14.07.2017

Sejny. Polacy z Wędziagoły i sienkiewiczowska Lauda

W Sejnach przebywała delegacja z miasteczka Wędziagoła (Vandžiogala) na Litwie. Sejneńscy muzealnicy oraz parafia rzymskokatolicka zaprosili wędziagolan na międzynarodową konferencję pt. „Sienkiewiczowska Lauda w roku jubileuszu pisarza na wspólnej drodze odrodzenia narodowego Polaków i Litwinów”.

W konferencji, , która odbywała się  w Muzeum Ziemi Sejneńskiej, brali udział przedstawiciele miejscowych władz, pracownicy muzeum sejneńskiego, duchowni, konsul Republiki Litewskiej w Sejnach, przedstawiciele administracji rejonu radziwiliskiego na Litwie, goście z Warszawy.

Przypomniano ubiegłoroczne jubileuszowe uroczystości poświęcone upamiętnieniu setnej rocznicy śmierci laureata Nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza, które się odbywały w Wodoktach i Bystrampolu (w rejonie radziwiliskim i poniewieskim).

Uczestnicy konferencji zostali zapoznani z książką Alwidy-Antoniny Bajor „Szlakiem bohaterów „Potopu” Henryka Sienkiewicza”. Cieszono się też z dzwonu „Henryk”, który zostanie przeznaczony dla parafialnego kościoła w Wodoktach oraz działalności komitetu organizacyjnego i jego sytuacji finansowej. Organizatorzy i uczestnicy konferencji mieli możność oglądać film „Litewskie drogi „Potopu”, poobcować z reżyserem i autorem filmu Tadeuszem Bystramem.  Zapoznali się również z ekspozycją muzeum.

W sejneńskiej bazylice mniejszej pw. Nawiedzenia NMP odbył się koncert wileńskiego pianisty Andrzeja Pileckiego, podczas którego brzmiały utwory F.Chopina, St. Moniuszki oraz M. K. Ogińskiego.

Wędziagolanie cieszą się też z przyjaźni i twórczej współpracy z historykiem, doktorem Janem Skłodowskim - wybitnym znawcą i badaczem Laudy, głównym pomysłodawcą i organizatorem jubileuszowych uroczystości Roku Noblisty Henryka Sienkiewicza na Litwie oraz jego pomocnikami i naszymi przyjaciółmi muzealnikami sejneńskimi.

Wędziagoła (lit. Vandžiogala, żmudz. Vandiuogala) - miasteczko na Litwie, w okręgu kowieńskim.

W 1897 roku podczas carskiego spisu ludności aż 95 proc. mieszkańców miasteczka uznało siebie za Polaków. Jeszcze Do II wojny światowej większość stanowili Polacy. Obecnie do polskich korni przyznaje się tylko niecałe 8 proc.

W miasteczku są jednak nadal w miejscowym kościele, jako jedynym na Laudzie, poza Kownem, msza jest odprawiana również w języku polskim. Działa tutaj również zrzeszający Polaków Kowieńskich oddział Związku Polaków na Litwie.

W miasteczku znajduje się kościół pw. św. Trójcy z 1664 roku, przebudowany w 1885 roku.

WYG

Źródło i fot: vandziogala.eu 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie