09.02.2018

Pisz. Piątek z premierem Mateuszem Morawieckim

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki pobyt w Piszu rozpocznie o godz.10.50 od wizyty w zakładzie produkcji mebli Telmex. Około południa złoży kwiaty pod tablicą poświęconą ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W planie także spotkanie z przedstawicielami lokalnego biznesu branży meblarskiej, z samorządowcami i posłami z regionu.

Piski Telmex wybrany został na jeden z celów wizyty nieprzypadkowo. To bardzo prężnie rozwijająca się firma rodzinna, założona jeszcze w 1989 roku, a więc na początku transformacji.

Głównym przedmiotem działalności firmy był wówczas handel ze Wschodem. W 1991 roku zakupiono pierwsze zestawy transportowe,  ciągniki siodłowe wraz z naczepami. Początkowo służyły głównie do przewozów ładunków na potrzeby własne w relacji: Polska - Białoruś - Rosja.

Wraz z rozwojem firmy zwiększył się zakres geograficzny obsługiwanych tras międzynarodowych. Wprowadzono również transport na terenie Polski.

 Od 2007 roku zaczęto inwestować w przemysł drzewny.  Firma kupiła Zakład Produkcji Drzewnej w Prostkach, gdzie po zainstalowaniu nowoczesnych linii technologicznych, rozpoczęto produkcję pelletu drzewnego, pelletu z biomasy, tarcicy itp.. Pellet jest dostarczany zarówno do odbiorców krajowych jak i zagranicznych.

W roku 2010 firma rozpoczęła produkcję mebli dla firmy IKEA w oddziale w Piszu. Rozszerzając działalność na rynku producentów mebli w roku 2013 Telmex kupił Zakład MMI Sleeping w Biskupcu, gdzie są produkowane ekskluzywne meble przeznaczone głównie dla odbiorców z Zachodu.

 

3 lipca 2017r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej Hali Produkcyjnej firmy w Piszu, która produkuje meble, głównie na potrzeby koncernu IKEA

W trzech oddziałach i spółce matce zatrudnionych jest 700 osób. Ale – tak jak od początku istnienia – Telmex to nadal firma rodzinna. Pracują też ciągle ci, którzy byli tu w 1989 roku.

W Piszu wciąż z powodzeniem działa słynna przed laty „Sklejka”. Jej historia fabryki sięga początków XX wieku. W okresie międzywojennym w Johannisburgu (tak nazywało się wówczas to nadgraniczne miasto ówczesnych Prus Wschodnich) istniał zakład przemysłu drzewnego, w którym produkowano sklejkę, tarcicę, płyty stolarskie i płyty pilśniowe. Pod koniec II wojny światowej fabryka został w większej części spalona. Po wojnie fabrykę odbudowano i wznowiono produkcję sklejek i płyt stolarskich.

Ta państwowa fabryka płyt nie upadła, jak wiele podobnych, na początku transformacji. W 2000 roku przyszła tylko kolej na restrukturyzację prawną. W wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Piskie Zakłady Przemysłu Sklejek powstała Fabryka „SKLEJKA -PISZ” Spółka Akcyjna. W dniu 21 grudnia 2000 Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało umowę sprzedaży akcji na rzecz PAGED S.A, tym samym Fabryka „SKLEJKA -PISZ” S.A. uzyskała statut członka grupy kapitałowej „Paged”.  Kolejne lata to unowocześnienie parku maszynowego, a co za tym idzie jakości oferowanych produktów i usług.

WYG

Źródła: prezydent.gov.pl; telmex; sklejka Pisz

Na fot: Nowa hala produkcyjna w Piszu. Fot telmex

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.04.2024

Toyota RAV4

Dodaj nowe ogoszenie