17.02.2019

Suwałki. Otrzymali miejskie stypendia i nagrody w dziedzinie kultury [zdjęcia]

W niedzielę, 17 lutego w sali koncertowej Suwalskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów i nagród. Była również nagroda jubileuszowa.

Jan Czerniecki – muzyk i gitarzysta, Justyna Rekść - Raubo - inicjatorka wydarzeń z zakresu muzyki klasycznej, w tym „Letniej Filharmonii AUKSO”, której jest dyrektorem oraz Grzegorz Bogdan – muzyk, pedagog, aranżer, dyrygent, założyciel  m.in. Suwalskiego Chóru Kameralnego „Viva Musica” to tegoroczni stypendyści Miasta Suwałki, zajmujący się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. 

Z kolei aż 20 osób i zespołów otrzymało od Ewy Sidorek, zastępcy Prezydenta Suwałk oraz Zdzisława Przełomca przewodniczącego Rady Miejskiej, nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz opieki nad zabytkami. - Chciałbym serdecznie pogratulować tegorocznym stypendystom oraz osobom nagrodzonym za zaangażowanie w życie kulturalne Suwałk. Dzięki Wam suwalczanie mogą obcować z różnego rodzaju wydarzeniami– powiedziała Ewa Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk – Mam nadzieję, że dalej będziecie wszyscy pracować na rzecz rozpowszechniania szeroko rozumianej kultury w naszym mieście – dodała Ewa Sidorek.

Po uroczystości,  rozpoczął sie koncert "Muzyka filmowa na Walentynki". Znakomity pianista Maksym Rzemiński z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą K.J. Kozakiewicza zagrał utwory ze znanych filmów.

 

Stypendia Miasta Suwałki w dziedzinie kultury w 2019 roku:

Jan Czerniecki otrzymał stypendium na projekt: Wydanie płyty zespołu SUSZ. Na płycie znajdą się autorskie utwory do wierszy Bolesława Leśmiana. Będzie je można usłyszeć podczas bezpłatnego koncertu promującego płytę, który odbędzie się w ramach stypendium.

Justyna Rekść-Raubo otrzymała stypendium na projekt: Album „Letnia Filharmonia AUKSO” nad Wigrami - wydawnictwo dokumentujące dwadzieścia edycji festiwalu. 

Grzegorz Bogdan otrzymał stypendium na realizację projektu: „Praczki z Wesołej” – pierwszy musical o mieście nad Czarną Hańczą. 

Nagrody zespołowe w dziedzinie kultury: 

1.  Grupa taneczna TEAM KROPKI ze Studia Tańca Dance Zone, w której tańczą dziewczynki w wieku 10-11 lat. Choreografem i instruktorem zespołu jest Anna Śliżewska. TEAM KROPKI regularnie zdobywa wysokie miejsca w prestiżowych konkursach i na festiwalach. Nie inaczej było w 2018 roku, w którym TEAM KROPKI wytańczył m.in.: pierwsze miejsca na 45. Międzynarodowym Festiwalu Tańca Nowoczesnego w Wasilkowie oraz Mistrzostwach Polski w Tańcu Nowoczesnym w Inowrocławiu.

2. Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku. UTW aktywnie wspiera seniorów w Suwałkach już od niemal 20 lat. W ramach Stowarzyszenia działają zespoły artystyczne „Złota Jesień” i „Srebrne Pierwiosnki” oraz grupa teatralno-kabaretowa „Uniwersalni”, w których seniorzy realizują swoje pasje twórcze. W 2018 roku UTW aktywnie włączyło się w świętowanie setnych urodzin Polski pod hasłem SUWAŁKI dla NIEPODLEGŁEJ, przygotowując na tę okazję specjalny program artystyczny.

3. Studio Piosenki „Beciaki” prowadzone przez Marka Zborowskiego-Weychmana. Wokaliści studia regularnie odnoszą sukcesy w konkursach piosenki. W minionym roku wyśpiewali m.in. I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu „Nuty Przyjaźni” w Hajnówce.W 2018 roku Studio Piosenki „Beciaki”, wraz z zespołem „Małe Suwałki” ze Szkoły Podstawowej nr 6, przygotowało program artystyczny pn. „Droga do Niepodległej”. Program prezentowany był na miejskich obchodach Święta 11 listopada, ale także w Danii i we Francji, przed tamtejszą Polonią.

Nagrody indywidualne w dziedzinie kultury

1. Paweł Bydelski -  muzyk i animator kultury. Jako muzyk realizuje się w zespole Fri Stejdż Band, gdzie jest wokalistą i autorem tekstów. Na co dzień pracuje jako animator kultury w SOK. Odpowiada za realizację takich wydarzeń jak: letnie koncerty plenerowe „Na dywaniku u Marii”, czy Dyskusyjny Klub Filmowy „13”. W 2017 roku stworzył i przeprowadził niezwykle udany „Międzypokoleniowy Eksperyment Muzyczny”. Z jego inicjatywy w Suwałkach od 2014 roku odbywa się Pchli Targ. Spod pióra Pawła Bydelskiego wyszły teksty piosenek do spektakli „Zuzia i przyjaciele” oraz „Doktorek Honorek”.

2. Eliza Ptaszyńska - historyk sztuki, kustosz w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, pasjonatka malarstwa polskiego XIX wieku, autorka wielu wystaw.W 2018 roku Eliza Ptaszyńska zrealizowała w Muzeum Okręgowym wystawę pt. „Juliusz Kossak 1824-1899 ǀ Wojciech Kossak 1856-1942”, która została w całości sfinansowana przez osoby i podmioty zewnętrzne. Było to możliwe dzięki niezwykłej skuteczności Elizy Ptaszyńskiej w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację projektów.. 

3. Błażej Balukiewicz - uczeń VI klasy szkoły podstawowej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Uczy się gry na akordeonie pod okiem mgr Zbigniewa Grzanki. Na przestrzeni swojej edukacji muzycznej zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych w Polsce i zagranicą. Wymienić tu należy chociażby II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Naujene na Łotwie czy III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Algirda Lacerisa w Birzai na Litwie.

 4. Dawid Andruszkiewicz - uczeń V klasy cyklu 6-letniego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Swoje umiejętności gry na akordeonie guzikowym doskonali u mgr Zbigniewa Grzanki. Odnosi liczne sukcesy w konkursach międzynarodowym w kraju i zagranicą, wśród nich znajduje się m.in. I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Ascoltate” w Kownie na Litwie i III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Naujene na Łotwie

5. Bartosz Żyliński - to kolejny uzdolniony akordeonista, wychowanek mgr Zbigniewa Grzanki. Jest uczniem ostatniej klasy Państwowej  Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Niezmiennie osiąga wysokie wyniki na egzaminach i konkursach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, gdzie występuje solo i w zespole. W minionym roku zdobył m.in.: II miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Kaunas – Sonorum” na Litwie oraz III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Naujene 2018” na Łotwie

6. Anna Augustynowicz - pedagog, etnograf i animator kultury, od 40 lat związana zawodowo z instytucjami kultury na terenie Suwałk i Suwalszczyzny. Aktualnie pracuje w Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie odpowiada za realizację wydarzeń kulturalnych. Aktywnie działa również na rzecz propagowania kultury tradycyjnej regionu, organizując imprezy kultywujące rodzimą tradycję np. Kaziuk Suwalski i pozyskując fundusze na ich realizację.

7. Mirosława Krymska - instruktorka teatralna, animatorka kultury, pedagog dramy, dyplomowana nauczycielka, socjoterapeutka i odkrywczyniwielu talentów aktorskich. Na swoim koncie ma wiele nagród jako twórczyni teatralna i reżyserka. Założyła alternatywny Teatr Form Czarno-Białych „PLAMA”, „Nie Po Godzinach”, „Hybrydowy”, a także dziecięce zespoły teatralne: „Mniejszy od Mikrusa”, „Mikrus”. W 2018 roku otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

8. Emil Kulbacki z muzyką związany jest od wielu lat – był nauczycielem w szkole muzycznej, dyrygentem chóru i orkiestry, klarnecistą, akompaniatorem. Aktualnie jest instruktorem wokalnym Studia Piosenki „Świetlik” w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wokaliści pracujący pod jego kierunkiem co roku odnoszą sukcesy na festiwalach i konkursach. Z jego inicjatywy odbywają się Konfrontacje Talentów Muzycznych Świetlik oraz „Świetlikowe Kolędowanie”

9. Halina Mackiewicz jest animatorem, nauczycielem i czynnym artystą-plastykiem. Od 30 lat pracuje w suwalskiej kulturze, z wielką pasją zajmując się edukacją plastyczną dzieci, młodzieży i dorosłych. Aktualnie prowadzi pracownię plastyczną CENTRUM i działającą w niej Grupę Plastyczną SZTALUGI, a także Galerię NA MARMURACH. Jest autorką familijnych spotkań ze sztuką ART.-PLAST. W 2018 roku otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. 

10.  Krzysztof Masłowski jest pedagogiem, instruktorem tańca, animatorem kultury i realizatorem dźwięku. Poza pracą zawodową w Suwalskim Ośrodku Kultury, realizuje się jako instrumentalista i wokalista Suwalskiej Formacji Szantowej „Zmiana Wachty”. Współrealizował wiele koncertów i dużych imprez masowych. W 2018 roku otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

11. Mihail Nikolov jest tancerzem i choreografem, wychowankiem rosyjskiej szkoły baletowej. Pracuje jako instruktor tańca w Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie prowadzi Studio Dance Academy, zarażając swoją pasją do tańca dzieci i młodzież. Jego wychowankowie odnieśli w 2018 roku wielki sukces na Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży ISLAND OF TALENT w Chorwacji, przywożąc z niego złote i srebrne medale. Bez niego i jego tancerzy nie byłoby takich spektakli, jak: „Królowa Śniegu”, „Alicja w Krainie Czarów” i „Zuzia i Przyjaciele”.

