06.12.2013

Dublin. Cwalina i Wacha w finale

Adam Cwalina (SKB Litpol-Malow Suwałki, na zdjęciu) i Przemysław Wacha (Technik Głubczyce) wystąpią w niedzielnym finale rozgrywanego w Dublinie Carlton Irish Open 2013, turnieju zaliczanego do International Challenge, z pulą nagród wynoszącą 15.000 USD. Rywalami suwalsko-głubczyckiej pary, rozstawionej z „2” będą rozstawieni z "3" Holendrzy Jacco Arends/Jelle Maas.

Pierwszy set półfinałowego meczu z rozsatwioną z "4" angielską parą Christopher Coles/Matthew Nottingham rozpoczął się od prowadzenia polskiego debla 1:0, a po chwili 2:1. I wówczas zaczęła się wymiana seryjnych ciosów. Anglicy wyciągnęli na 5:2, Polacy na 8:5, rywale na 9:8, nasi na 10:9, a na przerwę schodzili prowadząc 11:10. Po zagrywkach Cwaliny przewaga biało-czerwonych wzrosła do 13:10. Anglicy odrobili punkt (13:11), ale nasi wykorzystali serwis Wachy i powiększyli przewagę do czterech punktów (15:11 i 16:12). Anglicy nie odpuszczali, ale wszystko na co pozwolili im Adam i Przemek to zmniejszenie, na krótko, różnicy do dwóch oczek (16:14, 17:15, 18:16). Przy serwisach Wachy Polacy ponowne uzyskali 4 punkty przewagi (20:16) i utrzymali ja do końca wygrywając seta 21:17.

Drugiego seta serwisem na Nottinhgham`a rozpoczął Cwalina, ale pierwsze dwa punkty zdobyli nasi rywale. Po kilku minutach na tablicy widniał już wynik 6:2 dla Anglików. Na dwa punkty biało-czerwonych wyspiarze odpowiadali jednym (6:4, 7:5, 8:8). Po raz pierwszy w tym secie Polacy objęli prowadzenie 10:9, a na przerwę oba deble schodziły przy wyniku 11:9 dla Polaków. Po przerwie punkt dla Anglików (11:10), ale kolejne trzy dla pary suwalsko-głubczyckiej (14:10). Rywale zdołali wprawdzie zmniejszyć przewagę do 14:11, ale kolejnych siedem punktów, przy serwach Cwaliny zdobyli nasi badmintoniści wygrywając seta 21:17 i mecz 2:0.

W niedzielnym finale rywalami Adama i Przemka będą rozstawieni z "3" Holendrzy Jacco Arends/Jelle Maas. Stawką w finale jest 2.000 USD do podziału dla zwycięzców i 1.000 USD dla pokonanych oraz odpowiednio 4.000 i 3.400 punktów.

W porannym ćwierćfinale Cwalina i Wacha wygrali 16:21, 21:12, 21:18 z rozstawioną z "5" australijską parą Robin Middleton/Ross Smith.
W ćwierćfinale swój pojedynek z Magee Chloe (4,Irlandia) przegrała rozstawiona z "5" Sashina Wignes Waran. Zawodniczka SKB Litpol-Malow uległa Irlandce 21:17, 15:21, 18:21 i odleci z Dublina z 2.200 punktami do światowego rankingu, ale bez dolarowej premii (400 USD za porażkę w półfinale).