20.05.2018

Sejny i stowarzyszenie Origo wśród nominowanych do nagrody Super Samorząd 2018

Samorządność to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim możliwość wpływania na najbliższe otoczenie. Każdego roku udowadniają to lokalni aktywiści nagradzani przez Fundację im. Stefana Batorego nagrodą „Super Samorząd” za sukcesy w działaniach na szczeblu lokalnym.

W tym roku, do siódmej już edycji nagrody, nominowanych zostało piętnaście - spośród prawie 350 zgłoszonych do konkursu grup. z całej Polski wraz z władzami samorządowymi, które umożliwiły i wsparły realizację ich inicjatyw.

Organizatorką akcji jest Fundacja im. Stefana Batorego. Fundacja jest niezależną, niedochodową organizacją pozarządową o statusie organizacji pożytku publicznego. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego – społeczeństwa ludzi świadomych swoich praw i obowiązków, angażujących się w sprawy swojej społeczności lokalnej, swojego kraju i społeczności międzynarodowej

Od 2002 Fundacja prowadzi program Masz Głos, Masz Wybór oraz akcję Masz Głos. Co roku akcja współorganizowana jest razem z partnerami, którzy mają doświadczenie we wspieraniu mieszkańców i mieszkanek polskich gmin. W edycji 2017/2018 akcji partnerami są: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej BONA FIDES, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie POLITES.

 Wśród nominowanych w tegorocznej edycji konkursu znalazły m.in.: się Stowarzyszenie Origo oraz władze Sejn, z woj. podlaskiego i sołtysi oraz sołtyski z gminy Węgorzewo wraz z władzami gminy Węgorzewo.

 Stowarzyszenie Origo oraz władze Sejn

Tak opowiada o inicjatywie i osiągnięciach Sejn Justyna Kuligowska ze Stowarzyszenia Origo: - Młodzi ludzie związani ze świetlicą prowadzoną w Sejnach przez Stowarzyszenie Origo udowodnili, że nie tylko dorośli „mają głos”. Namówili mieszkańców i lokalne władze do utworzenia Społecznego Ogrodu przy Ośrodku Kultury w Sejnach. Plan budowy Ogrodu Społecznego młodzi ludzie zaczęli od spotkania z ekspertem akcji Masz Głos oraz od zebrania pomysłów i budowy makiety ogrodu, przy czym uwzględniono potrzeby dzieci, dorosłych i seniorów.

Pomysł został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców – aż 25 osób wzięło udział w spotkaniu, podczas którego przedyskutowano uwagi i wybrano najlepsze miejsce na ogród. Również władze okazały się otwarte na współpracę – burmistrz i dyrektor Ośrodka Kultury nie tylko poparli pomysł, brali udział w spotkaniach i pomogli ze sprawami formalnymi, ale także wzbogacili plany – burmistrz zorganizował oświetlenie, a dyrektor zaproponował ekran do wyświetlania filmów na ścianie budynku.

Budowa ogrodu odbyła się wspólnymi siłami – młodzi ludzie sprzątali teren, dyrektor osobiście zmontował huśtawkę, a mieszkańcy przynieśli sadzonki.

Ogród otwarto 14 kwietnia br. – zaledwie półtora miesiąca od budowy makiety! Dzięki wspólnej budowie ogrodu młodzi ludzie i wszyscy mieszkańcy poczuli, że mogą zmieniać swoje otoczenie. Mamy nadzieję na kontynuację podjętej współpracy i wakacyjne plany na pokazy kina plenerowego, warsztaty dla dzieci i spektakle teatralne w Ogrodzie. Dodatkowo chcemy stworzyć mural. Porozumienie między Stowarzyszeniem Origo a Ośrodkiem Kultury w Sejnach daje dobre perspektywy na przyszłość. Dowiedzieliśmy się, że patrzymy w podobnym kierunku i możemy wspierać się oraz uzupełniać w naszych działaniach – zapowiada Justyna Kuligowska ze Stowarzyszenia Origo.

Węgorzewo

 W województwie warmińsko - mazurski powstało Forum Sołtysów „Gromada”, które zabiega o większą widoczność sołectw w gminie Węgorzewo i uwzględnianie ich potrzeb podczas rozdzielania gminnych środków. W ciągu miesiąca do Forum przystąpiło 24 sołtysów.

- Jak wzmocnić pozycję sołtysek i sołtysów wobec władz lokalnych, a jednocześnie zadbać o zróżnicowane interesy poszczególnych wsi? Sołtyski i sołtysi z okolic Węgorzewa połączyli te cele. Powołali nieformalne Forum Sołtysów „Gromada”, bez lidera, z „obwoźnymi” spotkaniami.

 

Wsie leżące wokół Węgorzewa mają wspólne problemy, np. zły stan dróg, ale jako miejscowości turystyczne i rolnicze zgłaszają też różne potrzeby. Dzięki „Gromadzie” ich sołtyski i sołtysi od kilku miesięcy skuteczniej działają we wspólnych sprawach. Stanowisko ustalają, gromadząc się w urzędzie gminy na godzinę przed każdą sesją rady. Co miesiąc spotykają się też nieformalnie, w różnych miejscowościach – dzięki temu lepiej się integrują, a jako że nie ma lidera, każda wieś zachowuje równą pozycję. Brak formalnej reprezentacji pozwala zachować odrębność w kwestiach różniących wsie, wzmacnia też współpracę z mieszkańcami – składając wniosek do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, forum oparło się na istniejących organizacjach. Sołtyski i sołtysi uczą się od siebie, jak zachęcać mieszkańców do działania. Inicjatywa została bardzo pozytywnie przyjęta przez władze – popierają ją radni z terenów wiejskich, urząd użycza sali na spotkania, burmistrz i wicestarosta biorą udział w nieformalnych posiedzeniach.

Rozpoczęcie inicjatywy od spotkań towarzyskich w kolejnych świetlicach sprzyjało wymianie

doświadczeń, pozwoliło odkryć wspólne dla naszego środowiska trudności. Przyjazna atmosfera powodowała, że chcieliśmy sobie nawzajem pomóc, podzielić się „dobrymi praktykami”, odkryliśmy, że razem możemy więcej zdziałać dla dobra naszych sołectw. Mamy poczucie, że jesteśmy silną, zintegrowaną grupą, gotową do podjęcia trudnych wyzwań – podsumowuje Alicja Rymszewicz, sołtyska i inicjatorka Forum.

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 25 maja.

Data rozdania nagród ma podwójne znaczenie symboliczne. Po pierwsze obchodzimy w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, które było wydarzeniem istotnym nie tylko z punktu widzenia odtworzenia państwowości, ale także pod względem poszerzenia zakresu praw obywatelskich. Po drugie zaś dwa dni później wypada rocznica pierwszych po 1989 roku wyborów samorządowych w Polsce (27 maja 1990).

- Reforma samorządowa z 1990 roku przywróciła władze lokalne wybierane w wyborach powszechnych, a tym samym możliwość oddolnego wpływania na nie. Stworzyła przestrzeń dla lokalnych inicjatyw. Badania CBOS i Fundacji Batorego pokazują, że dwadzieścia osiem lat po reformie, władze samorządowe cieszą się dużym zaufaniem społecznym. Mieszkańcy i mieszkanki coraz chętniej angażują się w działania lokalne. Cały czas brakuje jednak edukacji i informacji o tym, jakie mamy prawa jako mieszkańcy, czego możemy wymagać od władz i jakimi sposobami wpływać na ich działania. Niestety tego nie dowiemy się w szkole. Tutaj z pomocą przychodzi akcja Masz Głos, której koordynatorzy wspierają merytorycznie lokalnych aktywistów. Najskuteczniej działający uczestnicy akcji i współpracujące z nimi władze, zostają wyróżnieni nagrodą „Super Samorząd”. Zależy nam na tym, aby inspirować mieszkańców i pomagać w rozmowach z władzami – mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos - Masz Wybór w Fundacji Batorego.

WYG

Źródło: www.maszglos.pl

Na fot.1.: Społeczny Ogród przy Ośrodku Kultury w Sejnach Fot. Stowarzyszenie Origo

Fot.2. Sołtysi z Węgorzewa. Fot. Forum Sołtysów „Gromada”( faceboock)

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie