07.08.2014

Z jeziora Wigry wyłowiono ciało turysty

Po dwudniowych poszukiwaniach w Gawrych Rudzie odnaleziono i wyłowiono z jeziora Wigry ciało zaginionego mieszkańca Śląska.

To pierwsza Å›miertelna ofiara wody od poczÄ…tku tegorocznych wakacji na terenie powiatu suwalskiego. W województwie podlaskim w tym roku utonęły już 22 osoby.

W Å›rodÄ™, w drugim dniu poszukiwaÅ„,  tuż przed 11:30 na terenie gminy SuwaÅ‚ki w Gawrych Rudzie z jeziora Wigry zostaÅ‚o wyÅ‚owione ciaÅ‚o 49-letniego mężczyzny. Jego zaginiÄ™cie w miniony wtorek w nocy zgÅ‚osiÅ‚ znajomy. Jak mówiÅ‚, mężczyzna wypÅ‚ynÄ…Å‚ na jezioro Wigry i nie powróciÅ‚, ani nie nawiÄ…zaÅ‚ kontaktu z osobami, z którymi przebywaÅ‚. Zaginionego poszukiwali policjanci, strażacy, WOPR-owcy i znajomi. Brzegi jeziora penetrowane byÅ‚y z wykorzystaniem policyjnych psów sÅ‚użbowych. Policyjne patrole wodne sprawdzaÅ‚y również znaczny odcinek jeziora. Gdy to nie przyniosÅ‚o rezultatu, na miejsce sprowadzeni zostali nurkowie ze straży pożarnej. W odlegÅ‚oÅ›ci 200 metrów od miejsca, gdzie zaginiony wszedÅ‚ do wody, odnaleźli na dnie jeziora  jego ciaÅ‚o.

Okoliczności tego tragicznego zdarzenia ustalają suwalscy policjanci.

 

W trakcie tegorocznych wakacji jest to już 22 ofiara wody w naszym województwie!

Suwalscy policjanci apelują o rozwagę i ostrożność nad wodą!

Pamiętajmy, że płytka wyobraźnia może zakończyć się głęboką tragedią.

PlanujÄ…c wakacyjny wypoczynek nad wodÄ… należy pamiÄ™tać, że w sytuacji zagrożenia należy dzwonić na telefon alarmowy: 997 lub 112, aby dyżurny Policji mógÅ‚ powiadomić patrol wodny.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodÄ…:

 

•       pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po alkoholu. Alkohol powoduje zaburzenia zmysÅ‚u, równowagi i orientacji!

•       należy kÄ…pać siÄ™ tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;

•       dzieci powinny bawić siÄ™ w wodzie tylko pod opiekÄ… osób dorosÅ‚ych, dobrze żeby miaÅ‚y zaÅ‚ożone nadmuchiwane rÄ™kawki, które pomogÄ… dziecku utrzymać siÄ™ na wodzie;

•       wchodzÄ…c do wody po dÅ‚uższym czasie spÄ™dzonym na sÅ‚oÅ„cu trzeba pamiÄ™tać o stopniowym moczeniu ciaÅ‚a, aby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób można uniknąć szoku termicznego;

•       pÅ‚ywajÄ…c na materacach należy trzymać siÄ™ blisko brzegu – nie wypÅ‚ywać nimi na Å›rodek jeziora;

•       korzystajÄ…c ze sprzÄ™tu wodnego (np. żaglówka, Å‚ódka, kajak) trzeba pamiÄ™tać o zaÅ‚ożeniu kamizelki ratunkowej;

•       przed wypÅ‚yniÄ™ciem w dÅ‚uższy rejs należy pamiÄ™tać o wczeÅ›niejszym sprawdzeniu prognozy pogody;

 

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

 

•       pÅ‚ywanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysÅ‚u, równowagi i orientacji!

