10.04.2019

Egzaminy gimnazjalne w cieniu nauczycielskiego strajku. Dyrektorzy stają na wysokości zadania

Takich egzaminów nie pamiętają chyba nauczyciele nawet z bardzo długim stażem i nie wiadomo, czy w tym roku bardziej stresują się uczniowie i ich rodzice, czy też dyrektorzy szkół, którzy musieli skompletować komisje egzaminacyjne przy bardzo ograniczonej liczbie pracujących nauczycieli.

Znaczna część suwalskich pedagogów już trzeci dzień bierze udział w ogólnopolskim strajku. Nie prowadzą lekcji, nie wystawiają ocen, nie zasiadają w komisjach egzaminacyjnych. Mimo to dyrektorom suwalskich szkół udało się przygotować warunki do prawidłowego przeprowadzenia egzaminów. 

W Suwałkach egzamin odbywa się bez zakłóceń.

- Z informacji, które otrzymaliśmy od dyrektorów szkół wynika, że egzaminy gimnazjalne odbędą się zgodnie z harmonogramem. Wszystkie szkoły skompletowały komisje egzaminacyjne. W roku szkolnym 2018/2019 w klasach trzecich gimnazjum uczy się 597 uczniów, w klasach ósmych - 737 - mówi Kamil Sznel z biura prezydenta Suwałk.

W komisjach egzaminacyjnych zasiadają nauczyciele, którzy nie biorą udziału w strajku oraz katecheci. Zgodnie z prawem, w każdej komisji muszą znajdować się nauczyciele z innej szkoły. 

- Wspomagamy się nauczycielami z innych szkół. Jeśli chodzi o część humanistyczną i egzamin z części przyrodniczej i matematyki pomagają nam nauczyciele z jednej szkoły, natomiast w przypadku egzaminu gimnazjalnego z języka obcego skorzystamy z pomocy dwóch szkół. Jak dotąd wszystko przebiega bez zakłóceń - mówi Izabela Węsierska z sekretariatu Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach, w skład którego wchodzi Gimnazjum nr 3.

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: ‎

  1. humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka ‎polskiego,

  2. matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych i z zakresu ‎matematyki,

  3. z języka obcego nowożytnego.‎

Egzamin z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie rozpoczął się w środę o 9.00. Trwał godzinę. O 11.00 rozpoczął się półtoragodzinny sprawdzian z języka polskiego. 

W czwartek gimnazjaliści zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą. O 9.00 rozpocznie się egzamin sprawdzający wiedzę z biologii, geografii, fizyki i chemii, a o 11.00 z matematyki.

Piątek będzie należał do języków obcych.

- Gimnazjalista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków: angielskiego, ‎francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego. Uczeń może ‎wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ma obowiązek ‎przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko ‎dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole ‎podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić ‎poziom swoich umiejętności językowych - informuje centralna Komisja Egzaminacyjna.

Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpią do egzaminu w tym terminie, będą mogli zdawać go od 3 do 5 czerwca. Wyniki zostaną podane 14 czerwca, a 21 czerwca uczniowie otrzymają je na piśmie.

 

(just)


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.27.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.36% 4.2661 4.3523
USD 0.15% 3.9286 4.0080
GBP 0.32% 5.0769 5.1795
CHF 0.28% 4.0214 4.1026
27.02.2020

Operator wiertnicy

27.02.2020

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie