12.12.2013

Podpowiesz i zagłosujesz, na co wydać milion

Milion złotych z kasy miejskiej powędruje w przyszłym roku do budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Suwałk, wśród nich nawet 16-latkowie, zadecydują na jakie inwestycje przeznaczyć te pieniądze.

Suwalscy radni w końcu grudnia mają przyjąć uchwałę ustanawiającą stosowany już w innych miastach budżet obywatelski. Jej projekt, przygotowany przez skarbnika i wydział promocji, przewiduje, że pomysły na realizację różnych przedsięwzięć będą mogły zgłaszać co najmniej 15-osobowe grupy mieszkańców. Ich wnioski oceni specjalnie powołany zespół konsultacyjny, złożony z radnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz wydziałów Urzędu Miejskiego.

- Członkowie zespołu zweryfikują pomysły od strony prawnej i finansowej – mówi prezydent Czesław Renkiewicz. - Powstanie lista projektów, na które suwalczanie będą oddawać swoje głosy. Realizowane będą te, cieszące się największym poparciem, aż do wyczerpania tego miliona złotych.

Nie można wykluczyć, że najwięcej głosów padnie na przedsięwzięcie kosztujące okrągły milion. Czego mogą dotyczyć projekty, można się tylko domyślać na przykładzie funkcjonujących w Suwałkach od 10 lat inicjatyw lokalnych, w ramach których miasto w 70 proc. dofinansowuje inwestycje, zgłaszane przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, grupy mieszkańców. W taki sposób powstało wiele parkingów, chodników, kilka boisk czy placów zabaw.

- W rekordowych latach na realizację inicjatyw lokalnych przeznaczaliśmy 700 tys. zł – opowiada Wiesław Stelmach, skarbnik miejski. – W ostatnich, kwota ta wynosiła 500 tys. i taka też została zapisana w budżecie na przyszły rok. W sumie, doliczając budżet obywatelski mieszkańcy, zdecydują więc o wydatkowaniu 1,5 mln zł.

Wszystkiego o budżecie obywatelskim suwalczanie maja się dowiedzieć podczas spotkań zaplanowanych na pierwszą połowę lutego. W drugiej będą mogli już zgłaszać propozycje projektów. Głosowanie potrwa od 17 marca do 4 kwietnia.

- Głosować będzie można poprzez wypełnienie formularza i wrzucenie go do skrzynek, które zostaną ustawione w Ratuszu i pewnie kilku innych miejscach użyteczności publicznej – informuje Agnieszka Szyszko, naczelnik wydziału promocji UM. – Swoje głosy oddawać tez można będzie drogą elektroniczną. Żeby uniknąć manipulacji, każdy internauta będzie musiał podać swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL. Nowością jest to, że dopuszczamy do głosowania młodzież, od 16 lat wzwyż.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.20.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.1938 4.2786
USD 0.00% 3.7640 3.8400
GBP 0.00% 4.9126 5.0118
CHF 0.00% 3.9018 3.9806
19.01.2020

Prace lic i mgr

Dodaj nowe ogoszenie