03.11.2013

Czekanie na konkrety

Zapewnienia, że obwodnica Suwałk zbudowana zostanie ze środków „Łącząc Europę” nie uspokoiła wszystkich. Poseł Jarosław Zieliński zapytał ministra transportu czy zapadły już ostateczne decyzje dotyczącej tej inwestycji. Odpowiedź na interpelację utwierdziła go w przekonaniu, że „nic nie zostało załatwione”.

Wiadomość o tym, że obwodnica Suwałk pojawiła się w projekcie Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku, przyniosła również zapewnienia, że budowa tej trasy może zostać sfinansowana ze środków unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Z wyliczeń suwalskiego Ratusza wynika, że dzięki temu droga ta powstać mogłaby już w 2016 roku.

Zapewnienia te nie uspokoiły jednak posła Jarosława Zielińskiego. - Doniesienia te wymagają weryfikacji. Tyle razy pojawiały się już w tej sprawie fałszywe informacje i zapewnienia - napisał w interpelacji do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej. Polityk opisując sytuację pytał jednocześnie, czy ten projekt został już ostatecznie zatwierdzony i jaka kwota w jego ramach przeznaczona na budowę.

Odpowiedź z resortu transportu, która przyszła kilka dni temu, nie uspokoiła posła. Wyłowił z niej trzy fakty. Po pierwsze to, że obwodnica Suwałk nie znalazła się w załączniku nr 6 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Drugą niepokojącą sytuacją ma być to, że rząd nie planuje wpisać tej trasy w kolejny taki program obowiązujący w kolejnej unijnej perspektywie budżetowej. - Obwodnica nie znalazła się w poprzednim programie i nie znajdzie się w przyszłym - podkreśla Zieliński.

Trzeci fakt, który w kwestii braku obwodnicy w załączniku, uspokoił władze samorządowe to rządowy plan zgłoszenia tej trasy do unijnego instrumentu „Łącząc Europę”. - Samo zgłoszenie nie oznacza, że zostanie przyjęty - uważa polityk PiS. Dziwi się również, że władze przeniosły możliwość decydowania o budowie obwodnicy na stronę zewnętrzną.

Na razie nawet na stronie Komisji Europejskiej brakuje szczegółowych informacji o programie „Łącząc Europę”. Samo ministerstwo również nie podaje konkretów. - Należy pamiętać iż instrument ten charakteryzuje się innymi zasadami niż Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko a ostateczna lista wymaga jeszcze potwierdzenia przez Komisję Europejską - wyjaśnia Zbigniew Rynasiewicz, sekretarz stanu w resorcie transportu. Za to sama unijna instytucja precyzuje, że z początkiem 2014 roku powinno rozpocząć się składanie szczegółowych wniosków na podstawie których przyznane zostanie finansowanie.

- Nie uspokoiło mnie wyjaśnienie z ministerstwa. Nie ma tam odpowiedzi na to o co pytałem - ubolewa Zieliński. Akcentuje też, że zadał ministrowi konkretne pytanie dotyczące ostatecznych decyzji i jakie są terminy. - Ta odpowiedź przynosi informację, że nic nie jest załatwione - podkreśla polityk. Przestrzega też przed zawieszeniem starań o budowę obwodnicy. - Z udzielonej mi odpowiedzi nie wynika to, że powinniśmy być spokojni, a to że należy walczyć dalej - dodaje.

(mkapu)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.14.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.34% 4.2330 4.3186
USD 0.47% 3.8432 3.9208
GBP 0.66% 4.9362 5.0360
CHF 0.61% 3.8635 3.9415
14.11.2019

GRODNO S.A

Dodaj nowe ogoszenie