30.10.2017

Program transgraniczny z rosyjskim obwodem kaliningradzkim do szuflady? Jest Interreg

Pisaliśmy już o apelu sejmiku województwa warmińsko - mazurskiego do rządu RP o zatwierdzenie Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Mimo, że w grudniu 2016 roku zaakceptowała go Komisja Europejska, wciąż nie rozpoczęto naboru projektów.

Sejmik zwracał uwagę rządowi, że „do zawarcia umowy finansowej, która warunkuje uruchomienie pieniędzy Programu na realizację projektów niezbędne jest jego zatwierdzenie przez polski Rząd. Powinno to nastąpić do końca 2017 r. Brak decyzji w tym zakresie grozi rozwiązaniem Programu i utratą szansy wsparcia naszych terenów przygranicznych w postaci 62 milionów euro”. 

Niedawno na polskiej stronie internetowej programu, w aktualnościach, można było przeczytać tyle, że „planowany nabór wniosków w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 rozpocznie się w IV kwartale 2017 r. i potrwa 3 miesiące”. Wcześniej informowano, że otwarcie naboru wniosków prawdopodobnie nastąpi pod koniec lipca, a zakończy się w październiku 2017r.

Od tamtego czasu zmieniło się tyle, że pojawił się nowy wpis o treści: „Termin naboru wniosków w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 nie jest znany”. 

A szkoda, bo samorządy, organizacje pozarządowe przygotowały już stosowne projekty, poniosły koszty na opracowanie dokumentacji, itp.

Do zagospodarowania w tej perspektywie jest łącznie prawie 68 mln euro, w tym 41,3 mln euro z Unii Europejskiej. Wkład Federacji Rosyjskiej - 20,6 mln euro (tylko na wsparcie projektów realizowanych na terenie Rosji), wkład własny wykonawców (głównie państwa i instytucji komunalnych)- 5,7 mln euro. Dofinansowanie może sięgnąć nawet 90 proc, kosztów projektów. Wartość składanych projektów może wynosić od 100 tysięcy do 2,5 mln euro.

Program jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (EIS) oraz w ramach Umowy o finansowaniu i realizacji Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Rosja 2014 -2020.

Program adresowany jest do pogranicza polsko-rosyjskiego, położonego w większości na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, ale też obejmującego m.in. Suwalszczyznę.

Wykorzystano już 150 mln euro

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja - Litwa był realizowany przy niemal stuprocentowym udziałem unijnych funduszy od 1991 roku. UE przeznaczyła do 2014 roku na to 150 mln euro. Był też odpowiedni wkład finansowy Federacji Rodyjskiej, samorządów, rządów RP i Litwy. Zrealizowano na pograniczu, mimo różnych w minionych latach unijno -rosyjskich perturbacji, wiele projektów, w tym inwestycyjnych.

Obecnie, na lata 2014 - 2020, są dwa programy: Polsko - rosyjski ( kaliningradki) i litewsko -rosyjski.

Rusza litewsko - kaliningradzki program

Nasz nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle ruszy, bo Polska i Rosja nie mogą dogadać się, co do szczegółów. Natomiast nabór po stronie litewsko - kaliningradzkiej ma rozpocząć się pod koniec listopada br.

Jak informował redakcję „Lietuvos žinios ” ( wiadomości litewskie), Gintaras Skamaročius, dyrektor biura Euroregionu Niemen w Mariampolu, UE dała na ten cel 16 mln euro. Przygotowano aż 100 projektów, choć już wiadomo, że pieniędzy starczy na 15- 20 projektów. To tylko świadczy o ogromnych potrzebach.

Poza konkursem będą pieniądze na kilka wybranych już projektów, w tym na turystyczne zagospodarowanie drogi wodnej E70 na pograniczu litewsko - kaliningradzkim.

Międzynarodowa droga wodna E70 – łączy Antwerpię (Belgia, wybrzeże Atlantyku) z Kłajpedą (Litwa, wybrzeże Bałtyku), będąc jednym z europejskich szlaków komunikacyjnych wschód-zachód.

Leżące tuż przy granicy z Polską miastecko Kazłu Rūda, wraz z Gusiewem w obwodzie kaliningradzkim, wykorzystają unijne pieniądze na poprawę opieki społecznej, a Sowietsk i litewska Tauroga poprawią gospodarkę wodno ściekową.

Interreg Regionu Morza Bałtyckiego

Są jeszcze pieniądze z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

Nabór wniosków już się rozpoczął i potrwa kwietnia 2018. Ze względu na duże zainteresowanie projektami i wyczerpanie alokacji niewykluczone, że będzie to już ostatnia szansa na uzyskanie wsparcia z tych programów w perspektywie UE 2014 - 2020.

Program jest dostępny dla instytucji publicznych i prywatnych z całej Polski. O dofinansowanie mogą się ubiegać władze regionów, miast, gmin i powiatów, uczelnie państwowe i prywatne, jednostki badawczo - rozwojowe, instytuty, agencje i parki rozwoju, fundacje, centra doradztwa rolniczego, regionalne biura planowania przestrzennego, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i inne instytucje posiadające osobowość prawną.

Polscy partnerzy publiczni i prywatni mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości aż do 85% poniesionych wydatków kwalifikowalnych. Rozliczenie kosztów odbywa się w formie cyklicznej refundacji wydatków.

Zakres wsparcia obejmuje szeroko pojętą innowacyjność (w tym m.in. społeczną oraz nietechnologiczną np. w branżach kreatywnych), gospodarowanie zasobami naturalnymi i kulturowymi, energię odnawialną i poprawę efektywności energetycznej oraz sektor transportu. Oba programy umożliwiają również mniejsze działania inwestycyjne w formie wsparcia działań pilotażowych

Budżet programu:

Budżet programu wynosi 263,8 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego plus 6 mln euro ze środków norweskich dla partnerów z Norwegii oraz 8,8 mln środków z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa na wsparcie partnerów z Rosji i Białorusi i 4,5 mln euro przeznaczyła Rosja na wsparcie rosyjskich instytucji. Odpowiedni dokument został opublikowany pod koniec października br. na stronie internetowej Rady Ministrów FR.

Obszar wsparcia:

Program obejmuje Polskę, wybrane regiony północno-wschodnich Niemiec, Danię, Szwecję, Finlandię, Litwę, Łotwę, Estonię oraz państwa spoza UE: Norwegię z własnym wkładem finansowym oraz Rosję (Północno-Zachodni Okręg Federalny) i Białoruś.

Zarządzanie

Programem zarządza Bank Inwestycyjny Szlezwik-Holsztyn z siedzibą w Kiel, a Wspólny Sekretariat programu ma główną siedzibę w Rostocku i oddział w Rydze. Przedstawiciele MR (Departament Współpracy Terytorialnej) oraz polskich regionów (wyłonieni przez Związek Województw Polskich) uczestniczą w pracach komitetów decyzyjnych i grupach roboczych programu.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

Budżet jednego projektu to średnio 3,5 mln euro (do podziału dla wszystkich partnerów projektu). Zaleca się, aby nie przekraczał 5 mln euro.

Miejsce składania wniosków

Wnioski projektowe składa się za pośrednictwem systemu on-line BAMOS.

Warunkiem uzyskania dostępu do BAMOS jest skonsultowanie pomysłu na projekt ze Wspólnym Sekretariatem programu, najpóźniej do 15 stycznia 2018 r.

Termin rozstrzygnięcia konkursu

druga połowa 2018 roku.

 

 

 Szczegóły na : www.ewt.gov.pl

 

WYG

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie