04.11.2018

Program transgraniczny Polska - Litwa. Kto dostanie dofinansowanie?

W dniach 22 i 23 listopada w Mariampolu odbędzie się posiedzenie Wspólnego Komitetu Monitorującego Programu INTERREG V-A Litwa – Polska.

Spotkanie poświęcone będzie wyborowi i zatwierdzeniu projektów złożonych w trakcie III naboru wniosków.

Dojdfzie także do zatwierdzenia Rocznego Planu Działań i Rocznego Planu Komunikacji na 2019 rok. O wynikach wyboru projektów postaramy się poinformować wkrótce po posiedzeniu WKM.

80 wniosków na kwotę prawie 60 mln euro

Przypomnijmy, że w trzecim naborze wniosków Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska do Wspólnego Sekretariatu w Wilnie wpłynęło łącznie 80 wniosków aplikacyjnych: 45 wniosków od beneficjentów wiodących z Litwy (największa liczba wniosków wpłynęła z okręgu olickiego) i 35 wniosków od beneficjentów wiodących z Polski (największą aktywnością wykazały się organizacje z województwa podlaskiego).

W trzecim otwartym naborze mogły być składane wnioski, które przyczynią się do realizacji poniższych priorytetów:

Priorytet 1. Zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami;

Priorytet 2. Promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników;

Priorytet 4. Wzmacnianie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych i zainteresowanych stron oraz sprawności administracji publicznej.

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) wynosi 85% całkowitych kwalifikowalnych kosztów projektu, natomiast partnerzy projektu muszą wnieść wkład własny w wysokości 15%. Minimalny całkowity budżet projektu to ponad 50 000,00 euro, zaś maksymalny całkowity budżet projektu wynosi 1 milion euro.

Całkowita wartość złożonych wniosków aplikacyjnych osiągnęła 58,6 mln EUR, zaś szacowana kwota wsparcia z EFRR to 48,9 mln EUR. Orientacyjna zaś dostępna wartość dofinansowania z budżetu EFRR dla projektów w ramach 3. naboru wniosków wynosi 28,6 mln EUR. Będzie więc, niestety, ostre cięcie projektów.

Wnioski złożyło wiele samorządów. Tylko gmina Puńsk złożyła wraz z litewskimi partnerami 5 projektów: urządzenie parku w centrum miasteczka ( już po raz kolejny w ciągu minionych kilkunastu lat), remont starej plebanii, gdzie obecnie mieści się Muzeum Etnograficzne, na zakup sprzętu specjalistycznego do ośrodka zdrowia (ginekologia, badania wzroku) i kilka miękkich projektów.

Po dwóch zakończonych naborach wniosków wykorzystano ponad 21 mln euro, co stanowi 43% środków przeznaczonych na realizację projektów.

Przypomnijmy, że wcześniej wsparcie otrzymały m.in. następujące projekty:

- „Zdrowa matka i dziecko” – pilotażowy transgraniczny program opieki zdrowotnej. Beneficjent wiodący: Szpital Wojewódzki im. Dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, a po drugiej stronie granicy - Marijampol.

W Suwałkach zmodernizowano i wyposażono w sprzęt i aparaturę medyczną oddział położniczy. W Mariampolu przeprowadzono remont Pediatrycznej Izby Przyjęć.

- „Współpraca transgraniczna dla zdrowej starości i dobrobytu społecznego” Beneficjenci: Gmina Puńsk i Birszton na Litwie. Wyremontowano placówki służby zdrowia w obu miejscowościach, odbyły się „białe niedziele”, podczas których lekarze specjaliści udzielali konsultacji medycznych w dziedzinach: pulmonologia-alergologia, diabetologia, urologia, kardiologia, chirurgia ogólna.

Oba samorządy otrzymały na ten cel prawie milion euro.

Bardzo owocna była współpraca polskich i litewskich strażaków ochotników.

Jednym z dużych sukcesów programu był zakup ciężkich samochodów specjalnych do działań ratowniczo – gaśniczych marki KAMAZ. Otrzymały je jednostki OSP w Smolanach, w gminie Puńsk oraz OSP w Krasnopolu. Są to nowe samochody, o pojemności 5 tysięcy litrów wody, spełniający przepisy Polskiej Normy PN-EN 1846-1 oraz PN-EN 1846- Ponadto jest to jeden z pierwszych pojazdów z silnikiem napędowym spełniającym normy toksyczności spalin EURO 6. Dodatkowo samochody został wyposażony w sprzęt specjalistyczny tj. ubrania specjalne, rozpieracz kolumnowy, rozdzielacze, węże tłoczne, węże ssawne, zasłony wodne, prądownice, itp. Dzięki terenowemu ogumieniu i napędowi 6x6 jest specjalistycznym sprzętem, dzięki któremu ochotnicy OSP będą mogli nieść pomoc w jeszcze większym zakresie i zdołają dojechać do akcji w najcięższych warunkach terenowych, w tym terenów leśnych, czy oddalonych od głównych dróg gospodarstw rolnych..

Remont remiz

Po stronie litewskiej odnowione zostały budynki strażackie w Wędziagole i Piliuonie, dokąd zostanie przeniesiona ekipa strażacka z Marginkai. Ponadto ocieplono budynek strażacki w Poderiškiai i wymieniony jego dach.

Po stronie polskiej, 13 września 2017 r., została oddana do użytku strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Maćkowej Rudzie, która przeszła gruntowną termomodernizację. Prace wykonywane na budynku polegały głównie na dociepleniu ścian, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wykonaniu instalacji odgromowej i kanalizacji deszczowej a także na zagospodarowaniu terenu przy strażnicy. W gminie Sejny, ramach tych środków, zakupiono nowy samochód dla jednostki OSP w Ogrodnikach.

Odbyło się, też wiele ćwiczeń, mających na celu ma podniesienie poziom bezpieczeństwa na pograniczu oraz umiejętności i zdolności służb ratowniczych.

Gminy Puńsk i Krasnopol chcą wraz z litewskimi partnerami kontynuować współpracę, licząc na kolejne fundusze unijne z następnego naboru. W Puńsku samorząd chciałby wyremontować budynek miejscowej OSP oraz kupić strażacką łódź ratunkową.

 

WYG

Źródło: lietuva-polska.eu

Na fot: Polsko - litewskie ćwiczenia strażackie na Litwie ( Gm.Sejny –Ukkmerge). Fot. UG Sejny

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.04.2024

Toyota RAV4

Dodaj nowe ogoszenie