11.09.2017

Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej – na czym polega?

Kiedy okazuje się, że jedyną szansą dla chorego na białaczkę jest przeszczep szpiku, rozpoczynają się poszukiwania dawcy. Wśród bliskich największe prawdopodobieństwo zgodności antygenów ma rodzeństwo – to aż 25%.

 W pozostaÅ‚ych przypadkach konieczne sÄ… poszukiwania dawcy niespokrewnionego. Zanim wstÄ™pnie wytypowany dawca odda komórki macierzyste, musi przejść wiele badaÅ„, aby uzyskać pewność, że nie ma co do tego żadnych przeciwskazaÅ„ medycznych. Samo pobranie komórek nastÄ™puje z krwi obwodowej lub z talerza koÅ›ci biodrowej.

DominujÄ…cÄ… metodÄ… jest pobranie z krwi obwodowej. Zdarza siÄ™ jednak, że konieczne jest pobranie z talerza koÅ›ci biodrowej – dotyczy to okoÅ‚o 20% przypadków. O wyborze metody decyduje lekarz prowadzÄ…cy pacjenta chorego na biaÅ‚aczkÄ™, majÄ…c na uwadze jego stan zdrowia.

Jak wygląda pobranie szpiku z talerza kości biodrowej?

Zabieg trwa okoÅ‚o godziny i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Odbywa siÄ™ na sali operacyjnej, w warunkach caÅ‚kowitej sterylnoÅ›ci i przy użyciu jednorazowego sprzÄ™tu. Dawca jest przyjmowany na oddziaÅ‚ dzieÅ„ wczeÅ›niej, a po zabiegu pozostaje tam zazwyczaj 2-3 dni.

Komórki macierzyste pobiera siÄ™ za pomocÄ… igÅ‚y punkcyjnej. W tym celu konieczne jest wykonanie dwóch niewielkich, piÄ™ciomilimetrowych nacięć nad kolcami biodrowi tylnymi górnymi (kolce górne to widoczne zazwyczaj doÅ‚eczki). NaciÄ™cia gojÄ… siÄ™ potem bardzo szybko. Podczas zabiegu zostaje pobrana mieszanina szpiku kostnego i krwi (okoÅ‚o 1-1,5 l), która zawiera okoÅ‚o 5% szpiku.

Po zabiegu

Po zabiegu dawca może odczuwać miejscowy ból. Powrót do formy zajmuje Å›rednio 5 dni. Na ten czas dawca otrzymuje zwolnienie lekarskie i przysÅ‚uguje mu 100% wynagrodzenia za nieobecność w pracy. Co ważne, pobrany podczas zabiegu materiaÅ‚ regeneruje siÄ™ caÅ‚kowicie już po okresie 2-3 tygodni.

- Już na badaniach wstÄ™pnych lekarz oznajmiÅ‚ mi, że w przypadku mojego biorcy w grÄ™ wchodzi tylko pobranie szpiku z talerza koÅ›ci biodrowej. Nie bÄ™dÄ™ wiÄ™c zgrywać bohaterki, powiem szczerze – bardzo siÄ™ baÅ‚am. Czego? BaÅ‚am siÄ™ mojej pierwszej w życiu narkozy, baÅ‚am siÄ™ bólu pooperacyjnego – wspomina Katarzyna, która oddaÅ‚a komórki macierzyste metodÄ… pobrania z talerza koÅ›ci biodrowej.

Jednak, jak sama przyznaje, jej obawy byÅ‚y przesadzone. Po operacji czuÅ‚a siÄ™ tak, jakby przewróciÅ‚a siÄ™ na lodowisku i mocno uderzyÅ‚a koÅ›ciÄ… ogonowÄ…, wiÄ™c jest to ból jak najbardziej do zniesienia.

Jak zostać potencjalnym dawcą?

To proste! Wystarczy wypeÅ‚nić formularz dostÄ™pny na stronie Fundacji DKMS i zamówić pakiet rejestracyjny – otrzymamy paÅ‚eczki do pobrania wymazu z bÅ‚ony Å›luzowej z wewnÄ™trznej części policzka oraz kwestionariusz do wypeÅ‚nienia. CaÅ‚ość należy odesÅ‚ać na adres Fundacji. Po przebadaniu materiaÅ‚u genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, otrzymamy kartÄ™ dawcy – caÅ‚y proces trwa okoÅ‚o 2-3 miesiÄ™cy.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


Ślepsk Malow Suwałki

29.03.2024
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe og³oszenie