowadzenie pocztów sztandarowych, odśpiewanie hymnu państwowego

- Powitanie gości polonezem przez uczniów Gimnazjum w Jeleniewie

- Powitanie przez Dyrektora Szkoły p. Bożenę Sobieszczańską i Komendanta Głównego OHP p. Bogdana Ścibuta

- Projekcja filmu o JHP

- Koncert muzyczno-poetycki – uczniowie szkoły oraz uczestnicy OHP 

13:15 – 13:30  

Wystąpienia gości, zakończenie 

13:30 – 13:50

Zwiedzanie wystawy o Junackich Hufcach Pracy

 

Ochotnicze Hufce Pracy to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do której głównych zadań należy: wspomaganie systemu oświaty poprzez aktywizację społeczną, zawodową i ekonomiczną młodzieży, podejmowanie działań zmierzających do podwyższania kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowania, wspieranie inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu i wychowaniu w procesie pracy, w tym organizowanie zatrudnienia oraz organizowanie międzynarodowej wymiany młodzieży.

OHP - stwarzają młodzieży warunki do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego, w tym szczególnie młodzieży defaworyzowanej, dla której wsparcie polega na budowaniu, organizowaniu i wspieraniu form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i środowisk dysfunkcjonalnych.

Adresatami działań Ochotniczych Hufców Pracy są:

  • osoby młodociane (15-17 lat), ze środowisk niewydolnych wychowawczo, które nie realizują obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, mają problemy z ukończeniem szkoły i potrzebują zdobycia kwalifikacji zawodowych;

  • osoby w wieku 18-25 lat, w tym osoby, które poszukują pracy bądź chcą się przekwalifikować, bezrobotni, absolwenci szkół i studenci.

DZIAŁANOŚĆ OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZA

Zdobywanie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedną z dróg uzyskiwania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty. Pierwsza z wymienionych wyżej grup może w OHP kontynuować kształcenie ogólne i zdobywać kwalifikacje zawodowe. Każdego roku blisko 32 tysięce takich młodych ludzi zyskuje tego rodzaju pomoc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych: centra kształcenia i wychowania, ośrodkach szkolenia i wychowania oraz hufcach pracy). Wszyscy będący w trudnej sytuacji materialnej otrzymują w trakcie pobytu w stacjonarnych jednostkach OHP nieodpłatnie nocleg, wyżywienie i całodobową opiekę wychowawczą.

OHP organizują naukę w nietypowych formach prawnych, umożliwiających jednocześnie realizację przygotowania zawodowego w trakcie pracy. Zatrudnienie i przygotowanie zawodowe uczestników OHP odbywa się na podstawie indywidualnych umów o pracę, na zasadach dotyczących pracowników młodocianych. Tym samym młodzież korzysta z przysługujących jej świadczeń socjalnych, a okres przygotowania zawodowego jest jej zaliczany do stażu pracy.

Uczestnicy kształcą się w 62 zawodach. Dzięki własnym warsztatom szkoleniowym oraz wieloletniej współpracy z lokalnymi pracodawcami – przedsiębiorstwami i rzemiosłem – oferta OHP w zakresie przygotowania zawodowego jest bardzo różnorodna i umożliwia młodzieży wybór interesującego ją zawodu. Każdego roku ponad 85% uczestników pozytywnie kończy naukę lub uzyskuje promocję do następnych klas, pomimo wcześniejszych nawet kilkuletnich opóźnień i zaniedbań edukacyjnych i przystępuje do zewnętrznych egzaminów na tytuły kwalifikacyjne – ponad 90 % kończących naukę zawodu. Poza tym uczestnicy są objęci stałą opieką pedagogiczną i mają warunki do rozwijania swoich uzdolnień artystycznych i sportowych. Prowadzona jest także działalność turystyczna – wycieczki, rajdy, biwaki. Dzięki takim różnorodnym oddziaływaniom, młodzi ludzie po opuszczeniu OHP są samodzielni i mogą sprawnie funkcjonować w życiu społecznym.

Jednostek o charakterze opiekuńczo-wychowawczym jest 216 (stan na dzień 1 października 2017 r.), w tym: 7 centrów kształcenia i wychowania, 31 ośrodków szkolenia i wychowania, 164 hufce pracy oraz 14 środowiskowych hufców pracy.

