17.01.2017

Zbiórka śmieci. Od lipca inaczej

I znów zmiany w przepisach dotyczących segregacji odpadów komunalnych. Minister Środowiska przygotował rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Przepisy wejdą w życie 1 lipca 2017 roku.

Nowością jest m.in., ujednolicenie systemu selektywnej zbiórki w całym kraju. Wszyscy będziemy segregować: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne i bioodpady. Trafią one do czterech pojemników – o takiej samej barwie w każdej gminie.

 - do niebieskich pojemników z napisem „Papier” będziemy wrzucać śmieci papierowe i tekturowe, w tym również opakowania z papieru i tektury

- do zielonych z napisem „Szkło” – opakowania szklane. Przy czym, jeśli gmina zdecyduje o podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, to dla pierwszego będzie musiało zapewnić białe kontenery oznaczone napisem „Szkło bezbarwne”

 - do żółtych pojemników z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” można będzie wrzucać śmieci plastikowe, metalowe i opakowania wielomateriałowe (to np. kartony po mleku i sokach).

 - do brązowych z napisem „Bio” – odpady ulegające biodegradacji

W praktyce będzie prawdopodobnie jeszcze jeden pojemnik – na odpady resztkowe, czyli zmieszane.

Do tej pory, w tej kwestii samorządy miały więcej swobody. Na przykład szkło w niektórych gminach można wrzucać do pojemnika koloru żółtego, gdzieniegdzie do białego, a jeszcze w innych do zielonego.

Na szczęście nowe pojemniki nie muszą pojawić się, od razu. Jeszcze przez 5 kolejnych lat śmieci mogą być zbierane do starych kontenerów, jednak najpóźniej do końca stycznia 2018 roku powinny się na nich znaleźć naklejki z informacją o rodzaju zbieranego surowca.

Zgodnie z projektem. rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, zawarte do 1.07.2017 r. umowy na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów zachowają ważność nawet do połowy 2021, także wówczas, jeżeli sposób selektywnego zbierania odpadów określają w sposób niezgodny z przepisami tego rozporządzenia.

Badania dowodziły, że co piąty Polak nie ma pojęcia jak należy segregować odpady. A i Ministerstwo Środowiska przyznawało, że regulacje dały ciała, bo pozyskany w ten sposób surowiec (zwłaszcza papier i karton) był mocno zanieczyszczony i nie nadawał się do recyklingu.

Wyższe opłaty

Do racjonalniejszej gospodarki odpadowej zmusić ma też podniesienie opłat za składowanie odpadów - podaje portal tvn24.pl. Wyższe stawki mają zacząć obowiązywać od 2018 r. i będą stopniowo rosły tak, by w 2020 r. umieszczenie 1 tony odpadów surowcowych na składowisku kosztowało w okolicach 270 zł (65 euro). Obecnie jest to ok. 20 euro.

Jak podaje portal, wiceminister środowiska Sławomir Mazurek powiedział, że w resorcie trwają kolejne prace nad zmianami w tzw. ustawie śmieciowej. Dzięki nim dobrze segregujący odpady mieszkańcy, mają mniej płacić za wywóz śmieci.

WYG

 

Źródła: odpady.net; Money.pl; Ministerstwo Środowiska

udostępnij na fabebook
20.01.2017, 22:05:19

czy warto?

Uczymy dzieci segregować śmieci wg zasad określonych na stronie www.odpady.suwalki.eu a dzieci twierdzą, że po co się tego uczyć, skoro i tak wszystkie śmieci (segregowane i niesegregowane) trafiają do tego samego samochodu odbiorczego. One to widziały.

17.01.2017, 12:59:54

n

Minister swoje a UM Suwałki swoje. Nie warto się starać i segregować ! Liczy się kasa do budżetu miasta.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie