07.11.2019

Tylko dla 18-latków. Darmowa podróż koleją po Unii Europejskiej

Unia Europejska, w ramach akcji "DiscoverEU", ma do rozdania 20 tys. międzynarodowych biletów kolejowych dla młodych ludzi, którzy w dniu 31 grudnia 2019 r. będą mieć ukończone 18 lat.

Zgłoszenia należy przesyłać za pośrednictwem Europejskiego Portalu Młodzieżowego. Zgłoszenia będą przyjmowane w terminie od 7 listopada 2019 r., godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego, do 28 listopada 2019 r., godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego.

Komisja Europejska przyzna laureatom bilety na podróż po Unii Europejskiej, którą będą mogli odbyć w okresie między 1 kwietnia 2020 r. a 31 października 2020 r. i która może trwać do jednego miesiąca. 

Opis Projektu

DiscoverEU to inicjatywa Unii Europejskiej, której pomysłodawcą był Parlament Europejski. Jej celem jest umożliwienie osiemnastolatkom z Europy odbycia zaplanowanej przez siebie podróży, podczas której odkryją zalety swobodnego przemieszczania się po Unii Europejskiej oraz poznają różnorodność Europy, jak również jej dziedzictwo kulturowe i historię. Inicjatywa umożliwi im także zawieranie znajomości z mieszkańcami całego kontynentu, a co za tym idzie – lepsze poznanie samych siebie.

Co do zasady, laureaci będą podróżować koleją. Aby jednak umożliwić udział w konkursie jak najszerszej grupie osób, w razie konieczności akceptowane będą alternatywne rodzaje transportu, takie jak promy i autobusy, z uwzględnieniem odległości oraz aspektów czasowych i środowiskowych.

Kryteria kwalifikowalności

Chętni do udziału w konkursie muszą:

  • w dniu 31 grudnia 2019 r. mieć ukończone 18 lat – konkurs jest skierowany do osób urodzonych między 1 stycznia 2001 r. (włącznie) a 31 grudnia 2001 r. (włącznie),
  • w momencie wydania decyzji o przyznaniu biletów być obywatelami jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej,

.Uczestnicy, którym przyznano bilety, mogą odbyć podróż wyłącznie, jeśli:

  • rozpoczną podróż w kraju, który w momencie wydania decyzji o przyznaniu biletów będzie państwem członkowskim Unii Europejskiej,
  • zaplanują podróż trwającą co najmniej jeden dzień i maksymalnie 30 dni,
  • zaplanują podróż do co najmniej jednego kraju, który w momencie wydania decyzji o przyznaniu biletów będzie państwem członkowskim Unii Europejskiej,
  • będą gotowi zostać ambasadorami DiscoverEU.

 Procedura nadsyłania zgłoszeń

Kandydaci mogą przesyłać swoje zgłoszenia do udziału w obecnej rundzie konkursu DiscoverEU za pośrednictwem specjalnego internetowego formularza zgłoszeniowego dostępnego na Europejskim Portalu Młodzieżowym  - "DiscoverEU"  . Zgłoszenia nadesłane przed terminem lub po terminie nie będą przyjmowane.

Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego każdy kandydat otrzyma kod. Kandydaci powinni zachować ten kod – będzie im potrzebny podczas wszelkiej późniejszej korespondencji. Jeśli dany kandydat będzie chciał zaprosić inne osoby do dołączenia do jego grupy, zostanie liderem grupy i będzie musiał przekazać otrzymany kod pozostałym członkom grupy w celu umożliwienia im rejestracji. Posługując się kodem otrzymanym od lidera grupy, pozostali członkowie muszą zarejestrować się online i podać swoje dane osobowe. 

Należy pamiętać, że członkowie grupy nie muszą wypełniać quizu ani udzielać odpowiedzi na pytanie dodatkowe – musi to zrobić tylko lider grupy. Muszą oni jednak podać swoje dane osobowe, aby potwierdzić swoje zgłoszenie. Członkowie grupy muszą spełniać te same kryteria kwalifikowalności, czyli mieć ukończone 18 lat i w momencie wydania decyzji o przyznaniu biletów być obywatelami jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, Nawet jeśli kandydaci wskazali, że chcą podróżować w pojedynkę, mogą dodawać znajomych w swoim zgłoszeniu po jego wysłaniu i przed ostatecznym terminem, zgodnie z tą samą procedurą, o której mowa powyżej.

Zgłoszenie grupowe liczy się jako pojedyncze zgłoszenie. Do udziału w konkursie będą się kwalifikować tylko ci członkowie grupy, którzy w formularzu zgłoszenia podali kod otrzymany od lidera grupy. Członkowie grupy nie mogą rejestrować się indywidualnie. 

Grupy mogą składać się z osób różnej narodowości mieszkających w różnych miejscach.

Można wysłać tylko jedno zgłoszenie na osobę. Podczas selekcji laureatów uwzględnione zostanie tylko pierwsze zgłoszenie zarejestrowane na Europejskim Portalu Młodzieżowym. Poszczególne osoby nie mogą się zgłaszać w ramach różnych grup. Jeżeli na którymkolwiek etapie zostaną wykryte wielokrotne zgłoszenia, uwzględnione zostanie jedynie pierwsze zgłoszenie zarejestrowane na Europejskim Portalu Młodzieżowym. 

Procedura selekcji laureatów i kryteria wyboru

Dla każdego kraju ustalono limit biletów. Przydział biletów na podróż opiera się na odsetku ludności każdego kraju w porównaniu z całkowitą liczbą ludności Unii Europejskiej. 

Jeżeli po sporządzeniu rankingu okaże się, że liczba zgłoszeń (indywidualnych lub grupowych) zajmujących pozycję ex aequo przekracza z góry ustalony limit, Komisja Europejska zastosuje zasadę „kto pierwszy, ten lepszy” w celu ustalenia ostatnich miejsc. 

Komisja oceniająca

Komisja oceniająca składająca się z urzędników Komisji Europejskiej zbierze się w grudniu 2019 r. Dokona przeglądu wyników uzyskanych w oparciu o kryteria konkursowe wyszczególnione powyżej. Po przeanalizowaniu rezultatów komisja podejmie decyzję co do ostatecznej listy laureatów, którzy otrzymają bilety na podróż. Decyzja ta zostanie podjęta w oparciu o odpowiedzi udzielone na quiz i na pytanie dodatkowe, z uwzględnieniem limitów dla poszczególnych krajów. Po ustaleniu listy laureatów sporządzona zostanie lista rezerwowa. Kandydaci z listy rezerwowej będą mogli otrzymać bilety na podróż, w przypadku gdy część budżetu nie zostanie rozdysponowana lub jeśli niektórzy spośród laureatów zrzekną się swoich biletów na podróż.

Powiadamianie o wynikach

Między 8 stycznia a 23 stycznia 2020 r. wszyscy kandydaci otrzymają wiadomość e-mail z informacją, czy:

  • zostali wybrani („wybrani uczestnicy” / „laureaci”)
  • nie zostali wybrani, ale zostali wpisani na listę rezerwową.

Kandydaci będą również mogli sprawdzić na Europejskim Portalu Młodzieżowym, czy zostali wybrani czy nie. Na stronie internetowej udostępnione zostaną kody, które kandydaci otrzymali po zgłoszeniu się w Europejskim Portalu Młodzieżowym.

Rezerwacja biletów i daty przejazdów

Laureaci rozpoczną podróż w kraju, który w momencie wydania decyzji o przyznaniu biletów będzie państwem członkowskim Unii Europejskiej. Młodzi ludzie mogą zaplanować podróż trwającą minimum jeden dzień i maksymalnie jeden miesiąc. Podróż powinna odbyć się między 1 kwietnia 2020 r. a 31 października 2020 r.

Bilety na podróż dla laureatów zostaną zarezerwowane, zakupione i dostarczone przez zewnętrzną firmę wyznaczoną przez Komisję Europejską. Laureaci nie powinni w żadnym wypadku kupować biletów na własną rękę ani za pośrednictwem jakiegokolwiek biura podróży. Koszty biletów zakupionych bezpośrednio przez laureatów nie zostaną zwrócone.

Zewnętrzna firma wyznaczona przez Komisję Europejską skontaktuje się z laureatami i udostępni im elektroniczny formularz rezerwacji, który będą musieli wypełnić, aby otrzymać bilety. Firma ta wybierze najodpowiedniejszych i najbardziej konkurencyjnych przewoźników

Środki transportu

Co do zasady, laureaci będą podróżować koleją. Aby jednak umożliwić udział w konkursie jak najszerszej grupie osób, w razie konieczności akceptowane będą alternatywne rodzaje transportu, takie jak promy i autobusy, z uwzględnieniem odległości oraz aspektów czasowych i środowiskowych. Bilety będą upoważniały do przejazdu 2. klasą.

Maksymalna wartość biletów

Laureaci otrzymają wyłącznie bilety na przejazd do wskazanego celu podróży. Koszty zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia, dopłat do przejazdu i inne wydatki związane z podróżą laureaci ponoszą we własnym zakresie.

  • Zgodnie z podstawową zasadą każdemu laureatowi przysługuje sfinansowanie jego biletów do maksymalnej wartości 258 euro. Bilety będą upoważniały wyłącznie do przejazdu 2. klasą lub klasą ekonomiczną.

Relacje z podróży

Komisja Europejska chciałaby, aby młodzi laureaci DiscoverEU opowiedzieli o swoich doświadczeniach i przygodach. Wyłonieni w konkursie laureaci staną się ambasadorami inicjatywy DiscoverEU. Komisja zachęca do tego, aby swoje relacje z podróży umieszczali na serwisach społecznościowych takich jak Instagram, Facebook i Twitter lub aby wystąpili z prezentacją w swojej szkole lub przed społecznością lokalną. Mogą również dołączyć do oficjalnej grupy #DiscoverEU na Facebooku. Zadaniem młodych podróżników będzie też wypełnienie ankiety otrzymanej od zewnętrznej firmy zatrudnionej przez Komisję Europejską po powrocie z podróży. 

Zastrzeżenie

Komisja Europejska pokrywa jedynie określone powyżej koszty biletów na podróż. W związku z tym koszty zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia, dopłat do przejazdu i wszelkie inne wydatki związane z podróżą laureaci ponoszą we własnym zakresie. Komisja Europejska nie zapewnia ubezpieczenia, dlatego wyłączna odpowiedzialność za takie ubezpieczenie spoczywa na laureacie.

Zaleca się, aby laureaci nabyli odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne i podróżne na czas trwania podróży. Podstawowy zakres ubezpieczenia zdrowotnego na czas podróży w ramach konkursu DiscoverEU jest zazwyczaj zapewniany przez narodowy fundusz zdrowia w formie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Źródło i Fot:  Europejski Portal Młodzieżowy DiscoverEU

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie