06.05.2018

Dzięki terytorialsom, rocznie ma przybywać 2 tysiące krwiodawców. Zaczną w Dzień Matki

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczynają realizację projektu, którego celem będzie ratowanie życia i zdrowia. „KRWIOoBIEG TERYTORIALSA” to akcja, która spowoduje, że każdego roku w systemie przybędzie tysiąc litrów krwi, a w gotowości do jej alarmowego oddania będzie pół tysiąca dawców – żołnierzy.

KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Cele KRWIOoBieg-u

Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju i regionu, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości osób gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Realizacja projektu wpłynie również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczyni się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

W kropli krwi siła tkwi” – czyli „KRWIOoBIEG Terytorialsa” w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Podlascy Terytorialsi będą promować projekt wśród swoich lokalnych społeczności. 26 maja w Białymstoku na Stadionie Lekkoatletycznym odbędzie się festyn rodzinny propagujący zdrowy tryb życia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Mieszkańcy będą mogli wykonać darmowe badania: EKG, poziomu cukru we krwi czy zmierzyć ciśnienie tętnicze. Wszyscy, którzy dbają o kondycję fizyczną (lub planują o nią zadbać), będą mieli szansę wykonać pomiar BMI (analizy składu ciała). To badanie jest wykorzystywane do programowania planów treningowych Terytorialsów.

Ponadto, goście zobaczą wystawę sprzętu i wyposażenia oraz stoiska jednostek wojskowych i służb mundurowych współpracujących z 1PBOT. Nie zapomniano też o Dniu Matki, dlatego przygotowane są atrakcje dla mam (m.in. zabiegi kosmetyczne) i rodzin (m.in. konkursy plastyczne i sportowe z nagrodami).

Co najważniejsze, podczas festynu będzie prowadzona zbiórka krwi. W tym dniu krew będzie też można oddać w Terenowych Oddziałach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w: Hajnówce (godz. 8:00-11:30), Łomży (8:00-13:00) i Suwałkach (8:00-16:00).

Projekt w liczbach

Zakładane efekty projektu są bardzo optymistyczne, ale możliwe do zrealizowania przy wykorzystaniu szybko zwiększającego się potencjału Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również społeczności lokalnych, w których nasi żołnierze na co dzień funkcjonują.
W ramach projektu planowane jest zwiększenie liczby honorowych dawców krwi o 2 000 każdego roku, co oznacza, że do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa wpłynie dodatkowe 1 000 litrów krwi rocznie. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi będzie pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W zakresie transplantologii w ramach projektu planuje się dotrzeć do 100% żołnierzy WOT z informacją dotyczącą świadczeń woli dawców narządów.

Jak będzie wyglądała „kuchnia” projektu?

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii lekkiej piechoty jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, będzie on też odpowiadał za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizację akcji alarmowych. Dodatkowo będzie on też organizował współpracę z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za idę krwiodawstwa i krwiolecznictwa.



Żródło: 1BOT

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie