06.03.2019

W razie kłopotów samorządowcy mogą liczyć na WOT. Szkolenie w Suwałkach [wideo, zdjęcia]

W ramach projektu "PARASOL" specjaliści z zakresu bezpieczeństwa oraz przedstawiciele administracji samorządowej na Suwalszczyźnie będą poznawać możliwości Wojsk Obrony Terytorialnej w zakresie reagowania kryzysowego. Jest to trzecia, po Białymstoku i Łomży, edycja „PARASOLA” w województwie podlaskim.

Organizatorem warsztatów jest 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Celem projektu "PARASOL" jest wypracowanie optymalnego modelu wykorzystania potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego.

- Razem z żołnierzami brygady w warsztatach uczestniczą przedstawiciele samorządów i podległych im służb oraz instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na terenie Suwałk oraz powiatów suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego. We wtorek eksperci zapoznali się m.in. z elementami, które 1.PBOT (w tym 12. batalion lekkiej piechoty z Suwałk) utrzymuje w systemie zarządzania kryzysowego MON - informuje por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Częścią pierwszego dnia warsztatów był także pokaz modułu zadaniowego. Jest to zespół pojazdów, sprzętu i wyposażenia, który może zostać użyty w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Składa się on m.in. z samochodów ciężarowo- terenowych, quadów, cysterny do przewozu wody pitnej, masztu oświetleniowego, pił spalinowych czy agregatów prądotwórczych. W zależności od potrzeb moduł może być uzupełniany o dodatkowy sprzęt, a jego elementy składowe mają zapewnić działanie niezależnie od warunków pogodowych, w dzień i w nocy.


Drugi dzień warsztatów poświęcony był analizie sytuacji kryzysowych, które mogą wystąpić na Suwalszczyźnie.

Kolejne edycja projektu zaplanowana jest 20-21 marca br. w Bielsku Podlaskim.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.16% 4.2120 4.2970
USD 0.31% 3.7494 3.8252
GBP 0.11% 4.6987 4.7937
CHF 0.30% 3.8209 3.8981
Dodaj nowe ogoszenie