16.03.2017

Badminton. Bochat/Cwalina w ćwierćfinale Yonex Swiss Open

Tego chyba nikt się nie spodziewał. Zajmujący 124 miejsce w światowym rankingu debel Miłosz Bochat/Adam Cwalina(na zdjęciu z prawej) na rozgrywanym w szwajcarskiej Bazylei turnieju Yonex Swiss Open (pula nagród 120.000 USD) w walce o ćwierćfinał pokonał klasyfikowaną na 18. miejscu na świecie parę z Tajpei Ching Yao Lu/Po Han Yang.

To był doskonały badminton w wykonaniu Polaków. W pierwszym secie walka punkt za punkt trwała do stanu 10:10, przy którym faworyzowani Azjaci zdołali odskoczyć biało-czerwonym na trzy punkty. (16:13). Miłosz i Adam nie spasowali, doprowadzili do remisu 16:16, a chwili to oni prowadząc 20:19 mieli lotkę setową. Niestety, doświadczenie rywali wzięło górę i seta 22:20 wygrali zawodnicy z Tajpei.

W drugim secie rywale prowadzili 6:2, 8:3 i 9:7. Zryw biało-czerwonych pozwolił im nie tylko na odrobienie strat, ale na objęcie prowadzenia 11:7. Na chwilę, bowiem po wznowieniu gry po przerwie cztery punkty zdobyli Azjaci i to oni prowadzili 13:11. Następna seria punktów dla Polaków i ich prowadzenie 14:13. A to cyfrowy zapis końcówki tego seta, na pierwszym miejscu Polacy: 14:14, 16:14, 16:16, 18:16, 18:18, 20:18, 20:19, 21:19.

Początek seta trzeciego nie wskazywał na to, że ten mecz może zakończyć się wygraną Polaków. A jednak... Od stanu 6:10 na korcie dominował już nasz debel. Najpierw doprowadził do remisu 10:10, przy którym jeszcze na chwilę zerwali się rywale i ponownie prowadzili 11:10 i 12:11, ale było to wszystko, na co Adam i Miłosz pozwolili. Biało-czerwoni objęli prowadzenie 14:12, rywale zmniejszyli straty na 14;13, 15;14 i 16:15 i zaczął się popis Polaków, którzy zdobyli cztery punkty i prowadząc już 20:15 mieli lotki meczowe. Dwie para z Tajpei obroniła, przy trzeciej nie miała już nic do powiedzenia. Set 21:17 i po 63 minutach mecz 2:1 dla naszego debla.

Debel Miłosz Bochat/Adam Cwalina (122. r. św.) rywalizację rozpoczął od wygranego 2:0 meczu z zajmującą 79. miejsce w światowym rankingu Holenderską parą Jelle Maas/Robin Tabeling.

Na drodze Polaków do półfinału w piątek stanie 35 para w rankingu światowym, a są nią Chińczycy Cheng Liu/Nan Zhang.

Przypomnijmy, że w drugiej rundzie singla z turniejem pożegnali się Irlandczyk Scott Evans i Szkot Kieran Merriless, którzy w tym sezonie w polskiej ekstraklasie reprezentują SKB Litpol-Malow Suwałki.

Gra podwójna mężczyzn

Miłosz Bochat/Adam Cwalina (124. r. św.)

1/16 Jelle Maas/Robin Tabeling (79. r. św.) 21:14,  21:17 – 34 min.

1/8 Ching Yao Lu/Po Han Yang (7, Tajpej, 18. r. św.)  20:22, 21:19,  21:17 – 63 min.

1/4 Cheng Liu/Nan Zhang (Chiny, 35 r. św.) – 17.03. g. 18:00