12.08.2019

Trudne warunki na Wigrach. Policjanci i WOPR-owcy ratowali cztery osoby [zdjęcia]

Policyjni wodniacy pomogli żeglarzom z Suwałk oraz turystce z Rybnika, których zaskoczyły trudne warunki atmosferyczne na jeziorze Wigry. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji policjantów i WOPR-owców tym razem nie doszło do tragedii. Trzech nastolatków oraz 52-latka bezpiecznie trafili na brzeg.

Od początku maja wodniacy z suwalskiej komendy Policji dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.

W miniony piątek, tuż po godzinie 14.00, na numer alarmowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wpłynęło zgłoszenie, że na jeziorze Wigry, w okolicy Starego Folwarku łódź żaglowa wpłynęła w trzciny i nie może się z nich wydostać. Całe szczęście policyjny patrol wodnywspólnie z ratownikiem WOPR pełnił w tym czasie służbę na jeziorze. Policyjna łódź natychmiast udała się we wskazane miejsce.

- Okazało się, że trzech żeglarzy z Suwałk w wieku od 17 do 18 lat zostało zaskoczonych przez trudne warunki atmosferyczne i nie mogło wypłynąć z gęstych trzcin. W tym czasie wiał porywisty wiatr i rozszalała się burza. Policjanci i ratownik WOPR natychmiast podjęli akcję ratunkową. Za pomocą liny holowniczej przymocowali żaglowkę do łodzi policyjnej i bezpiecznie odholowali młodych ludzi do brzegu. Z relacji wystraszonych i zmarzniętych żeglarzy wynikało, że nagły i silny podmuch wiatru wpędził ich łódź w głąb trzcin na odległości około 20 metrów i nie byli w stanie sami z nich wypłynąć. Na szczęście tym razem pomoc przyszła na czas i nikomu nic się nie stało - informuje suwalska Policja.

Zaraz po zakończonej akcji, około godziny 14.45 wodny patrol zauważył na akwenie kobietę, siedzącą w łodzi wiosłowej, która wymachiwała rękoma i wzywała pomocy. Mundurowi natychmiast udali się w jej kierunku. Okazało się, że 52-latka z Rybnika nie była w stanie dopłynąć łodzią do brzegu, bo straciła orientację i nie wiedziała, gdzie się znajduje. Dodatkowo silny wiatr, intensywny deszcz i wyładowania atmosferyczne spowodowały, że kobieta była przerażona, przemoczona i traciła już siły. Wodniacy zabrali turystkę na pokład, gdzie mogła się uspokoić i ogrzać, a jej łódź przymocowali do policyjnej motorówki. Także i tym razem turystka została bezpiecznie przetransportowana do brzegu i nikomu nic się nie stało.

Policjanci apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi, bądź przecenianie swoich umiejętności, nie zawsze ma szczęśliwy finał jak w tych przypadkach.

 

Zdjęcia: KMP Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.09.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2334 4.3190
USD 0.00% 3.8139 3.8909
GBP 0.00% 5.0153 5.1167
CHF 0.00% 3.8561 3.9341
Dodaj nowe ogoszenie