11.02.2019

Pracownia ARTeterapii Słoneczny Agat. Tutaj zaczyna się nauka spełniania marzeń [zdjęcia]

We wrześniu została otwarta pracownia, jakiej jeszcze w Suwałkach nie było. Dzieci przychodzą tu na zajęcia kreatywne, arteterapii, naukę języka angielskiego i plastykę oraz katechezę Dobrego Pasterza, a młodzież uczy się rysunku technicznego i odręcznego.

Najważniejszym słowem w placówce, którą prowadzi Agata Karbowska, suwalczanka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i podyplomowych studiów arteterapii  jest kreatywność, czyli wymyślanie, eksperymentowanie, szukanie nowych rozwiązań. 

- Do rozwoju kreatywności prócz dostępu do różnego rodzajów materiałów, potrzebujemy wolności, wyobraźni, spontaniczności, marzeń, pomysłu, ale także refleksji - mówi Agata Karbowska. - Tego wszystkiego dzieci doświadczają przez zabawę. Tworzą przeróżne dzieła konstrukcyjne, plastyczne, bawią się słowem, w teatr, ruszają, biegają, ćwiczą przy muzyce, w ciszy. Poznają siebie i siebie wyrażają, przekazują emocje. Uczą się akceptacji drugiego człowieka przez słuchania oraz wypowiedzenie własnych uczuć, co im się podobało, a co zezłościło, przeszkadzało.

To nie szkoła, nie ma ocen, nie ma wyścigu, kto lepszy. Jest za to współpraca, współdziałanie, odnajdywanie się w grupie. Zwrócenie, że każdy jest cenny i wyjątkowy.

Do pracowni arteterapii zaproszone są wszystkie chętne dzieci wieku od 3 do 12 lat (chociaż rodzice przychodzą z nawet dwuletnimi pociechami). Zajęcia w pokoju zabaw trwają godzinę, i grupa liczy nie więcej niż 8 osób. Obecnie młodsza grypa (3-5 latków) spotyka się w środę, a starsza grupa w piątki o godzinie 16:15.

Twórcze tworzenie, twórcze myślenie

Pojęcie "terapia", w dużej mierze kojarzy się z leczeniem. Jednak terapia to także twórczy trening,  praca nad sobą, poznawanie siebie, przełamywanie nieśmiałości, ćwiczenia umiejętności rozmowy o swoich emocjach i ich wyrażania.  

W szerokim znaczeniu arteterapia, jest terapią w której poprzez sztukę, zastosowanie i poznawanie jej różnych dziedzin takich jak plastyka, rzeźba, malarstwo, muzyka, taniec, teatr, drama, literatura lepiej poznajemy i możemy wyrazić siebie, nasze emocje, trudności, przyjemności.

W domu, w szkole, a nawet na podwórku dzieci coraz więcej czasu spędzają przed monitorami, smartfonami, wszystko muszą robić w narzucony sposób, wchłaniają  sztampową wiedzę. Mają coraz mniejsze zdolności manualne, ruchowe, szybko się niecierpliwią i zniechęcają.

- Na zajęciach w pracowni wspólnie poszukujemy technik, które pozwalają usprawnić ręce, stopy. Postępy widoczne są bardzo szybko, dzieci więcej potrafią, mają więcej pomysłów, stają się weselsze.

W pokoju zabaw jest basen z fasolą, z grochem, jest piasek, kawałki drewna, patyki, kora, plastikowe nakrętki, kamień czy cegła. Dzieci mają dostęp do tego wszystkiego, czego w domach raczej się nie przechowuje. Mogą dotknąć, poczuć, rozwijają zmysły. 

Do Słonecznego Agatu można przyjść nie tylko na arteterapię, ale również na zajęcia plastyczne.

Z angielskim za pan brat od małego

Nauki języka angielskiego obecnie zajęcia odbywają się indywidualnie. Przeznaczone są dla dzieci które w szkole mają trudności z przyswajaniem wiedzy, problemy z odrabianiem lekcji.

- Mam jednak nadzieję, że w najbliższej przyszłości utworzy się 3-4 osobowe grupy z języka angielskiego – dodaje Agata Karbowska.

Rysunek dla przyszłych studentów i nie tylko  

Agata Karbowska, to zarazem dusza artystyczna, jak i  techniczna. W Suwałkach kończyła technikum budowlane w Zespole Szkól Technicznych. Dla licealistów, uczniów techników  marzących o studiach na  architekturze, ale również dla tych, którzy myślą o sztukach plastycznych prowadzi zajęcia z rysunku – technicznego, odręcznego.   

- Zajęcia trwają trzy godziny, młodzież przychodzi na nie we wtorki i w soboty.  Rozmawiamy o tym, co to jest perspektywa, wizualizacja, rysunek w aksonometrii, o tym, jak zacząć rysunek.  

Dodatkowo w najbliższym czasie odbędzie się kilka spotkań  dla dzieci i młodzieży związanych z dziedzictwem naszego miasta. Jest to autorski projekt pt. „ Cegła świadek historii Suwałk”.  Gdzie Przewodnikiem po naszym mieście będą materiały budowlane drewno, kamień, cegła oraz glina.

 

Pracownia Słoneczny Agat przy ul. Emilii Plater 2 B otwarta jest od 8.00 do 18.00. Zapisywać się na zajęcia telefonicznie – 798 820 378 lub mailowo – slonecznyagat@wp.pl . Zajęcia są płatne.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.16.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2418 4.3274
USD 0.00% 3.8130 3.8900
GBP 0.00% 5.0136 5.1148
CHF 0.00% 3.8718 3.9500
15.12.2019

Rzęsy

15.12.2019

kanapa za 100 zł

Dodaj nowe ogoszenie