•       brak umiejÄ™tnoÅ›ci pÅ‚ywania

•       brawura, przecenianie swoich siÅ‚ i umiejÄ™tnoÅ›ci pÅ‚ywackich

•       niedocenianie niebezpieczeÅ„stwa w wodzie

•       pÅ‚ywanie w miejscach zabronionych

•       skoki "na gÅ‚ówkÄ™" do wody w nieznanym miejscu

•       pÅ‚ywanie obok statków, barek i Å‚odzi motorowych, w pobliżu Å›luz i zapór wodnych

•       siadanie na rufie kajaku lub na burcie Å‚odzi

•       nieumiejÄ™tność postÄ™powania w przypadku wywrócenia siÄ™ kajaka lub Å‚odzi

•       lekkomyÅ›lna zabawa polegajÄ…ca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pÅ‚ywajÄ…cych

 

Zasady bezpiecznej kÄ…pieli – źródÅ‚o KGP

 

1.    PamiÄ™tajmy o tym, że bezpieczna kÄ…piel to kÄ…piel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeÅ„stwem czuwa ratownik. „Dzikie kÄ…pieliska” zawsze majÄ… nieznane dno i gÅ‚Ä™bokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pÅ‚ywać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urzÄ…dzeÅ„ i budowli wodnych.

2.    Przestrzegajmy regulaminu kÄ…pieliska, na którym przebywamy. Stosujmy siÄ™ do uwag i zaleceÅ„ ratownika.

3.    Nie pÅ‚ywajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

4.    Nie pÅ‚ywajmy w czasie burzy, mgÅ‚y (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

5.    Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejÅ›ciem do wody ochlapmy niÄ… klatkÄ™ piersiowÄ…, szyjÄ™, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrzÄ…su termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

6.    Nie pÅ‚ywajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że wystÄ™pujÄ… zawirowania wody lub zimne prÄ…dy.

7.    Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to siÄ™ skoÅ„czyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet Å›mierciÄ…. Absolutnie zabronione sÄ… w takich miejscach skoki „na gÅ‚ówkÄ™”, dno naturalnego zbiornika może siÄ™ zmienić w ciÄ…gu kilku dni.

8.    PamiÄ™tajmy, że materac dmuchany nie sÅ‚uży do wypÅ‚ywania na gÅ‚Ä™bokÄ… wodÄ™, podobnie jak nadmuchiwane koÅ‚o.

9.    Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pÅ‚ywajmy po spożyciu alkoholu.

10.  Nie przystÄ™pujmy do pÅ‚ywania na czczo – wzmożona przemiana materii osÅ‚abia nasz organizm.

11.  Nie pÅ‚ywajmy również bezpoÅ›rednio po posiÅ‚ku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żoÅ‚Ä…dka, co może nieść za sobÄ… bardzo poważne konsekwencje.

12.  Nie przeceniajmy swoich umiejÄ™tnoÅ›ci pÅ‚ywackich. JeÅ›li chcemy wybrać siÄ™ na dÅ‚uższÄ… trasÄ™ pÅ‚ywackÄ…, pÅ‚yÅ„my asekurowani przez Å‚ódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na gÅ‚owie powinniÅ›my mieć zaÅ‚ożony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

13. Nie bawmy siÄ™ w przytapianie innych osób korzystajÄ…cych z wody, spychanie do wody z pomostów czy z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do naszych umiejÄ™tnoÅ›ci pÅ‚ywackich, wykluczajÄ…ce ryzyko i eskalacjÄ™ niebezpiecznych zachowaÅ„.

14. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

15. Dzieci powinny bawić siÄ™ w wodzie tylko pod opiekÄ… dorosÅ‚ych, dobrze, żeby miaÅ‚y zÅ‚ożone na siebie dmuchane rÄ™kawki, które pomogÄ… dziecku utrzymać siÄ™ na wodzie.

16. ZażywajÄ…c kÄ…pieli sÅ‚onecznych zwracajmy uwagÄ™ na osoby obok nas. Może siÄ™ okazać, że ktoÅ› bÄ™dzie potrzebowaÅ‚ naszej pomocy. JeÅ›li bÄ™dziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwoÅ›ci. JeÅ›li nie bÄ™dziemy czuli siÄ™ na siÅ‚ach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

17. PÅ‚ywajÄ…c żaglówkami, Å‚ódkami czy kajakami pamiÄ™tajmy o zaÅ‚ożeniu kapoka.

18. Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

19. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

 

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
27.03.2024

Kierowca C+E

Dodaj nowe og³oszenie