10.12.2016

„Teatralia” Andrzeja Strumiłły w Galerii Patio [zdjęcia]

To podróż za kulisy teatru, daleko i zarazem blisko od sceny. Do pracowni scenografa – artysty, który zaczyna nadawać życie temu, co potem zachwyca widownię równie mocno, jak gra aktorów. Andrzej Strumiłło jest autorem wielu cenionych za śmiałość i zróżnicowanie środków wyrazu scenografii. Od piątku w Galerii Patio SOK przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 można zobaczyć, jak powstawały.

Wystawa „Teatralia” Andrzeja Strumiłły to prezentacja najciekawszych projektów, rysunków , plakatów i fotografii dokumentujących oprawę scenograficzną spektakli teatralnych.

Mało jest artystów tak wszechstronnie uzdolnionych jak Andrzej Strumiłło. W swojej twórczości wykorzystuje on rozmaite media – klasyczne techniki malarskie, świetny warsztatowo rysunek i fotografię, eksperymentuje łącząc różne techniki, znakomicie realizuje także swoje pomysły w rzeźbie. Ta biegłość w posługiwaniu się różnymi dyscyplinami jest szczególnie ważna, wręcz niezbędna, w pracy scenografa. W pracy, która łączy również biegłość ilustratorską i projektową, od koncepcji i pierwszego szkicu, aż po skończone dzieło – kostiumy, rekwizyty teatralne, tło sceny. Potrzeba wielkiej wyobraźni i wielu umiejętności, aby tekst, scenariusz sztuki, urzeczywistnić w postaci gotowej realizacji, która powinna być spójna z koncepcją reżysera i aktorów. Warto dodać, że ogromne doświadczenie i mistrzowski warsztat Andrzeja Strumiłły budzą zaufanie wykonawców nie tylko scen polskich.

Wystawa „Teatralia” w Suwalskim Ośrodku Kultury jest kolejną, po ubiegłorocznej w Brześciu, ekspozycją. Poprzednia była realizowana w ramach prezentacji kultury polskiej na Białorusi i programu promocji Województwa Podlaskiego.

Za umożliwienie pokazania tej świetnej wystawy w Suwałkach należą się serdeczne podziękowania, szczególnie autorowi oraz organizatorowi wystawy Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku, a także Instytutowi Polskiemu w Mińsku i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego, którzy wsparli finansowo projekt.

Andrzej Zujewicz

„Teatralia” Andrzeja Strumiłły w Suwalskim Ośrodku Kultury będzie można oglądać do 20 stycznia. Wstęp wolny. Decyzją Sejmiku Województwa Podlaskiego rok 2017 w województwie podlaskim będzie Rokiem Andrzeja Strumiłły.

Zdjęcia: Miłosz Kozakiewicz

udostępnij na fabebook
16.01.2017, 15:21:21

daws

af

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
22.04.2018

Fachowcy budowlani

Dodaj nowe ogoszenie