07.11.2013

Różnymi drogami o patriotyzmie

Organizowany po już raz ósmy Młodzieżowy Marsz Niepodległości doczekał się w tym roku konkurencji. W poniedziałek, półtorej godziny przed młodymi suwalczanami, z jednostki wojskowej wyruszy drugi pochód. Młodzi uważają, że to celowe działanie, które ma umniejszyć znaczenie ich inicjatywy.

- W dzisiejszych czasach młodzież ma różną opinię. A ten marsz pokazuje, jak ważne dla nich są wartości i tradycja. Dlatego pomysł organizacji dodatkowego marszu nie został przez nas dobrze odebrany - mówi Sylwia Urbanowicz, współorganizatorka Młodzieżowego Marszu Niepodległości. Wydarzenie to rozpocznie się w poniedziałek o 17.00 mszą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Później młodzież złoży kwiaty pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3-go Maja i ruszy pod pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na ulicy Bakałarzewskiej.

W tym czasie trwać już będzie drugi Marsz Niepodległości. Organizowany po raz pierwszy przez suwalską jednostkę wojskową. O 16.30 na terenie garnizonu pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty. Następnie uczestnicy z przygotowanymi dla nich lampionami, przejdą pod Dąb Wolności. Tam rozpocznie się happening„W jak wolność” w wykonaniu Teatru Form Czarno–Białych „Plama”. Trasy obu marszy nie będą się przecinać, ale nałożą się na siebie godziny zaplanowanych w ich czasie wydarzeń.

Zarzut, że wcześniejszy pochód organizowany jest w opozycji do młodzieżowego marszu, odpierał Marek Buczyński w czasie debaty o przyszłości miasta w której udział wzięli młodzi suwalczanie. - Nikt nikomu nie zabrania czcić tego święta. Nawet na szczeblu centralnym odbywają się różne marsze - mówił zastępca prezydenta Suwałk. Podkreślił, że miejski marsz wyruszy spod pomnika Józefa Piłsudskiego na terenie suwalskiego garnizonu, a ich trasy nie będą się pokrywały.

- Zapewniono nas że te marsze nie będą kolidowały. Ale dziwimy się jak zostało to zorganizowane - mówi Urbanowicz. Wyjaśniła też dlaczego pomysł połączenia wydarzeń nie jest dobrym rozwiązaniem. - Młodzież potrzebuje niezależności i swobody. Nasz marsz jest też apolityczny i chcielibyśmy żeby organizowany był ponad podziałami - podkreśla organizatorka. Jej zdaniem inicjowanie drugiego marszu to umniejszanie czegoś co jest już w mieście tradycją. Zwłaszcza, że ósmy marsz jest nawiązaniem do dwóch wcześniejszych z lat 1980 i 1981 roku.

Organizatorzy młodzieżowego marszu mają nadzieję, że pierwszy pochód nie zmniejszy im frekwencji. Oczekują też, że obecni w parku uczestnicy pierwszego wydarzenia zasilą Młodzieżowy Marsz Niepodległości. Szczególnie, że sami młodzi nie zamykają się na uczestnictwo w pochodzie miejskim. - Niektórzy młodzi planują wziąć udział również w pierwszym marszu - zapewnia Urbanowicz.

(mkapu)

fot. www.facebook.com/Mlodziezowy.Marsz.Niepodleglosci

udostępnij na fabebook
09.11.2013, 07:02:12

Ryszard Ochódzki

Swoją drogą działania Urzędu Miasta nie są chyba przemyślane. Zamiast umożliwić jak największej liczbie osób wzięcie udziału w Marszu Młodzieżowym, który jest ÓSMYM Z RZĘDU i przede wszystkim puścić w świat wieść "zobaczcie jaką w Suwałkach mamy zorganizowaną i wierną wartościom młodzież" to rzuca się młodym kłody pod nogi. "Nawet na szczeblu centralnym odbywają się różne marsze" - też mi argument. Skoro tak to może następnym razem w Suwałkach niech przez cały dzień odbędzie się festiwal wszelakich marszów, a na koniec konkurs który piękniejszy?

08.11.2013, 19:48:32

Ryszard Ochódzki

Miejski marsz to nowa, świecka tradycja.

08.11.2013, 17:44:57

Monika

Pan prezydent Marek Buczyński mówi, że nikt nikomu nie zabrania świętować i że marsz organizowany przez władze wcale nie jest skierowany przeciwko Młodzieżowemu Marszowi niepodległości. Tylko chyba zapomniał dodać, że miasto zmusi poczty sztandarowe ze szkół, służby mundurowe, harcerzy ZHP i inne organizacje do uczestnictwa w marszu organizowanym przez miasto!!!! SKANDAL!!!!

08.11.2013, 17:40:28

marta

Sądzę, że zorganizowanie przez miasto drugiego marszu, kiedy od 8 lat z powodzeniem odbywa się Młodzieżowy Marsz Niepodległości jest skandalem!!! Czy w tym mieście nic nie może się już odbywać bez kontroli miasta??? Tym bardziej, że Młodzieżowy Marsz jest, jak słusznie zauważyła S. Urbanowicz kontynuacją tej tradycji z zapoczątkowanej przez suwalską młodzież w latach 80.

08.11.2013, 13:59:59

pis_man

Że wszechpolacy próbują młodzieży odebrać święto to jedno, ale że postkomuna będzie deptać młodych to już skandal!

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.15.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2418 4.3274
USD 0.00% 3.8130 3.8900
GBP 0.00% 5.0136 5.1148
CHF 0.00% 3.8718 3.9500
14.12.2019

Sprzedam

Dodaj nowe ogoszenie