18.06.2015

Badminton,USA: Debel Cwalina/Wacha w 1/8, Dziółko za burtą

W pierwszej rundzie (1/16) rozgrywanego w Colorado Springs, 2015 YONEX Suffolk County Community College U.S. Open Championships, zaliczanego do cyklu Grand Prix Gold Series debel Adam Cwalina(SKB Litpol-Malow Suwałki)/Przemysław Wacha (Technik Głubczyce) pokonał rywali z Australii. Natomiast w singlu Adrian Dziółko z Hubala Białystok przegrał w 1/8 z niżej notowanym Chińczykiem.

Cwalina i Wacha zajmujący 21. miejsce w rankingu światowym I seta z Australijczykami (69. w rankingu światowym) Matthew CHAU/Sawan SERASINGHE przegrali 18:21. Polacy prowadzili do stanu 10:8, przy którym stracili 5. punktów i przegrywali 10:13. Wprawdzie kilka razy Polakom udało się zmniejszyć stratę do jednego punktu, ale ostanie zdanie należało do „Kangurów”.

Set II to od początku przewaga Adama i Przemka, którzy prowadzili nawet 13:6. I wówczas przeżywali kryzys, który wykorzystali rywale i zmniejszyli straty do 13:12. Na szczęście nasi badmintoniści wrócili do gry i do końca seta zdobyli 8 pkt., oddając rywalom zaledwie 2.

W secie III walka trwała do stanu 8:7 dla Australijczyków. Cwalina i Wacha zagrali dwie długie punktowe serie i najpierw objęli prowadzenie 11:8, a po kilku minutach 17:9. Rywale odrabiali straty, ale seta Polacy wygrali 21:18 i mecz 2:1.

W meczu o ćwierćfinał rywalami Adama i Przemka będą Jhe-Huei LEE/Yang LEE z Tajwanu, którzy w rankingu światowym plasują się dopiero na 1.185 miejscu. Polacy są faworytami, ale ich rywale w pierwszej rundzie sprawili sporą niespodziankę odprawiając w trzech setach klasyfikowanych na 33 miejscu w rankingu Japończyków. Mecz Polaków trwał 45, a ich najbliższych rywali 47 minut.

Dodajmy, że pula nagród w tym turnieju wynosi 120.000 USD, zwycięzcy w grach pojedynczych otrzymają po 9.000 USD, zaś w podwójnych po 9,480 USD, ale do podziału.