04.12.2018

Władze Suwałk chcą nowoczesnego dworca, a PKP likwiduje połączenia. Protesty samorządu i podróżnych

Władze Suwałk oraz mieszkańcy miasta nie godzą się na to, aby z rozkładu jazdy Polskich Kolei Państwowych zginęły połączenia Suwałki – Kraków oraz Suwałki-Szczecin przez Poznań. Nowy rozkład jazdy bez tych połączeń zacznie obowiązywać od niedzieli, 9 grudnia.

Pociąg, który wyjeżdżał z Suwałk do Szczecina o 6.27 (w Poznaniu był przed 15.00, na stacji Szczecin Główny przed 18.00) po zmianach będzie dojeżdżał tylko do Warszawy Zachodniej. Natomiast połączenie 15.43 do Krakowa, pociąg Hańcza, (w Krakowie po 23.00) zostało w ogóle zlikwidowane. Od 9 grudnia po 15.00 utrzymane zostanie jedynie połączenie do Gliwic przez Katowice.

Do tej pory podróżny, który wsiadł do jednego z tych dwóch pociągów, dojeżdżał bezpośrednio do Krakowa czy Szczecina na końcu trasy. Po zmianach nie będzie już tak bezstresowo- trzeba będzie szukać przesiadek albo korzystać z połączeń autobusowych, których też nie jest zbyt wiele.

- Liczba pasażerów podróżujących z Krakowa na Suwalszczyznę (oraz w odwrotnym kierunku) nie wystarcza, aby utrzymać połączenie TLK Hańcza Kraków - Suwałki - Kraków w nowym rozkładzie jazdy - informuje Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity S.A.

Dodaje, że w rozkładzie na sezon 2018/2019, wchodzącym 9 grudnia br., PKP Intercity zapewni bezpośrednie połączenie Krakowa z Białymstokiem w podobnej porze - będzie TLK Branicki. Czekamy jeszcze na odpowiedź PKP w sprawie połączenia ze Szczecinem.

Z decyzją PKP o likwidacji połączeń nie godzą się władze miasta i podróżni. Suwalski samorząd ma w planach utworzenie nowoczesnego, zintegrowanego dworca, a tymczasem zanikają połączenia.

- Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wystosował w poniedziałek (3 grudnia) pismo do Zarządu PKP Intercity S.A. w którym sprzeciwia się likwidacji połączenia kolejowego na linii Suwałki – Kraków oraz jednocześnie zaapelował o jego przywrócenie w rozkładzie na 2019 rok. Prośba o interwencję w tej sprawie została wystosowana również do Parlamentarzystów z Suwałk: Bożeny Kamińskiej i Jarosława Zielińskiego - informuje suwalski Ratusz.

- Te połączenie istnieje od 2015 r. i jest dla licznej grupy Suwalczan studiujących w Krakowie, osób zatrudnionych w południowej i centralnej części kraju oraz turystów bardzo ważnym rozwiązaniem komunikacyjnym – akcentuje w swoim piśmie Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk - Podróżni przez okres 3 lat przyzwyczaili się do połączenia, które nie tylko dawało im komfort jazdy (brak przesiadki), ale umożliwiało podróżowanie koleją przy zachowaniu rozsądnych stawek opłat za przejazd – dodaje Prezydent Suwałk.

Z posiadanych przez Władze Suwałk informacji wynika, że rozkład jazdy PKP Intercity na rok 2018/2019 został już zatwierdzony i jest na etapie wdrożeniowym. Do Radnych Rady Miejskiej zgłosili się już nawet mieszkańcy, którzy wskazują na krzywdzący i lakoniczny komunikat, który pojawił się na stronie PKP Intercity, odwołujący się do zamieszczonej wcześniej tam ankiety. Przy konstrukcji rocznego rozkładu jazdy pociągów - rzekomo - brane były opinie pasażerów.

- Tymczasem okazuje się, że o powyższej informacji praktycznie nikt nie wiedział, a w procesie konsultacji brała udział zaledwie garstka osób – pisze w interpelacji do Prezydenta Suwałki Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

Ze strony PKP Intercity nikt nie zwrócił się do suwalskiego samorządu o wyrażenie stanowiska w przedmiotowej sprawie, ani nie przesłał informacji o trwających konsultacjach nowego rozkładu.

Zdaniem Prezydenta Suwałk likwidacja kolejowego dalekobieżnego połączenia pogłębia izolację komunikacyjną miasta i północno-wschodniej Polski.

- W mojej ocenie stoi to również w jawnej sprzeczności z deklaracjami rządu RP dotyczącymi konieczności wzmocnienia potencjałów rozwojowych Polski Wschodniej i wyrównywania dyspozycji w poziomie rozwoju i dostępności komunikacji tego regionu względem innych części Polski – pisze w swoim piśmie do władz PKP Intercity Czesław Renkiewicz -  Sprawa ta na pewno będzie przedmiotem dyskusji mieszkańców Suwałk, Rady Miejskiej w Suwałkach i mam nadzieję Parlamentarzystów Ziemi Suwalskiej – podsumowuje Prezydent Suwałk.

O przywrócenie połączenia apelują też uczniowie i studenci z Suwałk. Pod roboczą nazwą " Młodzi z Suwałk" zbierają podpisy pod specjalną petycją do PKP.

- Likwidacja połączeń Suwałki - Szczecin (przez Poznań) oraz Suwałki - Kraków, które są ważnymi ciągami komunikacyjnymi młodych ludzi to naszym zdaniem fatalna decyzja, a przede wszystkim nieskonsultowana z samymi zainteresowanymi. W związku z tym Młodzieżowa Rada Miasta Suwałki wystosowała petycję, w której apelujemy o przywrócenie tych połączeń. [...] Pod petycją może podpisać się każdy. W ciągu 24 godzin zrobiło to prawie 2500 osób. Zachęcamy do kolejnych podpisów – apeluje Piotr Wasilewski, opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Suwałk.

Petycję poparły również: Młodzieżowa Rada Krakowa, Młodzieżowa Rada Miasta Poznania, Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin oraz Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Link do ankiety:

 

Rozkłady jazdy pociagów zmieniane są dwa, trzy razy w roku. Choć sytuacja zdaje się być na razie przesądzona i niekorzystne dla Suwałk zmiany planowane od 9 grudnia wejdą w życie, nie oznacza to, że zarząd PKP nie może w przyszłości zmienić zdania. Warto wziąć udział w ankiecie.

 

Oprac.(just)

udostępnij na fabebook
05.12.2018, 11:25:43

zzz

Polska 2 kategorii

04.12.2018, 13:03:06

Anatol

Niech zwolnią SOKistow i będą pieniążki na połączenia z cywilizacja

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie