14.06.2017

Od czerwca nowa kwota. Emeryci i renciści mogą dorobić 3 tys. zł

Emerytury i renty, które wypłaca ZUS mogą być łączone z dodatkowym zatrudnieniem. Warto jednak pamiętać do jakiej wysokości przychodu można dorobić, by nie stracić prawa do świadczenia.

Progi zarobkowe zmieniają się zawsze w ostatnim miesiącu kwartału. Od 1 czerwca 2017 r. kwoty, które można uzyskać podczas zatrudnienia uległy znowu zmianie. Szczególną uwagę na to zagadnienie powinny zwrócić te osoby, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego, bowiem jeśli zarabiają więcej niż ustalone limity - ZUS zgodnie z obowiązującymi przepisami, może im zmniejszyć albo zawiesić świadczenie. Jeśli zatem otrzymujemy świadczenie, a nie ukończyliśmy wspomnianego wieku, powinniśmy o tym  fakcie powiadomić ZUS.

Wysokość kwot wpływających na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia zmienia się cztery razy do roku: w marcu, w  czerwcu, wrześniu i grudniu. Można bez żadnych konsekwencji dorabiać do świadczenia, jeśli nasz przychód nie jest wyższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Kwota ta obecnie wynosi 3047,50 zł. Jeśli jednak przekroczymy ten próg, a nie osiągnęliśmy powszechnego wieku emerytalnego i nie posiadamy ustalonego prawa do emerytury - Zakład może nam zawiesić lub zmniejszyć świadczenie.

 Nasze świadczenie zostanie zmniejszone, jeśli osiągniemy przychód przekraczający 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy niż 130% tego wynagrodzenia. Jeśli nasze zarobki przekroczą 130% przeciętnego wynagrodzenia -  5659,7 zł - ZUS zawiesi nam wypłatę świadczenia.

Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia wpływa przychód uzyskany z tytułu:

•  umowy o pracę;

•  umowy o pracę nakładczą;

•  w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i spółdzielniach kółek rolniczych;

• na podstawie umowy agencyjnej lub umowy - zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy  dotyczące tych umów albo umowy o dzieło, której wykonywanie jest objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, jeśli umowę taką emeryt lub rencista zawarł z pracodawcą, u którego nadal jest zatrudniony, lub jeżeli w tramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, u którego jest zatrudniony;

•  prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu;

•  pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, pozarolniczej działalności gospodarczej;

•  uposażenia z tytułu służby.

 

 

Katarzyna Krupicka 

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe ogoszenie