06.02.2019

Pogranicze polsko-litewskie w Brukseli

Samorządowcy z pogranicza polsko - litewskiego lobbowali w siedzibie Unii Europejskiej w sprawie Transgranicznego Polsko - Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego.

W środę, 5 lutego mer rejonu Łoźdieje Artūras Margelis wraz z kierownikiem działu inwestycji Vidmantasem Pilvinisem oraz delegacją Sejn na czele z burmistrzem miasta Arkadiuszem Nowalskim przedstawili w Brukseli projekt utworzenia Transgranicznego Polsko - Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Odbyły się ważne spotkania w Ambasadzie Litwy i Parlamencie Europejskim, gdzie przedstawiono ideę litewsko-polskiej strefy przygranicznej. Do takiej wizyty zachęciła w styczniu br. litewska europosłanka Laima Liucija Andrikienė, która przebywała w Łoździejach. Zaoferowała też pomoc w zorganizowaniu spotkania w Parlamencie Europejskim.

W ciągu jednego delegacja samorządowców z pogranicza polsko – litewskiego spotkała się z

litewską Ambasador Jovitą Neliupšiene, członkiem Parlamentu Europejskiego wiceprzewodniczącą ds. budżetu - Moniką Hohlmeier. Delegacja spotkała się też z Leną Andersson Pench, regionalnym menedżerem Interreg i dyrektorem wykonawczym I, DG Regio i jej zespołem, z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego Bogusławem Liberadzkim, z Katarzyną Szczepańską, doradcą komisarza Günthera Ettingera oraz Andrzejem Celińskim, doradcą komisarz Elżbiety Bieńkowskiej i innymi europosłami.

Podczas spotkań i rozmów w Brukseli zapoznano polityków i urzędników z ideą Transgranicznego Polsko - Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz wykonanymi już pracami. 

Deklaracja Pogranicza

Przypomnijmy, że 14 marca 2018r. samorządowcy z Polski: Gminy Puńsk, Gminy Rutka Tartak, Gminy Giby, Gminy Sejny, Miasta Sejny, Gminy Szypliszki, Gminy Wiżajny oraz litewscy: Rejonu Łoździejskiego, Rejonu Kalwaryjskiego, Rejonu Wiłkowyskiego podpisali deklarację „o podjęciu wspólnych prac umożliwiających Rządom Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej oraz organom Unii Europejskiej podjęcie decyzji o utworzeniu polsko-litewskiego transgranicznego obszaru funkcjonalnego w celu poprawy poziomu życia mieszkańców obszaru pogranicza polsko-litewskiego poprzez:

- rozwój, stworzenie lub odtworzenie infrastruktury,

 - stworzenie i rozwój instrumentów wspierających tworzenie miejsc pracy,

 - poprawę dostępności i poziomu, jakości usług publicznych,

 - rozwój współpracy samorządów w obszarze gospodarki komunalnej,

 - wspieranie organizacji prowadzonych przez mieszkańców, których celem jest zacieśnienie współpracy między mieszkańcami samorządów Polski i Litwy.”

Miasto Sejny - jako lider podjętej inicjatywy – zostało wyznaczone przez zebranych samorządowców do pełnienia funkcji koordynatora współpracy samorządów z terenu Rzeczpospolitej Polskiej. Odpowiednikiem po stronie litewskiej jest samorząd Rejonu Łoździejskiego.

Jesienią 2018 roku zakończył się cykl konsultacji społecznych na temat programu dla mającego powstać Transgranicznego Polsko - Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Celem była szeroka debata dotycząca lokalnych relacji polsko-litewskich i zebranie materiałów do diagnozy oczekiwań ludności zamieszkującej na pograniczu polsko-litewskim co do zakresu potrzeb rozwoju relacji bilateralnych w aspekcie gospodarczym, infrastrukturalnym, współpracy kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej i wspólnego rozwiązywania lokalnych problemów i bezpieczeństwa.

W spotkaniach i dyskusjach brali udział m.in. działacze samorządowi i lokalni przedstawiciele życia gospodarczego, nauczyciele, działacze kultury i zwykli mieszkańcy.

Podczas spotkań i debat wypracowano szereg wniosków i propozycji, o których informowaliśmy.

Potrzebne wsparcie Brukseli

W Brukseli samorządowcy przekonywali, że, aby region przygraniczny był atrakcyjny dla nowych inwestycji, ważna jest dobra infrastruktura: wygodny transport, dobrze rozwinięta komunikacja publiczna, nowoczesne drogi. Stąd też apelowali do unijnych polityków o poparcie idei i wsparcie poprawy infrastruktury, jakości życia, tworzenia miejsc pracy na tym pograniczu. Przekonywali, że potrzebny jest oddzielny unijny instrument finansowania idei.

Dla Sejn i współpracujących samorządów w praktyce funkcjonowanie obszaru funkcjonalnego sprowadza się do zdobywania funduszy na realizację potrzebnych inwestycji: m.in. drogi, komunikację, tworzenie miejsc pracy czy współpracę międzynarodową.

Polscy i litewscy samorządowcy liczą na to, że w nowej perspektywie po 2020 roku wspólnie uda się pozyskać fundusze, które będą zarezerwowanie w budżecie UE dla obszarów przygranicznych.

- Może wreszcie, jako małe gminy, uzyskamy unijne pieniądze na rozwój, gdyż do tej pory, nawet bociany u nas zawracały. Brakuje pieniędzy zarówno na lokalne drogi jak i kulturę w małych miejscowościach – zauważył wójt gminy Sejny Dariusz Łostowski podczas jednego z wcześniejszych spotkań w 2018 roku.

Konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Wacław Stankiewicz bardzo pozytywnie wypowiada się o inicjatywie, Jego zdaniem, przyniesie ona pozytywne skutki i dla Polaków, i dla Litwinów, dla wszystkich mieszkańców pogranicza.

 

WYG

Źródło i fot: Samorząd Rejonu Łoździejskiego


 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.04.2024

Toyota RAV4

Dodaj nowe ogoszenie