12. Bogdan Topolski jest animatorem kultury, muzykiem, współtwórcą i dyrektorem artystycznym Suwałki Blues Festival, który jest nie tylko flagową imprezą kulturalną Suwałk, ale również największą plenerową, bluesową imprezą w kraju i w tej części Europy. Konsekwentnie działa na rzecz promocji i popularyzacji tego wydarzenia. W 2018 roku został wyróżniony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

13. Jadwiga Tylenda jest aktywnym pedagogiem, animatorem i instruktorem tańca od prawie 30 lat związanym z suwalskimi instytucjami kultury. Prowadzi zespoły taneczne: FLEX, FLEKSIK i FLEKSIK MINI, które regularnie zdobywają najwyższe laury na festiwalach i mistrzostwach. Jadwiga Tylenda aktywnie działa również na rzecz kultywowania tradycji i folkloru Suwalszczyzny. W 2018 roku otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

14.   Andrzej Zujewicz.- absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Aktualnie pracuje w Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie zajmuje się wystawiennictwem w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20, Galerii Fotografii PAcamera i Galerii Patio. Zorganizował setki wystaw: fotograficznych, malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki i nowych mediów. Jest założycielem i opiekunem merytorycznym Suwalskiej Grupy Twórczej SGT. Sam uprawia malarstwo, rysunek, grafikę i fotografię. W 2018 roku otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

15. Iryna Popova jest dyplomowanym pedagogiem. Przez 28 lat kierowała Zespołem Pieśni i Tańca „Radość” na Ukrainie. Za wkład w rozwój kultury Ukrainy odznaczona została Krzyżem Zasługi Ukrainy. W 2011 roku otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2015 r. zajmuje się edukacją taneczną w Suwalskim Ośrodku Kultury. To z jej inspiracji, od czterech lat w SOK, powstają duże widowiska teatralno-taneczne, które cieszą się znakomitym odbiorem wśród publiczności. W tym roku  zapraszamy na spektakl pt. „Doktorek Honorek”.

16. Filip Shramko to młody utalentowany tancerz. Pierwsze taneczne kroki stawiał pod okiem choreograf Iryny Popovej w Zespole Pieśni  i Tańca „Radość” na Ukrainie. W 2017 r. tańczył jako solista w spektaklu „Zuzia i przyjaciele”. W 2018 r. zdobył jako solista pierwszą nagrodę na XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej i Tańca „Neos Marmaras Cup 2018” w Grecji. Tancerz angażuje się w życie Suwałk, aktywnie uczestnicząc w miejskich imprezach kulturalnych, społecznych i sportowych.F

17. Marharyta Shramko swoją przygodę z tańcem rozpoczynała w zespole „Swój Styl” na Ukrainie. Od roku uczęszcza na zajęcia taneczne do Studia Tańca „Radość”, gdzie ćwiczy pod okiem Iryny Popovej. Występuje jako solistka w spektaklach realizowanych przez SOK.W 2018 roku zdobyła nagrodę dla najlepszej solistki na XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej i Tańca „Neos Marmaras Cup 2018” w

Nagrodę jubileuszową Miasta Suwałki w dziedzinie kultury i ochrony  dziedzictwa kulturowego otrzymał Adam Żulpa za 20 lat pracy na stanowisku zastępcy dyrektora Muzeum Okręgowego oraz za 40-lat pracy zawodowej łącznie w Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Adam Żulpa swoją wiedzę i doświadczenie skutecznie wykorzystywał w codziennej realizacji zadań z zakresu kultury na rzecz Miasta Suwałki. Jego praca nie ograniczała się do bycia kustoszem. Przez ponad 15 lat odpowiadał za logistyczne przygotowanie dużych imprez plenerowych, w tym Pikniku Kawaleryjskiego – Dni Kawaleryjskich. Miał duży wkład merytoryczny w projekty związane z pracami remontowo-modernizacyjnymi Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Łaźni Miejskiej, Muzeum im. Marii Konopnickiej. Jest też autorem licznych publikacji na temat kultury i historii naszego regionu, za które był nagradzany przez Ministra Kultury i Sztuki oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Fot. Miłosz Kozakiewicz

Źródło; UM Suwałki 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


Ślepsk Malow Suwałki

29.03.2024
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

Dodaj nowe ogoszenie