14.03.2019

Pieniądze na placówki dla maluchów i seniorów w Suwałkach. Dla samorządów i prywatnych właścicieli

Dwanaście milionów zł na 555 nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzięki Maluch+ oraz 190 nowych miejsc w Klubach Senior+ – oto plan na rok 2019 w województwie podlaskim. Do Suwałk trafi ponad 4 mln zł.

W Białymstoku wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczyli 11 podlaskim samorządowcom promesy w ramach programów Maluch+ oraz Senior+.

9,8 mln zł z tegorocznej edycji programu Maluch+ oraz 2,2 mln zł w ramach programu Senior+ trafi do podlaskich samorządów na rozwój i utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych oraz osób starszych z naszego regionu.

Program MALUCH+ dofinansowuje wydatki związane z powstawaniem i działaniem żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów. W zgłoszeniu można było zawrzeć koszty związane m.in. z wynagrodzeniami dla opiekunów, składkami, najmem i utrzymaniem lokalu oraz wyżywieniem dzieci.

Dzięki zmianom wprowadzonym w tzw. ustawie żłobkowej w 2017 roku, żłobek lub klub dziecięcy od 2018 roku może założyć i prowadzić także powiat i samorząd województwa. Wprowadzono także ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu placówek opieki dla najmłodszych. Żłobki i kluby dziecięce zostały także zwolnione z opłat od nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego oraz z podatku od nieruchomości

Dofinansowanie dla już istniejących miejsc w ramach Maluch+

W województwie podlaskim gminne i niepubliczne żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie na utrzymanie już funkcjonujących miejsc opieki otrzymają ponad 3,16 mln zł. Dofinansowanie dotyczyć będzie 2 296 istniejących już w województwie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3.

Dodatkowo na utrzymanie nowotworzonych miejsc, które powstaną w województwie podlaskim w 2019 r., przeznaczone zostanie 221 tys. zł. 

Pieniądze otrzymają m.in.:

-miasto Suwałki w Module 1b – 2,68 mln zł na utworzenie 122 miejsc opieki dla najmłodszych oraz 12,2 tys. zł na ich funkcjonowanie.

W module 2 Suwałki otrzymają jeszcze 377.400.000 na żłobek przy ulicy Andersa i Kamedulskiej ( 203 miejsc).

Podmioty niepubliczne, dzięki wsparciu w kwocie ponad 2,65 mln zł, utworzą 389 miejsc dla najmłodszych i zapewnią ich funkcjonowanie w 3 gminach.

W Suwałkach dofinansowanie otrzymają 3 placówki niepubliczne:

Żłobek „Pszczółka” O/Sejneńska na 13 nowych miejsc -130 tys. zł; „Zielny Zakątek” ul. Sportowa na 50 miejsc – 500.000zł; „Biedroneczka”, ul.Gałaja na 64 miejsca 400.000 zł.

W gminie Krasnopol dwie opiekunki na 5 miejsc otrzymają po 9 tys. złotych.

Samorządy, na terenie których nie działała żadna placówka samorządowa dla najmłodszych, po raz kolejny w tej edycji, miały gwarancję otrzymania dofinansowania w wysokości aż 80 proc. kosztów budowy żłobka, klubu dziecięcego lub zatrudnienie dziennego opiekuna. W województwie podlaskim takie dofinansowanie otrzymało 2 samorządy: Siemiatycze, Supraśl.

Dwanaście nowych dziennych klubów dla seniorów z podlaskiego

W ramach tegorocznej edycji programu Senior+ w podlaskim powstanie 12 placówek dla osób starszych, z tego 12 Klubów Senior+. Z nowych miejsc aktywnego wypoczynku skorzystać będą mogli seniorzy z większych i mniejszych miejscowości:

Turośń Kościelna

  • Zambrów
  • Suwałki
  • Powiat Sokolski
  • Perlejewo
  • Boćki
  • Hajnówka
  • Siemiatycze (2)
  • Czarna Białostocka
  • Czyżew
  • Jedwabne

W sumie przybędzie w regionie 190 nowych miejsc dla seniorów.

W ramach programu dofinansowana może być z budżetu państwa również bieżąca działalność istniejących już placówek. Z tej formy wsparcia w woj. podlaskim  skorzysta 19 Klubów Senior+.  To ponad 2,3 mln. zł na dofinansowanie 1 381 miejsc.

W sumie w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+ samorządy z woj. podlaskiego otrzymają 5,2 mln zł na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych.

 

WYG

Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki; Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Fot: PUW

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Dodaj nowe ogoszenie