12.12.2013

Uczta dla miłośników teatru

W Suwałkach trwają X Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”. Na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury prezentują się aktorzy - amatorzy i profesjonaliści, z całej Polski, a także ze Słowacji i Łotwy.

Występują w czterech kategoriach wiekowych: 10 – 14 lat, 14 – 16 lat, 17 – 19 lat oraz dorośli - amatorzy i zawodowcy (studenci szkół teatralnych, aktorzy zawodowi). Po prezentacjach odbywają się warsztaty, dyskusje i spotkania z jurorami.  

Tegoroczne monodramy oceniają: Maciej Adamczyk i Katarzyna Pawłowska z poznańskiego Teatru Porywacze Ciał oraz Przemysław Sowa z Łodzi.

- Monodramy są bardzo różnorodne i właśnie ta różnorodność jest największą siłą tego przeglądu – mówi Maciej Adamczyk.

- Oglądamy dzieci, młodzież, dorosłych. Monodramy oparte o literaturę klasyczną, ale też autorskie, nowoczesne. Biorę udział w różnorodnych spotkaniach teatralnych w całej Polsce i muszę przyznać, że Suwałki wypadają naprawdę bardzo dobrze – dodaje Adamczyk.

- Dzieci garną się do teatru, ale niewielu z nich chce występować w monodramie – mówi Małgorzata Szczygielska – Kluska z Mińska Mazowieckiego, instruktorka teatralna dziesięcioletniej Wiktorii Kurel, która wystąpiła wczoraj z monodramem „O rzeczach ważnych i mniej ważnych”.

- Moim zdaniem monodram wcale nie jest trudniejszy od innych ról. Aktor zawsze musi mieć coś do powiedzenia na scenie. Wtedy będzie wiarygodny, prawdziwy. Musi mieć osobowość – mówi Adamczyk.

Spotkania z monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” są okazją do wymiany doświadczeń, posłuchania rad profesjonalnych aktorów. Czy mogą być drogą do kariery?

- To zależy, co dla kogo oznacza słowo „kariera”. Nie każdy aktor chce błyszczeć w blasku fleszy. Są ludzie, którzy chcą po porostu grać. Tylko grać i to jest już dla nich sukces – mówi aktor Przemysław Sowa.

- Widać, że instruktorzy, a właściwie instruktorki dzieci i młodzieży, są pełne pasji, że kochają teatr – dodaje Sowa.

Prezentacje konkursowe będą odbywały się w Suwalskim Ośrodku Kultury dziś do 18.00. Wstęp wolny. Natomiast jutro, po ogłoszeniu wyników, ze swoim programem wystąpi Maciej Adamczyk. Cena biletu na „Zapis automatyczny”, to 10 zł . Spotkaniom „O Złota Podkowę Pegaza” towarzyszy wystawa plakatów z wcześniejszych edycji konkursu oraz kawiarenka festiwalowa.

Organizatorzy zachęcają do oceniania monodramów. Do 20 grudnia w sekretariacie SOK przyjmowane będą recenzje spektakli. Najlepsze zostaną nagrodzone.

 

  (Na fot. Larisa Bejlo „Balwierz”, Rezekne)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.22.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.27% 4.3041 4.3911
USD 0.45% 3.8779 3.9563
GBP 0.43% 4.7071 4.8021
CHF 0.53% 3.9540 4.0338
22.08.2019

Recepcjonistka

22.08.2019

Pomoc kuchenna

Dodaj nowe ogoszenie