18.06.2017

Reso Suwałki 10,5 Suwalski Festiwal Biegów. Od pierwszoklasisty do gimnazjalisty [zdjęcia]

Popisy setek biegaczy, którzy w sobotnie popołudnie i wieczór rywalizowali w Miejskim Święcie Bieganie rozpoczęli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Polski i Litwy. Zawody ukończyło 230 dziewcząt i chłopców.

Najkrótszy dystans Suwalskiego Festiwalu Biegów liczył 600 metrów. Do wyścigu stanęli uczniowie klas I-III, a najmłodsze uczestniczki – Oliwia Ostaszewska z Suwałk i Zosia Kamińska z z Józefosławia mają po 6 lat.

Najszybsi wśród chłopców urodzili się w 2007 roku. Wygrał Jakub Osypiuk (SP 6 Suwałki), przed Gabrielem Cwaliną (SP 9 Suwałki), Jakubem Rzodkiewiczem (SP 4 Suwałki), Sebastianem Zalewskim, Mateuszem Sobolewskim (SP 4 Suwałki), Janem Kaszkielem (SP 6 Suwałki) i  Wojciechem Kubitzkim.

Ósma w generalnej klasyfikacji, a pierwsza wśród dziewcząt była  Julia Żynda z LA OSiR Gołdap. Jako dwunasta i druga wśród dziewcząt metę minęła kolejna gołdapianka, Agata Roczeń. Trzecia na podium była Aleksandra Jaroszewicz z SP 6 Suwałki.

Uczniowie klas IV-VI ścigali się na 900 metrów. Najszybciej dystans ten pokonał Łotysz Roberts Glazers, który o 17 sekund wyprzedził Iwo Januszkiewicza z LA OSiR Gołdap. Trzecie miejsca zajęła dziewczyna – Julia Zdancewicz z Gołdapi, czwarty był Jakub Paszkowski z SP 11 Suwałki, piata – Łotyszka Bielajeva, szósty – Wiktor Bitowski z Gołdapi, siódmy – Kacper Rejterada z SP 11 Suwałki, a ósmy  – Kacper Babkowski, także z SP 11. Dwaj ostatni są piłkarzami AP Wigry Suwałki.  Dziesiąta na mecie i trzecia wśród dziewcząt była Natalia Gugnowska z SP 6 Suwałki.

Mający od 13 do 16 lat gimnazjaliści również rywalizowali na dystansie 900 metrów. Wygrał Łotysz Karlis Dievins przed Miłoszem Januszkiewiczem z Gołdapi i Gabrielem Lewandowskim z Gimnazjum nr 6 Suwałki. Wśród dziewcząt najszybsze były Ruta Samsonova i Linda Kurpniece z Łotwy oraz Anna Dziekońska z LA OSiR Gołdap.