19.09.2018

Kapitał początkowy - czego jeszcze nie wiemy

Ciągle jeszcze nie wszyscy, który urodzili się po 1948 roku, a byli ubezpieczeni przed 1999, mają wyliczony kapitał początkowy. Im jesteśmy starsi, tym większy wpływ na wysokość emerytury ma ta kwota.

Jest to w pewnym sensie wyliczenie ubezpieczonym tego, co powinni otrzymać ze skÅ‚adek, które opÅ‚acaÅ‚ za nas pÅ‚atnik lub samodzielnie odprowadzaliÅ›my do ZUS. Przed 1999 rokiem nie byÅ‚o indywidualnych kont ubezpieczenia spoÅ‚ecznego i pracodawca pÅ‚aciÅ‚ okreÅ›lony procent od funduszu pÅ‚ac.

Obliczony kapitaÅ‚ jest co roku waloryzowany, stanowi część przyszÅ‚ej emerytury. ZUS bez naszego udziaÅ‚u nie wyliczy kapitaÅ‚u - zainteresowany musi zÅ‚ożyć wniosek i dostarczyć potrzebne dokumenty: Å›wiadectwa pracy potwierdzajÄ…ce zatrudnienia oraz druki Rp-7 z zarobkami uzyskiwanymi w poszczególnych latach.

Kalendarium zmian w przepisach

W kolejnych latach stosowania przepisów ujawniaÅ‚y siÄ™ niedoskonaÅ‚oÅ›ci przyjÄ™tych rozwiÄ…zaÅ„. Dlatego regulacje dotyczÄ…ce wyliczania kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego zmieniane byÅ‚y wiele razy. Wprowadzane rozwiÄ…zania zawsze podwyższaÅ‚y kapitaÅ‚, a tym samym emeryturÄ™ obliczanÄ… z jego uwzglÄ™dnieniem.

Przeliczenie kapitaÅ‚u osób, które już sÄ… na emeryturze - zawsze odbywa siÄ™ na ich wniosek. Wielu Å›wiadczeniobiorców wnioski skÅ‚adaÅ‚o, ale nie wszyscy.

Przypomnijmy, jakie kolejno byÅ‚y wprowadzane zmiany w wyliczaniu kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego. JeÅ›li któraÅ› nas dotyczy, przeszliÅ›my na emeryturÄ™ wczeÅ›niej, nim zaczęła obowiÄ…zywać i nie skÅ‚adaliÅ›my do ZUS wniosku o przeliczenie kapitaÅ‚u z tego powodu - możemy to zrobić w dowolnym momencie.

JeÅ›li przeszliÅ›my na emeryturÄ™ po wejÅ›ciu w życie zmian - niektóre ZUS uwzglÄ™dniÅ‚ wyliczajÄ…c emeryturÄ™.

Kto jeszcze nie jest na emeryturze nie musi nic robić. ZUS ponownie sprawdzi i przeliczy kapitał, gdy złożymy wniosek o emeryturę.

Oto zmiany, które byÅ‚y wprowadzane:

  • 01 styczeÅ„ 2009 roku

- likwidacja lat zerowych. Dotyczy to wyÅ‚Ä…cznie lat do koÅ„ca 1998 roku, które uwzglÄ™dnia siÄ™ do obliczenia podstawy wymiaru kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego, a nie wszystkich, z caÅ‚ego okresu zatrudnienia.

JeÅ›li w tym okresie znalazÅ‚ siÄ™ rok, dwa, czy wiÄ™cej, na które nie mamy zaÅ›wiadczenia o zarobkach, do koÅ„ca 2008 r . ZUS przyjmowaÅ‚, że zarobki wynosiÅ‚y zero zÅ‚otych. Od poczÄ…tku 2009 r. przyjmuje siÄ™ nie zero, ale obowiÄ…zujÄ…ce wówczas minimalne wynagrodzenie za zatrudnienie na podstawie umowy o pracÄ™ proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

  • 23 wrzeÅ›nia 2011 roku

- do podstawy wymiaru kapitaÅ‚u można wskazać zarobki z kolejnych 10 lat przypadajÄ…cych także przed 1980 rokiem, a wiÄ™c mogÄ… to być np. lata 70. Ta zmiana jest ważna dla osób, które dobrze zarabiaÅ‚y w latach 70., ale jednoczeÅ›nie mogÄ… te zarobki udokumentować. Z tym wÅ‚aÅ›nie jest najwiÄ™kszy problem. JeÅ›li chcemy przeliczyć kapitaÅ‚ na tej podstawie - musimy zÅ‚ożyć do ZUS wniosek i dostarczyć dokumenty (druk RP-7)potwierdzajÄ…ce zarobki z tego okresu. Do tej zmiany obowiÄ…zywaÅ‚o ograniczenie: 10 kolejnych lat musiaÅ‚o mieÅ›cić siÄ™ w przedziale 1980-1998.