DZIAŁALNOŚĆ Z ZAKRESU WSPARCIA NA RYNKU PRACY

Ochotnicze Hufce Pracy, jako instytucja rynku pracy, świadczą bezpłatne usługi w następujących formach: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i informacja zawodowa, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, organizacja szkoleń, programy rynku pracy. Zadania te są realizowane poprzez Mobilne Centra Informacji Zawodowej (49), Młodzieżowe Biura Pracy (49), Punkty Pośrednictwa Pracy (74), Ośrodki Szkolenia Zawodowego EFS (33), Rejonowe Ośrodki Szkolenia Zawodowego Młodzieży (22) oraz Młodzieżowe Centra Kariery (219). Jednostki te są nadzorowane przez Centra Edukacji i Pracy Młodzieży (49). Ich oferta jest odpowiedzią na lokalne zapotrzebowanie środowiska młodzieży na konkretne usługi w zakresie rynku pracy.

 REALIZACJA PROJEKTÓW EUROPEJSKICH

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej OHP realizują projekty przeznaczone dla młodzieży zagrożonej marginalizacją społeczną, która w ramach projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego ma m.in. możliwość nabycia kwalifikacji zawodowych warunkujących uzyskanie zatrudnienia. Od roku 2004 do 2017 włącznie udzieliły wsparcia blisko 116 tysiącom młodych osób realizując projekty o wartości w sumie 612 milionów zł. Realizowane są także projekty regionalne inicjowane przez jednostki terenowe OHP.

Z udziałem funduszy europejskich, głównie w ramach programów: Erasmus +, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży, Funduszu Wyszehradzkiego OHP organizuje międzynarodową wymianę młodzieży. Wymiany te są traktowane jako ważny czynnik edukacyjno-wychowawczy. Są to m.in. wymiany pozaszkolne, służące poszerzaniu wiedzy młodzieży o kraju partnera, poruszające tematy polityczne, społeczne, socjalne, kulturalne i historyczne, jak również spotkania grup z programami językowymi dla obu stron; projekty trójstronne; małe projekty „4×3 – prosta sprawa!” (koncerty, wystawy, publikacje dla młodzieży); projekty specjalistyczne dla kadry; podróże do miejsc pamięci.

REFUNDACJA WYNAGRODZEŃ

Do zadań OHP należy też refundacja z Funduszu Pracy wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne młodocianych pracowników. Taką refundację może uzyskać pracodawca, który zatrudnia pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego.

DZIAŁALNOŚĆ ELEKTRONICZNEGO CENTRUM AKTYWIZACJI MŁODZIEŻY (ECAM)

W strukturach instytucji działa centrum informacyjno-konsultacyjne Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży, które świadczy usługi dla młodzieży, ich opiekunów, pracodawców oraz dla wszystkich zainteresowanych działalnością jednostek Ochotniczych Hufców Pracy. W skład ECAM wchodzą – infolinia, portal internetowy dla młodzieży (www.dokariery.pl) oraz baza wiedzy intranet. Centrum powstało ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”.

DZIAŁALNOŚĆ „Zielonej Linii”

OHP prowadzą także pod numerem 19524 ogólnopolską infolinię zajmującą się udzielaniem informacji telefonicznych w zakresie pomocy oferowanej przez urzędy pracy oraz OHP – Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia „Zielona Linia” (zielonalinia.gov.pl).

 

Na terenie województwa podlaskiego kształcenie i wychowanie młodzieży realizowane jest przez - 8 jednostek wychowawczych, w tym: Hufce Pracy (tj. 7 działających w: Białymstoku, Łomży, Grajewie, Suwałkach, Kolnie, Zambrowie i Augustowie) oraz Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie (z bazą warsztatową i internatową na 81 osób w wieku 15-18 lat, nieodpłatnym zakwaterowaniem i wyżywieniem na czas nauki).

