03.04.2019

Grodno: Polskie i białoruskie samorządy o biznesie, turystyce, projektach transgranicznych

Współpraca transgraniczna, wspólne działania promujące Podlaskie i Obwód Grodzieński – to główne tematy poruszane podczas spotkania Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego z Przewodniczącym Obwodu Władimirem Krawcowem.

Spotkanie odbyło się 1 kwietnia w Grodnie, zaś 2 kwietnia obradowała podkomisja ds. współpracy międzyregionalnej Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. współpracy Transgranicznej. 

Podczas spotkania z Przewodniczącym Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Władimirem Krawcowem marszałek Kosicki poruszył m.in. kwestię kontynuowania współpracy turystycznej i promocji Kanału Augustowskiego.

- Zamierzamy kontynuować, wspólnie z Białorusią, promocję tego wyjątkowego obiektu na krajowych i międzynarodowych rynkach turystycznych - powiedział Artur Kosicki dziennikarzom państwowej redakcji BeITA.

Jednak nie tylko Kanał Augustowski stanowi o atrakcyjności obu sąsiadujących regionów. Po stronie polskiej priorytetowymi turystycznie obszarami są także m.in. Wigierski i Biebrzański Park Narodowego, miasta Białystok, Augustów, Supraśl, Tykocin, Drohiczyn, Mielnik, obszar Puszczy Białowieskiej, region Podlasia Nadbużańskiego. Dlatego – zdaniem strony polskiej - konieczne jest utworzenie polsko-białoruskiej Grupy roboczej ds. turystyki transgranicznej w ramach istniejącej podkomisji.

Jedną z bardzo ważnych kwestii poruszanych podczas spotkania był także rozwój infrastruktury granicznej, w tym możliwość uruchomienia kolejnego przejścia granicznego Lipszczany – Sofijewo dla międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego.

- Perspektywy są dobre. Jest to jednak zadanie międzypaństwowe. Zgodziliśmy się z naszymi odpowiednikami, aby wprowadzić ten problem na wyższy poziom. Jest za wcześnie, by mówić o terminach - powiedział dziennikarzom BeLTA przewodniczący regionu Władimir Krawcow.

Przypomnijmy, że w maju 2017 roku szefowie obu regionów: gubernator obwodu Władimir Krawcow oraz ówczesny marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, zgodnie oświadczyli, że jednym z kolejnych zadań, jakie przed sobą stawiają, jest otwarcie przejścia granicznego Lipszczany - Sofijewo. Miałoby ono być przeznaczone dla pieszych, rowerzystów i aut do 3,5 tony. Zdaniem Władimira Krawcowa, przyczyniłoby się ono do uproszczenia komunikacji między Grodnem Augustowem, jest to bowiem najkrótsza droga łącząca oba miasta.

Jan Wasilewski, przewodniczący Grodzieńskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego, podczas wizyty w Augustowie w lipcu 2017 roku, poinformował, że zmodernizowana z funduszy unijnych, w ramach projektu realizowanego z Gminą Płaska, droga po stronie białoruskiej Sofijewo – Sopoćkinie jest już przygotowana do przyjęcia polskich turystów.

Wspólne duże i małe projekty

Region grodzieński ma długotrwałe związki z województwem podlaskim. 15 umów i porozumień o współpracy między województwem podlaskim a jedenastoma powiatami obwodu grodzieńskiego i miasta Grodno zostało zawartych i obowiązuje. W kwietniu 2017 r. podpisano porozumienie między Regionalnym Komitetem Wykonawczym w Grodnie a województwem podlaskim w sprawie współpracy międzyregionalnej. W ramach programu „Polska - Białoruś - Ukraina” na lata 2007–2013 w regionie grodzieńskim zrealizowano 18 projektów o wartości 14,5 mln euro.

Budżet Programu Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014- 2020 to ponad 183 mln euro. Środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI). Dofinansowanie może sięgać aż do 90 proc, kosztów projektu.

