21.01.2016

Nauka na nowych, atrakcyjnych kierunkach. AZS w Suwałkach zaprasza

Technik transportu drogowego oraz technik archiwista, to dwa nowe kierunki, na których już od lutego będzie można kształcić się w Akademickim Zespole Szkół przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. Dokumenty można składać do piątku, 22 stycznia.

Akademicki Zespół Szkół w Suwałkach ma już prawie pięć lat. Ponad czterdziestoletnią tradycję kształcenia w zawodach medycznych przejął po Policealnej Szkole  Medycznej w Suwałkach. W skład Zespołu wchodzą: Szkoła Policealna nr 3, Szkoła Policealna nr 4 dla Dorosłych oraz VII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach.

Obecnie kształcenie w szkołach policealnych prowadzone jest na następujących kierunkach: technik masażysta, technik farmaceutyczny, opiekun medyczny, technik usług kosmetycznych, higienistka stomatologiczna, technik sterylizacji medycznej. AZS w Suwałkach może poszczycić się wieloma sukcesami dydaktycznymi, a posiadacze dyplomów tej szkoły bez problemów odnajdują się na rynku pracy.

- Nauka w naszym Zespole jest całkowicie bezpłatna. Do szkół policealnych zapraszamy wszystkie osoby, które ukończyły szkołę średnią. Nie wymagamy matury – mówi Dorota Koncewicz, dyrektor AZS w Suwałkach.

Obecnie w AZS naukę pobiera 167 osób. Od lutego szkoła zamierza uruchomić wspomniane już dwa nowe kierunki – technik archiwista i technik transportu drogowego oraz kontynuować kierunek technik masażysta.

Nauka na kierunku technik archiwista będzie odbywała się w trybie zaocznym i potrwa lata.

Technik archiwista, to osoba, która zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem, zabezpieczaniem i udostępnianiem dokumentacji oraz postępowaniem końcowym z nią związanym. Swój zawód wykonuje w archiwach państwowych oraz archiwach zakładowych lub składnicach akt poszczególnych instytucji. Zatrudnienie może również znaleźć w prywatnych firmach zajmujących się opracowywaniem i przechowywaniem akt.

- Przedmioty nauczania na tym kierunku, to m. in.:  podstawy archiwistyki, metody pracy w archiwum, prawo archiwalne, język obcy zawodowy w archiwistyce oraz prowadzenie archiwum i opracowywania materiałów archiwalnych – wyjaśnia dyrektor Koncewicz.

Z kolei absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik transportu drogowego potrafi planować i organizować prace dotyczące przewozu drogowego podróżnych oraz ładunków, wykonywać prace związane z obsługą środków transportu drogowego, prowadzić dokumentację dotyczącą przewozu drogowego osób i ładunków oraz potrafić prowadzić pojazdy samochodowe.

- Zgłaszają się do nas osoby zainteresowane tym zawodem. Są to osoby już pracujące w firmach transportowych, które  chciałyby podnieść swoje kwalifikacje – mówi D. Koncewicz.

Do obu klas zostanie przyjętych po 30 osób. Nauczanie na kierunku technik transportu drogowego odbywać się będzie w systemie wieczorowym, a na kierunku technik archiwista – zaocznie. Zajęcia na kierunku wieczorowym trwają 19 godzin tygodniowo, natomiast nauka na kierunku zaocznym odbywa się co dwa tygodnie w soboty i niedziele i jest to średnio dziesięć zjazdów w semestrze.

Dokumenty można składać w sekretariacie szkoły do 22 stycznia, w godz. 8.00 – 15.00. Listy przyjętych zostaną podane 25 stycznia. Jeżeli będą wolne miejsca – przewidziana jest rekrutacja uzupełniająca, która potrwa do 1 lutego.

Akademicki Zespół Szkół przywiązuje bardzo dużą wagę do zajęć praktycznych. Słuchacze odbywają praktyki zawodowe u potencjalnych pracodawców. Dzięki temu jeszcze podczas nauki poznają dokładnie realia pracy w danym zawodzie.

