06.05.2019

Matura 2019. Najpierw strajk, potem bomby, ale na szczęście już po języku polskim na obu poziomach

Poniedziałek był pierwszym dniem egzaminów maturalnych. Tegoroczne matury dostarczają nie lada stresu nie tylko abiturientom i ich rodzicom, ale też dyrekcjom szkół.

Najpierw musieli oni sprostać logistycznie i psychicznie sytuacji masowego strajku nauczycieli, a - przypomnijmy -  pojawiła się nawet wizja braku klasyfikacji oraz przeniesienia matur na inny termin. A dziś, gdy już wszystko było zapięte na ostatni guzik, do 122 szkół w całym kraju, także w Suwałkach, przesłane zostały e-maile z ostrzeżeniem, że w szkole podłożono bombę.

Dyrektorzy szkół poinformowali o groźbach Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Te zawiadomiły Centralne Biuro Śledcze. Jak się okazało, wszystkie alarmy były fałszywe.

- W 61 szkołach – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się o godz. 9:00 (zgodnie z harmonogramem). W 57 szkołach – po -sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się z opóźnieniem; wszyscy zdający rozwiązywali zadania przez 170 minut. W trzech szkołach sprawdzenie zostało przeprowadzone w trakcie egzaminu; na czas trwania sprawdzenia egzamin został zawieszony, zdający powrócili do rozwiązywania zadań po zakończeniu prowadzenia czynności sprawdzających przez służby. W jednej szkole ewakuowano zdających – egzamin został przerwany, zdający przystąpią do egzaminu w czerwcu. Centralna Komisja Egzaminacyjna pozostaje w stałym kontakcie z KG Policji oraz CBŚP. - poinformował dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Śledztwo ustali, kto był autorem tych e-maili.

W Suwałkach w tym roku maturę zdaje 713 osób. Obowiązkowe przedmioty na egzaminie maturalnym, to język polski, matematyka i wybrany język obcy nowożytny oraz jeszcze jeden wybrany przez zdającego przedmiot, np. biologia, chemia, historia. Ze zdawanych przedmiotów trzeba zdobyć minimum 30 procent punktów.

Pierwszy dzień matury tradycyjnie należał do języka polskiego. Najpierw odbył się egzamin na poziomie podstawowym. Abiturienci musieli wykonywać polecenia dotyczące m.in. rozumienia tekstu, odpowiadać na pytania sprawdzające wiedzę z języka, a na koniec napisać tekst o wolności w oparciu o „Dziady cz. III” Adama Mickiewicza lub zinterpretować wiersz „Samotność” Anny Świrszczyńskiej.

Część maturzystów zdecydowała się zdawać egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Punkty uzyskane na tym egzaminie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na studia humanistyczne, a także psychologię, archeologię, dziennikarstwo, kulturoznawstwo.

W II LO (na zdjęciach) o godz. 14 sprawdzian zaczęło pisać 38 osób. W III LO - na 139 zdających - egzamin na poziomie rozszerzonym pisało 49 maturzystów, a więc więcej niż jedna trzecia.  

Na tym egzaminie uczniowie musieli zmierzyć się z ”Filozofią dramatu” ks. Józefa Tischnera lub dokonać analizy wierszy Kazimiery Zawistowskiej i Bolesława Leśmiana. Większość wybrała pierwszy temat.

Jutro maturzyści będą zdawać matematykę.

Tegoroczna pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Egzaminy ustne zakończą się dwa dni później. Wyniki tegorocznych matur zostaną ogłoszone 4 lipca.

Fot. Aleksandra Żynda

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe ogoszenie