  • RYNEK PRACY

- doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy realizowane jest przez 3 - y CENTRA EDUKACJI I PRACY MŁODZIEŻY działające w: Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz podległe im - Młodzieżowe Centra Kariery (tj. 8 jednostek w: Białymstoku, Łapach, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Zambrowie, Augustowie, Grajewie i Kolnie) oraz Punkt Pośrednictwa Pracy (działający w Białymstoku). EURES – realizacja międzynarodowego pośrednictwa pracy.

III. Centrum Informacyjno - Konsultacyjne Służb Zatrudnienia „ZIELONA
LINIA” (nowoczesne, ogólnopolskie, świadczące usługi informacyjne m.in. na rzecz rynku pracy) dostępne za pośrednictwem infolinii, kontaktu mailowego, serwisów społecznościowych i czatu z konsultantem oraz ELEKTRONICZNE CENTRUM AKTYWIZACJI MŁODZIEŻY - „ECAM” (elektroniczna platforma dla młodych ludzi poszukujących pracy, mających trudności w nauce lub problemy z funkcjonowaniem w swoim środowisku)

  • PROJEKTY DLA MŁODZIEŻY - umożliwianie udziału w projektach (szczególnie) ze środków Unii Europejskiej, w tym: z EFS i innych źródeł finansowania

 

DANE STATYSTYCZNE z roku szkolnego 2017/2018:

objęto ewidencją (od 1.10.2017 r.) – 1 109 os., z czego:

-          w Szkole branżowej I stopnia / Zasadniczej Szkole Zawodowej – 900 os.

-          w gimnazjum/szkole podstawowej (dla dorosłych i z oddziałami przysposabiającymi do pracy) – 161 os.

-          w formie pozaszkolnej (rzemieślnicza nauka zawodu) – 48 os.

 

TRWA REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA MŁODZIEŻY na nowy rok szkolny 2018 / 19 r.

- do Szkoły Branżowej I stopnia w woj. podlaskim ogółem na następujące kierunki:

kucharz, cukiernik, piekarz, mechanik pojazdów samochodowych, stolarz, fryzjer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, lakiernik, murarz-tynkarz, elektryk, wędliniarz, sprzedawca,  elektromechanik pojazdów samochodowych, rolnik i ślusarz

- do Szkoły Podstawowej - kl. VII, VIII  oraz  GIMNAZJUM – kl. III z przygotowaniem do zawodu w woj. podlaskim ogółem na następujące kierunki:

fryzjer, murarz - tynkarz, krawiec, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, ślusarz, blacharz samochodowy, wędliniarz, betoniarz- zbrojarz, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, elektromechanik pojazdów samochodowych, ogrodnik, tapicer, rolnik, sprzedawca

  • DZIAŁANIA NA RYNKU PRACY - dane statystyczne za 2017 r.

w zakresie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego

Pośrednictwo pracy

W 2017 r. zadania z zakresu pośrednictwa pracy na terenie Podlaskiej WK OHP realizowały
- 3 Młodzieżowe Biura Pracy (MBP) oraz 6 Młodzieżowych Centrów Kariery (MCK) i 1 Punkt Pośrednictwa Pracy (PPP) funkcjonujące w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”

1. Łącznie zewidencjonowana liczba osób: 10 205 osób, w tym:

- MBP – 5 312,

- MCK i PPP – 3 357,

  1. Pozyskane miejsca pracy - łącznie 5 533, w tym:

- MBP – 4 458,

- MCK i PPP – 1075,

  1. Liczba osób, które podjęły pracę - łącznie 4 570, w tym:

- w MBP – 3 540,

- w MCK i PPP – 1 030.

Poradnictwo zawodowe

W 2017 r. zadania z zakresu poradnictwa zawodowego na terenie Podlaskiej WK OHP realizowały
- trzy Młodzieżowe Centra Informacji Zawodowej (MCIZ) oraz 8 Młodzieżowych Centrów Kariery (MCK) funkcjonujących w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”

Liczba uczestnictw w usługach poradnictwa zawodowego wyniosła łącznie 27 791, w tym:

- w MCIZ – 14 267,

- MCK – 13 524.

 

Podlaska Wojewódzka Komenda OHP w Białymstoku, ul. Ciepła 40,
15 - 72 Białystok, Tel./fax: 85 65 16 187

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe ogoszenie