27.05.2013

Suwalski wieczór o malarstwie monachijskim

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Jerzy Brzozowski oraz współautorka publikacji, Eliza Ptaszyńska zaprezentowali zbiór esejów „Ateny nad Izarą – malarstwo monachijskie”.


W Konsulacie Generalnym RP w Monachium odbyła się 21.05.2013 roku prezentacja książki „Ateny nad Izarą” pod redakcją Elizy Ptaszyńskiej, historyka sztuki w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, wydawcy w/w książki.

„Ateny nad Izarą – malarstwo monachijskie” to tom esejów poświęconych malarstwu monachijskiemu, w tym tzw. „szkole polskiej w Monachium” autorstwa międzynarodowych historyków sztuki - wśród nich - Leona Krempel z Haus der Kunst w Monachium, Birgit Jooss, Maike Hopp, oraz Orsolya Hessky z Muzeum Narodowego w Budapeszcie. Książka została wydana w wersji dwujęzycznej, a jej powstanie wsparł listem intencyjnym profesor Walter Grasskamp z Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, który na spotkaniu podkreślił aspekt europejskości sztuki. Dr Helmut Hess, którego esej znalazł się w prezentowanej publikacji, przybliżył zaproszonym gościom XIX-wieczne Monachium, które przyciągało wielkich artystów tamtej epoki, o którym Picasso mówił, że „swego syna wysłałby na naukę malarstwa do Monachium, a nie do Paryża”.


Szkoła monachijska – to bardzo umowny termin określający twórczość polskich malarzy ze środowiska monachijskiego działających w XIX i na początku XX wieku. Nie tworzyli określonej grupy artystycznej czy szkoły. Przybywali do Monachium na dłuższe lub krótsze studia. Niektórzy, zdobywając uznanie, osiedlali się na długie lata, inni odwiedzali miasto tylko w związku z wystawami. Od obcych artystów odróżniała ich przede wszystkim tematyka, ściśle związana z Polską. Sięgano do poezji narodowej i wydarzeń historycznych, polskiej scenerii, kostiumów. Szczególnie silny był nurt romantyczny, wyrażający się w tematyce historycznej i batalistycznej. W późniejszych latach dominowali realiści, których domeną były sceny rodzajowe i pejzaż. Szkołę monachijską w różnych okresach tworzyli m.in.: Olga Boznańska, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Adam Chmielowski, Aleksander Gierymski, Maksymilian Gierymski, Stanisław Grocholski, Artur Grottger, Juliusz Kossak, Wojciech Kossak, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Henryk Siemiradzki, Wacław Szymanowski, Alfred Wierusz-Kowalski, Stanisław Witkiewicz, Leon Wyczółkowski i wielu innych znamienitych polskich artystów.


Podczas dyskusji panelowej z udziałem pani Elizy Ptaszyńskiej , zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z wkładem malarzy z tzw. Szkoły monachijskiej malarstwa polskiego do europejskiego dorobku kulturalnego XIX i XX wieku.


 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.16.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.2513 4.3371
USD 0.28% 3.8670 3.9452
GBP 0.47% 4.8823 4.9809
CHF 0.01% 3.8713 3.9495
16.10.2019

Skup bydła

16.10.2019

Sprzedam

Dodaj nowe ogoszenie