06.03.2014

Azjatycki mur za wysoki

Na I rundzie (1/16) występy w turnieju Yonex All England zaliczanym do Super Series, z pulą nagród wynoszącą aż 400.000 USD, zakończyły suwalsko-głubczyckie deble Adam Cwalina/Przemysław Wacha (21 miejsce w rankingu światowym) i Łukasz Moreń/Wojciech Szkudlarczyk. Pierwszy mecz w Birmingham okazał się ostatnim, ale za sam start w turnieju nasi badmintoniści dopisali do rankingu światowego po 2.200 punktów. W podziale dewizowych premii nie będą jednak brani pod uwagę.

Rywalami Polaków były par z Azji. Nasi, jak zapowiadali, walczyli, ale sił i umiejętności nie wystarczyło nawet na urwanie rywalom seta, nie mówiąc o wygranej.

Cwalina i Wacha zmierzyli się z zajmującymi 17 miejsce Japończykami Hirokatsu Hashimoto/Noriyasu Hirata. W pierwszym secie prowadzili nawet 3:1, 10:7 i 11:10, ale od stanu 13:13 ton nadawali już Azjaci, którzy zdobyli czteropunktową przewagę (17:13) i utrzymali ją do końca wygrywając seta 21:17. W drugim tak dobrze już nie było. Zaczęło się od 3:0 dla Japończyków, na chwilę, i to dosłownie, Polacy zbliżyli się na 3:2, a dalej nakręcała się już azjatycka maszynka: 5:2, 7:3, 10:6, 11:7, 16:9, 18:13, 21:14. Mecz trwał w sumie 38 minut (18+20) i zakończył się zwycięstwem Japończyków 2:0 (21:17, 21:14)

O 7 minut krócej trwało spotkanie Łukasza Morenia i Wojciecha Szkudlarczyka (26 lokata) z Koreańczykami Sung Hyun Ko/Baek Choel Shin. Rywale naszego debla klasyfikowani są prawdzie na 63 miejsce), ale jest to efekt przerwy, jaką mieli w występach. Wrócili przed kilkoma tygodniami i rozpoczęli pościg za światową czołówką, do której należeli (para z pierwszej 10 światowego rankingu). Swoją wyższość Azjaci potwierdzili wygrywając pewnie 2:0 (21:14 - było 0:3, 2:4, 14:6, 18:14, 21:14 oraz 21:17 – 6:0, 8:6, 13:3, 17:9, 19:10, 19:15, 21:17).

Kolejny turniej z udziałem polskich badmintonistów to zaliczany do GP Gold (pula nagród 125.000 USD) Swiss Open (11-16.03.). W Bazylei obok wspomnianych debli zgłoszeni zostali: Michał Rogalski (Hubal) – singiel mężczyzn, Sashina Vignes Waran (Francja, SKB Litpol-Malow) – singiel kobiet oraz mikst Robertt Mateusiak(Hubal)/Agnieszka Wojtkowska (Technik).