10.02.2019

Premier Litwy u prezydenta Suwałk. Do końca roku miejsce na litewskie przedszkole [wideo]

W suwalskim Urzędzie Miejskim w niedzielę, 10 lutego gościł Saulius Skvernelis, premier rządu Republiki Litewskiej. Drugie już spotkanie z władzami Suwałk dotyczyło utworzenia w mieście Centrum Kultury i Edukacji Litewskiej.

Premier Litwy zwrócił uwagę na to, że Suwałki rozwijają się w szybkim tempie, a w ślad za tym żyje tu i pracuje coraz większa liczba osób narodowości litewskiej.

Podczas spotkania z prezydentem Suwałk premier Litwy wyraził zadowolenie z dobrych stosunków między rządami Litwy i Polski. Podkreślił, że Suwałki są szeroko znane Litwinom, bo to wrota nie tylko do Polski, ale i innych krajów europejskich. Skvernialis powiedział, że zawsze będzie wspierał partnerstwo między Litwą a Polską i był szczególnie zadowolony, że Suwałki są najbardziej aktywnym miejskim partnerem Litwy w Polsce. Ta regionalna współpraca powinna być nadal promowana – zauważył.

Saulius Skvernelis powtórzył prośbę o wsparcie inicjatywy lokalnej litewskiej społeczności mającej na celu utworzenia litewskiego centrum edukacyjnego i kulturalnego Suwałkach oraz potrzebę utworzenia litewskiej grupy przedszkolnej. Zaakcentował, że bardzo mu zależy na zrealizowanie tego projektu od 1 września br.
- Czekamy i mamy nadzieję na szybkie rozwiązania w celu jak najrychlejszego uruchomienia tego Centrum. Jeśli to konieczne, Rząd Republiki Litewskiej dołoży się zarówno do litewskiego Centrum Edukacji i Kultury, jak i przedszkola - podkreślił premier Litwy.


 
Zauważył, że na początku ubiegłego roku społeczność litewska zwróciła się do prezydenta Suwałk w sprawie utworzenia litewskiego przedszkola. Taką placówkę można byłoby umieścić z planowanym Centrum, gdy tylko rozpocznie swoją działalność. Tymczasowym rozwiązaniem mogłoby być utworzenie grupy litewskiej w jednym z polskich przedszkoli w Suwałkach.
 
Obecnie dzieci z litewskich rodzin chodzą do suwalskich szkół i przedszkoli, ale są rozproszone w różnych placówkach. Po utworzeniu Centrum wszystkie byłyby w jednym miejscu, uczyłyby się większości przedmiotów po litewsku, podobnie, jak w placówkach oświatowych w Puńsku, czy litewskiej szkole ”Ziburys” w Sejnach.
 
Ze względu na rosnącą liczbę mieszkańców Suwałk pochodzenia litewskiego ( przybywają tu za pracą głównie z powiatu sejneńskiego), nie odpowiadają potrzebom i skromne pomieszczenia klubu "Vienybė” (Jedność) w Suwałkach. W wynajmowanych od miasta niewielkich pomieszczeniach działają zespoły artystyczne, spotykają się litewskie rodziny. W związku z rosnącą w mieście liczbą młodych rodzin pochodzenia litewskiego, klub staje się za mały zarówno w stosunku do potrzeb kulturalnych, jak i oświatowych.
 
Fundusze na działalność Centrum pochodziłyby z różnych źródeł: „koszyka” ucznia, wsparcia litewskiego rządu, pieniędzy pozyskiwanych przez litewskie organizacje.
 
Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, powiedział, że wciąż trwają poszukiwania odpowiedniego obiektu i być może pod koniec roku pojawi się taka możliwość z zasobów miasta. Wcześniej samorząd zwrócił się do wojewody w tej sprawie, ale okazało się, że odpowiednie budynki (pomieszczenia) Skarbu Państwa są zajęte przez organizacje pozarządowe i nie ma możliwości ich przekazania. Miasto też wciąż czeka na oficjalne stanowisko rządu w tej sprawie.
 
Przypomnijmy, że premier Morawiecki, podczas spotkania z premierem Litwy w Krynicy w wrześniu 2018 roku, miał obiecać pomoc w znalezieniu w Suwałkach dla potrzeb Centrum odpowiedniego budynku, jeżeli nie zasobów komunalnych, to z rezerw państwowych. Z kolei wicepremier Gliński, podczas swego spotkania 27 listopada 2018 roku w Wilnie z premierem Litwy Skvernelisem, miał informować, że polski rząd przedstawi w najbliższym czasie warianty udostępnienia pomieszczeń.
 
W spotkaniu w Ratuszu, oprócz Premiera Rządu Republiki Litewskiej, wzięli udział: Mindaugas Kvietkauskas, Minister Kultury, Edgaras Borisovas, Ambasador Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Tomas Beržinskas, Doradca Premiera, Artur Liudkovski, Doradca Premiera, Vaclav Stankevič, Radca-Minister, Konsul Republiki Litewskiej w Sejnach, Andrius Kalindra, Doradca sekretariatu Premiera RL, Andrius Kalindra, Szef Grupy ds. Międzynarodowych i UE w Kancelarii Premiera RL, Diana Varnaitė, Doradca ds. Publicznego Zarządzania i Polityki Socjalnej, Kancelaria Premiera RL, Simonas Čepkauskas, Protokół Premiera, Petras Maksimavičius, Sekretarz Konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach, tłumacz, Jolanta Malinowska-Wiaktor – przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce.

Władze Suwałk, oprócz Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk, reprezentowali: Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Ewa Sidorek i Łukasz Kurzyna zastępcy Prezydenta Suwałk.


 

WYG
Źródła i Fot: Kancelaria Premiera RL; UM Suwałki


 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.16.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2418 4.3274
USD 0.00% 3.8130 3.8900
GBP 0.00% 5.0136 5.1148
CHF 0.00% 3.8718 3.9500
15.12.2019

Rzęsy

15.12.2019

kanapa za 100 zł

Dodaj nowe ogoszenie