11.01.2019

Trudne warunki na drogach. Policjanci apelują o ostrożność

Pogoda na Suwalszczyźnie nie rozpieszcza kierowców. Zmieniająca się aura, przymrozki, deszcz ze śniegiem i wiatr mocno utrudniają jazdę. Zimą, to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, jest jedną najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Zwiększona koncentracja, zasada ograniczonego zaufania, czy odpowiednie przygotowanie swojego pojazdu do zimy, to podstawowe wytyczne, których musimy przestrzegać.

W środę, 9 stycznia, kilka minut przed godziną 8.00 do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gołdapi wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w miejscowości Marlinowo w gminie Dubeninki. Natychmiast do zdarzenia wysłani zostali gołdapscy strażacy oraz strażacy ochotnicy z Dubeninek i Górnego.

- Na miejscu okazało się, że pojazd, którym podróżował tylko kierowca, uderzył w przydrożne drzewo. Kierowca doznał urazu głowy, który strażacy opatrzyli opatrunkiem osłaniającym. Przybyły na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego zdecydował o zabraniu mężczyzny do szpitala, ten jednak odmówił transportu - informuje Komenda Straży Pożarnej w Gołdapi. 

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do znaków drogowych, to zwykle warunek bezpiecznej jazdy. Zimą może okazać się on niewystarczający. W ostatnich dniach pogoda na Suwalszczyźnie jest bardzo wymagająca dla uczestników ruchu drogowego i zwłaszcza kierujący muszą wykazać się jeszcze większą czujnością i koncentracją. Prędkość i sposób wykonywania manewrów powinny być dostosowane do warunków drogowych i atmosferycznych. Czasami oznacza to znaczne zredukowanie prędkości, z jaką się poruszamy lub rezygnację na przykład z wyprzedzania.

Koniecznie należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie możemy mieć pewności, jak inni kierowcy zareagują. Pamiętajmy też, że w panujących obecnie warunkach drogowych wydłuża się znacznie droga hamowania. Czarna nawierzchnia nie zawsze dobrze rokuje, gdyż nawet niewielka ilość zamarzniętego deszczu lub śniegu może spowodować, że wpadniemy w poślizg.

Nasz samochód również musi być przygotowany do zimy. Aktualny przegląd techniczny, prawidłowe oświetlenie, odpowiedni płyn do spryskiwaczy, sprawne wycieraczki czy dokładnie odśnieżone szyby, to podstawowe elementy, na które musimy zwrócić uwagę.

Także piesi i rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo, zwracając szczególną uwagę na to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

 

 

Fot: st. kpt. Andrzej Jabłoński,

Źródło: KMP w Suwałkach, KPSP Gołdap

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.19.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.13% 4.2124 4.2976
USD 0.22% 3.7614 3.8374
GBP 0.25% 4.7127 4.8079
CHF 0.01% 3.7592 3.8352
19.06.2019

SPRZEDAWCA

19.06.2019

Sprzedam działke

Dodaj nowe ogoszenie