Odbyły się, już dwa nabory wniosków.

W programie podpisane zostały umowy dla 72 spośród 75 projektów, w tym 10 umów dla dużych projektów infrastrukturalnych oraz 62 umowy dla projektów dotyczących wspólnego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, transportu, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców pogranicza, a także przejść granicznych. Projekty te uzyskały dofinansowanie w wysokości ponad 113 mln euro.

Wśród zatwierdzonych i realizowanych wniosków o dofinansowanie znalazł się m.in. projekt „Model programu opieki zdrowotnej do zwalczania osteoporozy na Polsko-Białoruskich terenach przygranicznych” realizowany przez Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach; wartość projektu 2 292 410,00 euro, w tym dotacja dla szpitala w Suwałkach wyniosła1 667 053,44 euro.

Podczas wizyty w Grodnie marszałek Kosicki w towarzystwie przewodniczącego Krawcowa odwiedził także Grodzieński Obwodowy Szpital Kliniczny, który wspólnie ze szpitalem wojewódzkim w Białymstoku realizuje projekt finansowany z transgranicznego programu Polska-Białoruś-Ukraina - o łącznej wartości 1 800 tys. euro.

Przewodniczący Władimir Krawcow i marszałek Artur Kosicki wzięli również udział we wspólnym sadzeniu drzew. Przy ul. Kurchatova w pobliżu szkoły polskojęzycznej nr 36 w Grodnie przedstawiciele polskiej i białoruskiej strony wspólnie posadzili ok. 20 klonów.

Drogi i kolej przez Kuźnicę, Czeremchę, Bielsk Podlaski, Wysokie Mazowieckie, Zambrów

Realizowane będą również dwa duże projekty infrastrukturalne o wartości 8,6 mln euro.

Nawet o 70 proc. ma zwiększyć się przepustowość na przejściu granicznym Polska-Białoruś w Kuźnicy Białostockiej. Będzie to możliwe dzięki realizacji dwóch projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Prace w modernizacyjne mają zostać zakończone w marcu przyszłego roku. Podpisana w lutym br. umowa z wykonawcą opiewa na kwotę 8 999 000 zł.

- Miło jest zauważyć, że w niedalekiej przyszłości zostanie wznowiony ruch kolejowy przez przejście graniczne Vysoko-Litovsk-Czeremcha, co zapewni dodatkowy ruch towarowy – zauważył podczas spotkania wiceprzewodniczący Regionalnego Komitetu Wykonawczego w Brześciu.

Kursowanie pociągów towarowych na przejściu w Czeremsze ma być wznowione w połowie tego roku.

Białoruska administracja drogowa – Brestavtodor – ogłosiła przetarg na przebudowę drogi wiodącej w kierunku granicy z Polską, do przejścia Pieszczatka – Połowce. Droga poprawi się dzięki zaangażowaniu środków unijnych.

Chodzi o białoruską trasę R16 Tuchenicze – Wysokie - granica z Polską (Pieszczatka – Połowce). Droga ma się poprawić w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014-2020.

Brestavtodor do 10 maja czeka na oferty od wykonawców.

Białoruska droga R16 po polskiej stronie ma kontynuację w postaci drogi krajowej nr 66 prowadzącej przez Bielsk Podlaski i Wysokie Mazowieckie w kierunku Zambrowa.

Mikroprojekty

W ramach programu TGS Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014–2020, w październiku ubiegłego roku, zakończono drugi konkurs mikroprojektów.

Jak informował Sekretariat Programu, złożono 250 wniosków aplikacyjnych, w tym z województwa podlaskiego 69 projektów na kwotę 2,26 mln euro. Z obwodu grodzieńskiego złożono 31 wniosków w wysokości 2,13 mln euro.

Obecnie trwa ocena złożonych wniosków aplikacyjnych. Wyniki oceny wniosków znane będą w pierwszej połowie 2019 roku.

Rozmowy o współpracy firm, wizach, turystyce

Natomiast spotkanie podkomisji ds. Współpracy międzyregionalnej białorusko-polskiej międzyrządowej komisji koordynacyjnej ds. Współpracy transgranicznej odbyło się w kompleksie agrarnym „Garadzensky Maentak„ Karobchytsy ”.

- Omówiono dość szeroki zakres zagadnień, mających na celu rozwój naszych stosunków we wszystkich sferach działalności: gospodarki, kultury, kwestii społecznych, turystyki, tak ważny dla nas kierunek, jak realizacja projektów współpracy transgranicznej” - powiedziała wiceprzewodnicząca Grodzieńskiego Regionalnego Komitetu Wykonawczego Elena Bubenchik. - Mamy doświadczenie we wdrażaniu takich projektów w sferze społecznej, kulturze i tworzeniu infrastruktury podczas budowy dróg. Dziś ten obszar działalności między obszarami granicznymi sąsiednich państw jest istotny, a dzięki porozumieniom osiągniętym w trakcie prac podkomitetu, będzie on jeszcze bardziej dynamiczny i rozwojowy.

W programie spotkania podkomisji znalazły się również kwestie rozwoju małych przedsiębiorstw po obu stronach oraz współpraca w tej kwestii między regionami. Szczególnym tematem była turystyka, która dziś jest interesująca zarówno dla strony białoruskiej, jak i polskiej. Jest to szczególnie istotne w ramach systemu bezwizowego w Grodnie i Brześciu, który nie tylko zwiększył przepływ turystów do naszego kraju, ale także uprościł wymianę delegacji w ramach współpracy biznesowej. Tylko obwód grodzieński w okresie obowiązywania reżimu bezwizowego odwiedziło ponad 140 tysięcy turystów bezwizowych, z czego 30 procent stanowili mieszkańcy Polski – głosi komunikat grodzieńskich władz regionalnych.

- Rozmawialiśmy także o sprawach, które są interesujące dla mieszkańców naszych regionów przygranicznych, przede wszystkim wiz- dodał Andrei Klets, wiceprzewodniczący Regionalnego Komitetu Wykonawczego w Brześciu. – Konieczne jest uproszczenie uzyskiwania wiz, przedłużenie ich ważności. Sprawa jest już omawiana na szczeblu rządowy – powiedziała wiceprzewodnicząca Grodzieńskiego Regionalnego Komitetu Wykonawczego Elena Bubenchik

Od 2 stycznia 2019 roku zaczęły obowiązywać nowe wymagania dotyczące uzyskania polskich wiz Schengen przez obywateli Białorusi. Osoba starająca się o taką wizę zobowiązana jest teraz do spełnienia dodatkowych formalności, m.in. okazania potwierdzenia rezerwacji zakwaterowania w Polsce na okres pobytu, co ogranicza tzw. Turystykę zakupową.

W styczniu Rada Miasta Białystok przyjęła krytyczne stanowisko ws. nowych zasad wizowych dla Białorusinów. "Likwidacja wiz zakupowych spowoduje straty dla wielu białostoczan, czego skutkiem będzie likwidacja miejsc pracy. Wprowadzone w tym samym czasie przez władze białoruskie nowe ograniczenia wielkości i kwoty zakupów dla obywateli Białorusi mogą doprowadzić do likwidacji turystyki zakupowej w Białymstoku" - głosi to stanowisko

Rezultatem spotkania podkomisji ds. Współpracy międzyregionalnej było podpisanie protokołu. Po stronie białoruskiej dokument podpisał wiceprzewodniczący regionalnego komitetu wykonawczego Grodno Elena Bubenchik ze strony polskiej - wicemarszałkowie województwa lubelskiego i podlaskiego. Uczestnicy spotkania zasadzili też drzewo na terenie kompleksu agroturystycznego „Garadzensky Maentak„ Karobchytsy

 

WYG

Źródło i fot: Wrota Podlasia, Grodzieński Komitet Obwodowy

 

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe ogoszenie