23.04.2014

Kazań ME. Zostało jeszcze sześcioro

Z dziesięciorga badmintonistów reprezentujących polskie kluby pierwszej rundy rozgrywanych w Kazaniu (Rosja) Indywidualnych Mistrzostw Europy nie przebrnęło czworo: singlistki Anna Narel (BBC Białystok), Alesia Zajceva (Białoruś, Hubal Białystok) oraz suwalsko-głubczycki męski debel Łukasz Moreń/Wojciech Szkudlarczyk.

Martwi słabsza w tym roku dyspozycja debla Moreń/Szkudlarczyk. Para, które w ub. roku pukała do czołowej dwudziestki światowego rankingu, teraz jest już w czwartej dziesiątce. Czy to koniec marszu w dół? W Kazaniu zajmujący 31 miejsce na świecie Łukasz i Wojtek po trzysetowej walce przegrali 1:2 z rozstawioną z „4”, klasyfikowaną na 20 miejscu parą z  Danii Mads Conrad-Petersen/Mads Pieler Kolding.
Dobry mecz stoczyła i charakter pokazała Anna Narel. Jeden z większych talentów polskiego damskiego badmintona po rozstaniu z Hubalem trenuje w swoim klubie Badders Badminton Club Białystok. Ania marzy o starcie na IO, ale bez wsparcia ze strony PZBad., a na to raczej nie ma co liczyć, realizacja tego ambitnego planu wydaje się nieosiągalna. Narel, klasyfikowana na 202 miejscu na świecie, przegrała 0:2 (w I secie miała lotkę setową) z zajmującą 37 miejsce Szwajcarką  Sabrina Jaquet .
Od wygranej w I secie mecz z Turczynką Ozge Bayrak (121 w rankingu światowym) rozpoczęła grająca w Hubalu Białorusinka Alesia Zajceva (179 w rankingu). Niestety, był to dobry złego początek, bowiem kolejne dwa sety dla Turczynki i to ona zagra jutro w 1/16.

Bez problemu do kolejnej rundy awansowali  Michal Rogalski (Hubal) w singlu, debel Adam Cwalina/Przemysław Wacha i para mieszana Robert Mateusiak/Agnieszka Wojtkowska. Od drugiej rundy start na ME rozpocznie rozstawiona z „6” reprezentantka Francji i SKB Liptol-Malwo Suwałki Sashina Vignus Waran. Rywalką 33 na światowych listach Sashiny będzie notowana 30 pozycji niżej Ukrainka  Marija Ulitina.

Tak losowali i grali zawodnicy z polskiej ekstraklasy:

gra pojedyncza mężczyzn
Michał Rogalski (Hubal, 90. r. św.)
1/32 Samuel Cali (Malta, 1.490 r.św.) 21:6, 21:9
1/16 Jan O Jorgensen (1, Dania, 3. r. św.) 24.04.g. 14.00

gra pojedyncza kobiet
Sashina Vignes Waran (6, Francja, SKB Litpol-Malow, 33. r. św.)
1/32 wolny los
1/16 Marija Ulitina (Ukraina, 63. r.św.) 24.04. g. 10.00

Anna Narel (Badders Badminton Club Białystok, 202 r. św.)
1/32 Sabrina Jaquet (Szwajcaria, 37 r. św.) 22:24, 18:21
I set: 0:2, 2:2, 4:11, 11:11, 15:15, 15:17, 18:18, 18:20, 20:21, 22:21, 22:24
II set: 1:0, 1:1, 3:3, 5:3 5:5, 6:5, 6:6, 9:6, 11:7, 11:10, 13:10, 13:16, 15:16, 15:17, 17:20, 18:21

Alesia Zajceva (Białoruś, Hubal, 179. r. św.)
1/32 Ozge Bayrak (Turcja, 121. r. św.) 21:17, 21:23, 15:21

Adam Cwalina/Przemysław Wacha (25. r. św.)
1/16 Matijs Dierickx/Freek Golinski (Belgia, 52. r. św.) 21:12, 21:6
I set: 0:2, 4:2, 5:4, 7:5, 9:6, 11:7, 15:8, 16:10, 19:12, 21:12
II set: 2:0, 2:1, 7:1, 8:3, 11:4, 17:5, 21:6,
1/8 Vladimir Ivanov/Ivan Sozonov (3, Rosja, 19. r. św.) 24.04. g. 14.00
w półfinale na "1" Mathias Boe/Carsten Mogensen (Dania)

Łukasz Moreń/Wojciech Szkudlarczyk (31 r. św.)
1/16 Mads Conrad-Petersen/Mads Pieler Kolding (4, Dania, 20 r. św.) 19:21, 17:21
I set: 0:2, 4:2, 7:4, 10:6, 10:9, 13:9, 14:11, 14:14, 17:17, 18:17, 18:19. 19:19, 19:21
II set: 2:0, 2:2, 3:2, 3:8, 5:8, 5:10, 6:12, 7:14, 8:15, 10:16, 12:19, 17:19, 17:21,