13.10.2019

Politechnika Białostocka zainaugurowała nowy rok akademicki

Po raz 70. "Gaudeamus" zabrzmiało na Politechnice Białostockiej. Uczelnia, od 7 dekad kształcąca znakomitych inżynierów, zainaugurowała nowy rok akademicki. To także kolejny rok wprowadzania ważnych zmian związanych z zapisami Konstytucji dla nauki oraz ostatni rok XV kadencji władz uczelni.

Rektor prof. Lech Dzienis przedstawił uczestnikom uroczystości: studentom, pracownikom i zaproszonym licznie przybyłym gościom, skrócony bilans najważniejszych dokonań ostatnich 7 lat.   

Rok akademicki 2012/2013 Politechnika rozpoczynała z ponad 13 tysiącami studentów polskich oraz 282 studentów zagranicznych. Z powodów demograficznych i formalnych w 2019 roku kształcimy 7600 studentów polskich, za to podwoiliśmy udział studentów zagranicznych (mamy obecnie 559). Ten przykład pokazuje najbardziej istotny parametr rozwoju współpracy międzynarodowej uczelni.

Rektor zwrócił uwagę na rozwój kadry: tytuł profesora uzyskało 11 osób, a stopień doktora habilitowanego aż ponad 80 - zdecydowana większość to ludzie młodzi, którzy nie przekroczyli 55 roku życia. Średni index Hirscha w 2018 roku osiągnął w naszej uczelni poziom 3,2, a więc wartość znaczącą w przypadku pracowników naukowych prowadzących badania w obszarze nauk stosowanych.

- Na dzień dzisiejszy realizujemy 101 projektów na kwotę ponad 422 mln zł (…) Mimo wahającego się poziomu corocznej dotacji uzyskiwaliśmy dodatni wynik finansowy przez cały okres dwóch kadencji. Zgromadziliśmy kapitał zapasowy, gwarantujący zachowanie płynności finansowej w długiej perspektywie czasowej. (…) Jestem dumny z dokonań naszej uczelni oraz, że dane mi było pracować z grupą profesjonalistów - pracowników i studentów Politechniki Białostockiej. Miałem to szczęście, że trafiłem na Was i za Waszą pracę chcę wam z głębi serca wszystkim powiedzieć: Dziękuję.

Rektor przypomniał, że szkolnictwo wyższe musi sprostać założeniom obecnej reformy, która okazała się prawdziwą rewolucją. Nastąpiły  zmiany w strukturze szkoły wyższej, wprowadzono nowe wymagania oraz sposoby oceny działalności naukowej i dydaktycznej. Został powołany nowy organ - Rada Uczelni. Mam  głębokie przekonanie, że  Rada wniesie realny punkt widzenia do naszego świata, czasem zbyt mocno skoncentrowanego na nauce i dydaktyce. Uważam, że doświadczenie ludzi spoza środowiska akademickiego, tj. przedstawicieli biznesu i organizacji społecznych pozwoli usprawnić proces zarządczy.

Lech Dzienis nawiązał też do idei ewentualnego połączenia lub stworzenia federacji Politechniki Białostockiej z Uniwersytetem w Białymstoku. 

- Pozyskaliśmy (z Rektorem UwB) środki, dzięki którym powstanie niezależna analiza, przedstawiająca bilans zysków i strat takiej fuzji. Dostarczy nam ona wiedzy, na podstawie której wspólnie ocenimy, czy warto się zbliżyć, a jeśli tak ,to w jakiej formie i jak bardzo.  Jedną z opcji jest federacja uczelni, która otwiera przed nami nowe możliwości ścisłej współpracy, a jednocześnie nie narusza autonomii wchodzących w jej skład stron. 

Niepisaną tradycją jest to, że ustępujący rektor proponuje kandydata, który według niego będzie kontynuował obrane kierunki rozwoju i będzie miał siłę do stawiania czoła nowym wyzwaniom.  Prof. Lech Dzienis nie wskazał z imienia i nazwiska kandydata, ale określił pożądane cechy: musi to być osoba, która łączy i inspiruje ludzi, która jest symbolem nowoczesności i nie boi się zmian.

- Pamiętajmy słowa Lorda Actona: "władza deprawuje, władza absolutna deprawuje absolutnie". Rektorem nie powinien zostać ktoś, kogo wygórowane ambicje, narcyzm, skupienie na sobie lub ulubionej dyscyplinie nauki wyhamowują rozwój innych. Dobry rektor zachęca i inspiruje wszystkich do ciągłego doskonalenia się. To ktoś kto rozumie, że ważniejsze od słowa "Ja" jest słowo "My". Prof. Dzienis mówił: nadszedł czas na wydarzenie bez precedensu, aby Politechnikę Białostocką po raz pierwszy w historii poprowadziła kobieta. Jestem pewien, że taka kandydatura wniesie powiew świeżości i nową energię, która zainspiruje wielu do wspólnego budowania przyszłości naszej uczelni

Na koniec Rektor życzył studentom i uczniom Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz cennych umiejętności zawodowych. 

- Pracownikom Uczelni życzę niegasnącego zapału i zadowolenia z codziennej pracy. Uwierzcie w siebie i w swoje możliwości.

Podczas uroczystości do immatrykulacji zaproszeni zostali przez  prorektora dr hab. Jarosława Perszko studenci pierwszego roku reprezentujący sześć wydziałów.  Rotę ślubowania wypowiedzieli poproszeni przez prorektora ds. nauki prof. Andrzeja Sikorskiego przedstawiciele pierwszego rocznika Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Prorektor ds. współpracy międzynarodowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk powitała studentów zagranicznych, którzy na studia w naszej uczelni przyjechali z takich krajów, jak: Albania, Dania, Ekwador, Francja, Hiszpania, Kolumbia, Paragwaj, Portugalia, Rosja, Turcja.

Specjalne gratulacje z rąk prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Iwony Skoczko otrzymało 19 uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej - stypendystów Prezydenta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną i dokonania artystyczne.

Następnie prorektor ds. rozwoju dr hab. inż. Joanna Ejdys, prof. PB zaprosiła pracowników i studentów do aktywnego udziału w programach realizowanych przez Politechnikę Białostocką, m.in. POWER i HORYZONT.

Odczytane zostały listy skierowane do społeczności Politechniki Białostockiej: od Ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina oraz  Premiera Mateusza Morawieckiego.

Wczoraj też statuetkę Honorowego Ambasadora Politechniki Białostockiej odebrał Paweł Adamowicz - absolwent Wydziału Mechanicznego, dyrektor Fabryki Suszarek BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego w Łodzi.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego 2019/2020 zakończył wykład pt. "Innowacyjność w erze świata cyfrowego", który wygłosił prof. Andrzej Eliasz, wybitny polski psycholog, współzałożyciel i były rektor Uniwersytetu SWPS.  

Uroczystość uświetnił Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.04.2024

Toyota RAV4

Dodaj nowe ogoszenie