- wprowadzono zasadÄ™, że kapitaÅ‚ wyliczany jest także wtedy, gdy do koÅ„ca 1998 r. ktoÅ› pracowaÅ‚ krócej niż 6 miesiÄ™cy i 1 dzieÅ„. WczeÅ›niej takim osobom ZUS odmawiaÅ‚ wyliczenia kapitaÅ‚u. Od tej zmiany do ustalenia kapitaÅ‚u brane sÄ… pod uwagÄ™ nie tylko peÅ‚ne lata, ale także poszczególne dni pracy

- za pierwszy, niepeÅ‚ny rok pracy (po ukoÅ„czeniu nauki pracÄ™ zwykle zaczyna siÄ™ w ciÄ…gu roku, a nie od stycznia) zarobki bÄ™dÄ… porównywane do przeciÄ™tnej z tych miesiÄ™cy, w których dana osoba pracowaÅ‚a, a nie do przeciÄ™tnego wynagrodzenia z caÅ‚ego roku. DziÄ™ki tej zmianie wskaźnik wymiaru bÄ™dzie wyższy, wczeÅ›niej byÅ‚ zaniżony

  • 01 październik 2013 roku

- niepeÅ‚ny rok w kapitale poczÄ…tkowym - zarobki z niepeÅ‚nego roku podlegania ubezpieczeniom spoÅ‚ecznym porównywane bÄ™dÄ… z przeciÄ™tnymi zarobkami z tych samych miesiÄ™cy, a nie z przeciÄ™tnym wynagrodzeniem z caÅ‚ego roku. Jest to rozwiÄ…zanie korzystne np. dla kobiet, które w trakcie roku odchodziÅ‚y na urlop wychowawczy czy bezpÅ‚atny lub z niego wracaÅ‚y, majÄ… wiÄ™c przepracowany niepeÅ‚ny rok. Przed wprowadzeniem tej zasady zarobki z niepeÅ‚nego roku uwzglÄ™dnionego do wyliczenia kapitaÅ‚u, porównywane byÅ‚y z przeciÄ™tnymi zarobkami z caÅ‚ego roku, co obniżaÅ‚o wskaźnik wynagrodzenia, a tym samym negatywnie wpÅ‚ywaÅ‚o na wysokość kapitaÅ‚u

  • 01 maj 2015 roku

- urlopy wychowawcze - okres urlopów wychowawczych uwzglÄ™dnionych do wyliczenia kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego (czyli przypadajÄ…cych do koÅ„ca 1998 r.) liczony takim samym wskaźnikiem, jak okresy skÅ‚adkowe, czyli 1,3 proc. zamiast dotychczasowych 0,7 proc.

- studia odbyte do koÅ„ca 1998 r. jeÅ›li nie mogÅ‚y być w caÅ‚oÅ›ci zaliczone jako okres nieskÅ‚adkowy (bo brakowaÅ‚o okresów skÅ‚adkowych; okresy nieskÅ‚adkowe nie mogÄ… przekraczać 1/3 okresów skÅ‚adkowych) teraz mogÄ… zostać zaliczone w caÅ‚oÅ›ci, bo pod uwagÄ™ brane sÄ… okresy skÅ‚adkowe z caÅ‚ego czasu zatrudnienia; trzeba jednak udowodnić w momencie przejÅ›cia na emeryturÄ™ okres skÅ‚adkowy wynoszÄ…cy 2 razy tyle ile trwaÅ‚ programowy tok studiów.

Jak jeszcze można podwyższyć kapitał początkowy?

JeÅ›li odnajdziemy zaÅ›wiadczenia majÄ…ce wpÅ‚yw na staż i zarobki, których do tej pory w ZUS nie przedstawiliÅ›my. Może to być np. dodatkowa praca, od której opÅ‚acane byÅ‚y skÅ‚adki ZUS. Każdy dodatkowy dokument może zmienić wartość naszego kapitaÅ‚u i zadecydować o realnej wysokoÅ›ci naszej emerytury.

 

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


Ślepsk Malow Suwałki

29.03.2024
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe og³oszenie