19.02.2019

Trwają intensywne przygotowania. 10 marca suwalska premiera Obławy

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają przygotowania do premiery spektaklu „Obława”. Przedstawienie w reżyserii Jana Nowary będą mogli obejrzeć także widzowie w Suwałkach.

„Obława” to pierwsza z tegorocznych premier białostockiego teatru. Sztuka, napisana przez Jana Nowarę i Jagodę Skowron, będzie artystyczną próbą zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej - ludobójstwa dokonanego w lipcu 1945 roku na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny - tuż po odbiciu tych terenów przez Armię Czerwoną z rąk III Rzeszy. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie materiałów źródłowych: dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, listów i meldunków, ale znajdą się w nim także wiersze Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza.

- Cieszę się, że dzięki współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, będziemy mogli zaprezentować „Obławę” w Suwałkach. Wiem, jak ważna i wciąż żywa jest tam pamięć o Obławie Augustowskiej. Mam nadzieję, że poprzez nasze przedstawienie będziemy mogli we właściwy sposób upamiętnić ofiary tej zbrodni i przypomnieć ten dramatyczny fragment historii naszego kraju i regionu – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W spektaklu „Obława” zagrają: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Urszula Szmidt, Bernard Bania, Marek Cichucki, Patryk Ołdziejewski, Marek Tyszkiewicz, Piotr Szekowski, Sławomir Popławski oraz gościnnie: Franciszek Utko i Mateusz Sacharzewski. Dopełnieniem warstwy tekstowej będzie muzyka wykonywana na żywo przez zespół w składzie: Adam Białous - gitara elektryczna (ignoto Deo), Adam Galimski - wokal (ignoto Deo), Adam Radziszewski – perkusja, Piotr Chociej – bass.

Scenografię i wizualizacje do przedstawienia przygotowuje Marek Mikulski, a kostiumy Maciej Mikulski. Za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski. Muzykę komponuje Adam Białous. Przygotowaniem wokalnym i współpracą muzyczną zajmuje się Piotr Szekowski.

Sponsorem spektaklu „Obława” jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz nadleśnictwa: Augustów, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze, Suwałki i Szczebra. Premiera przedstawienia w Białymstoku odbędzie się 1 marca o godz. 19.00. Bilety na premierę oraz spektakle grane 2 i 3 marca dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl. Premiera suwalska odbędzie się 10 marca o godz. 19.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury. Bilety na spektakl dostępne są w kasie SOK-u.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
19.07.2019

Zatrudnię

19.07.2019

Sprzedam działke

Dodaj nowe ogoszenie