26.02.2019

Mieszkanie Plus w Suwałkach pod warunkiem, że z programem Mieszkanie na Start. Z dopłatą do czynszu

Pojawiła się szansa, że w Suwałkach, przy ulicy Reja i Putry zostaną zbudowane dwa bloki z mieszkaniami na wynajem lub stopniowym dochodzeniem do własności.

Nowe możliwości przyniosła modyfikacja rządowego programu Mieszkanie Plus, która dopuszcza realizację inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Tym "prywatnym" partnerem miasta byłby jak najbardziej państwowy Polski Fundusz Rozwoju.

Wkładem miasta byłaby działka przy Putry, gdzie na terenie obecnego parkingu strzeżonego mógłby stanąć blok na 40 mieszkań oraz nieruchomość przy Reja, gdzie niedawno została wyburzona dawna obozowa łaźnia i miały być wznoszone lokale socjalne. Tutaj, dodatkowo, ZBM TBS posiada gotową dokumentację projektową na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego obejmującego 28 mieszkań z możliwością jego rozbudowy do 36 lokali.

Polski Fundusz Rozwoju lub powołana na tę okazję spółka wziąłby na siebie koszty budowy bloków. Jego wynagrodzeniem byłaby tzw. opłata za dostępność, którą otrzymywałby dopiero z chwilą, gdy lokale zostaną wybudowane i będą mogły zostać oddane w najem. PFR miałby też możliwości zawierania z lokatorami umów najmu z dojściem  do własności.

- W suwalskich warunkach Mieszkanie Plus jest realne pod warunkiem połączenia z innym programem - Mieszkanie na Start - przekonuje Czesław Renkiewicz, prezydent miasta. - Państwo, za pośrednictwem samorządu, dopłaci lokatorom, spełniającym kryteria dochodowe, do czynszu.      

Według założeń, w naszym województwie rządowa dopłata do czynszu za 55 metrowe mieszkanie miałaby sięgnąć 260 zł.

W tym tygodniu Zarząd Budynków Mieszkalnych na swojej stronie internetowej rozpocznie badanie ankietowe związane z  zainteresowaniem wśród mieszkańców Suwałk taką ofertą.  Jeżeli będą chętni, władze Suwałk zamierzają do końca tego roku podpisać umowę z partnerem, a następnej wiosny ruszyć z budową pierwszego bloku – przy Reja.

WD

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.16% 4.2120 4.2970
USD 0.31% 3.7494 3.8252
GBP 0.11% 4.6987 4.7937
CHF 0.30% 3.8209 3.8981
Dodaj nowe ogoszenie