- Niewątpliwie naszym atutem jest wysoka zdawalność egzaminów zewnętrznych. Nie ukrywam, że wymagamy od naszych uczniów regularnego uczęszczania na zajęcia oraz przykładania się do nauki, ale w zamian gwarantujemy bardzo dobre przygotowanie do wykonywania zawodu. Każdy z naszych absolwentów jest dobrze przygotowany do pracy – podkreśla dyrektor AZS.

Akademicki Zespół Szkół zachęca również do podjęcia nauki na kierunku technik masażysta w systemie wieczorowym. Oprócz masażu, anatomii z fizjologią, czy fizjoterapii, uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu psychologii i socjologii, udzielania pierwszej pomocy oraz języka migowego i podstaw przedsiębiorczości.

Uczniowie AZS w Suwałkach  uczą się masować na miejscu, w specjalne utworzonej w tym celu przychodni,  w trzech profesjonalnych, w pełni wyposażonych pracowniach: masażu, kinezyterapii i fizykoterapii. Pracownia masażu dysponuje kilkoma nowoczesnymi łóżkami oraz krzesłami do masażu karku, natomiast pracownia kinezyterapii wygląda identycznie jak te w wielkich ośrodkach rehabilitacyjnych. Przyszli masażyści uczą się najpierw na kolegach i koleżankach z grupy, później, podczas praktyk zawodowych - masują „prawdziwych” pacjentów.

- Przychodzą do nas osoby w najróżniejszym wieku, z różnymi schorzeniami, w różnej kondycji. Masażysta, to zawód dla osób, które lubią pracować z ludźmi, które nie mają oporów przed kontaktem z drugim człowiekiem– mówi Agnieszka Pietrewicz, kierownik szkolenia praktycznego AZS w Suwałkach.

- Staramy się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Wykonujemy masaże gorącymi kamieniami wulkanicznymi, bańką chińską, masaż tajski stóp, czy też lomi lomi. Choć nie ma ich w programie nauczania, prowadzimy zajęcia dodatkowe, aby nasi absolwenci zapoznali się również z tymi technikami – opowiada.

W zawodzie technik masażysta AZS kształci się w sumie ( dziennie i wieczorowo) około czterdziestu osób, prawie tyle samo kobiet i mężczyzn.  Są to nie tylko około dwudziestoletni absolwenci szkół średnich, ale również starsze osoby, które chcą uzupełnić swoją dotychczasowa wiedzę.

- Mamy słuchaczy nawet w wieku około 50. lat. Są to przedstawiciele najróżniejszych zawodów -  opiekunowie z domów pomocy społecznej, osoby prowadzące działalność agroturystyczną, które chciałyby zaproponować swoim gościom także profesjonalny masaż – wylicza A. Pietrewicz.

Nauka kończy się egzaminem praktycznym. Od dwóch lat AZS może szczycić się stuprocentową zdawalnością na tym kierunku.

- To bardzo odpowiedzialna praca, ale wbrew pozorom – nie wymagająca dużej siły fizycznej – dodaje.  - Dyplom technika masażysty pozwala na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wystarczy zakupić przenośny stół do masażu, kilka ręczników i można prowadzić działalność gospodarczą. A masaż w ostatnim czasie naprawdę wraca do łask. Dotyk to najbardziej naturalna forma pomocy drugiej osobie – przekonuje pedagog.

Na podjęcie pracy w zawodzie zdecydowany jest Dawid Milewski.

- Interesuję się anatomią człowieka, budową ludzkiego ciała. Chciałbym pomagać innym, zwłaszcza osobom najbardziej schorowanym. To olbrzymia satysfakcja - pomóc komuś funkcjonować za pomocą swoich dłoni – mówi.

Najbardziej lubi wykonywać masaż klasyczny, a sam chętnie poddaje się masażowi  kamieniami wulkanicznymi.

Więcej informacji o zimowej rekrutacji na nowe kierunki oraz o zasadach przyjęcia na te już istniejące nawww.akademicki.pwsz.suwalki.pl

 

Akademicki Zespół Szkół

przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej

im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach

ul. Sejneńska 30

16-400 Suwałki

Tel./fax. (87) 566 28 98.

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.22.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.18% 4.2390 4.3246
USD 0.24% 3.7325 3.8079
GBP 0.80% 4.9234 5.0228
CHF 0.05% 3.7422 3.8178
21.03.2019

Sprzedam Xboxa 360

Dodaj nowe ogoszenie