20.09.2016

10 najlepszych start-upów Polski Wschodniej. Rowery customowe i sztuczna inteligencja


Nowe technologie, edukacja, rozrywka, przemysł rowerowy, elektrotechnika, IT, medycyna – to tylko wybrane z dziedzin, w których szanse na realizacje nowatorskich pomysłów i rozpoczęcie działalności biznesowych upatrują finaliści konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej.

Jakie start-upy zyskały możliwość zaprezentowania się przed przedstawicielami największych korporacji, inwestorami i ekspertami obecnymi na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku?

 Do konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2016 zgłosiło się blisko 60 start-upów reprezentujących takie branże jak: B2B e-commerce, budownictwo, chemia, druk 3D, elektronika, E-zdrowie, gastronomia, gry społecznościowe, handel, internet marketing, IT, motoryzacja, rekreacja, sektor usług, sport, szkolenia i coaching. Konkursowe jury wybrało dziesięć najciekawszych, najbardziej interesujących projektów – ich autorzy wystawią swoje stoiska oraz opowiedzą o swoich pomysłach na biznes w trakcie pięciominutowych prezentacji podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (22 września 2016, w godz. 15.30-17.00, w Sali Prób Chóru gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki).

 – Prezentacje pomysłów laureatów konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2016 mogą przełożyć się na tzw. dobry start, ich realizację i dalszy rozwój. Obecność na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku daje szanse pozyskania kapitału, wsparcia organizacyjnego i eksperckiego, zogniskowania na sobie uwagi mediów, budowy networkingowych kontaktów oraz długotrwałych relacji młodych przedsiębiorców z przedstawicielami dojrzałego biznesu – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, prezes Grupy PTWP.

 Wśród 10 TOP Start-up Polski Wschodniej 2016 znalazły się: rowery customowe, robot który ma pomagać najmłodszym w uczeniu się programowania, aplikacja łącząca funkcje planowania zadań i dzielenia kosztów, nowy typ elastycznej opaski zaciskowej, usługa inspekcji infrastruktury przemysłowej przy pomocy dronów, mobilny system łączący odbiorców i wytwórców odpadów, system sterowania maszyn i urządzeń przemysłowych oraz ich odnawiania i modernizacji, wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji do poprawy sposobu leczenia, konstrukcje techniczne mające zastosowanie w elektronice i elektrotechnice oraz konwektor powietrza.

 Elefundi to aplikacja, która zapełnia rynkową niszę łączac funkcje planowania zadań i dzielenia kosztów między siebie, np. planując wakacje, studencki projekt czy imprezę. Elefundi skupia unikatowe funkcje w sposób prosty, dopasowany do grupy docelowej – młodzieży ze szkół średnich, studentów i absolwentów. Partnerem Elefundi jest m.in. międzynarodowa organizacja studencka AIESEC.

 Mad Bicycles to marka, która powstała z pasji tworzenia oraz braku akceptacji dla utartych schematów. MAD Bicycles to wykonywane ręcznie w Polsce rowery customowe, czyli egzemplarze do jazdy miejskiej robione na indywidualne zamówienie oraz „szyte na miarę". Absolwent Politechniki Białostockiej w okresie trzech lat od udowodnił, że można w Polsce wystartować od zera i wykreować markę luksusową, która sprzedaje rowery do USA, Holandii i Szwajcarii. Implementowane w rowerach podlaskie folkowe wzory cieszą się dużą popularnościa wśród obcokrajowców.

 Photon to mały robot stworzony przez studentów Politechniki Białostockiej, który ma pomagać najmłodszym w poznawaniu programowania. Uczyć się w ten sposób mogą dzieci już od 6 roku życia, rozpoczynające dopiero swoją przygodę z edukacją. Photon jest laureatem Podlaskiej Marki Konsumentów 2016.

 Przedmiotem działalności kolejnego podmiotu wyróżnionego w konkursie TOP Start-up Polski Wschodniej jest wprowadzenie na rynek i sprzedaż nowego typu opaski zaciskowej. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu i elastycznej formie, opaska ułatwi wiele prac domowych przydając się wszędzie tam, gdzie chcemy coś do czegoś przymocować. Opaska po związaniu jednego elementu nadaje się do dalszego użycia, aż do czasu wykorzystania jej całej długości.

Celem Inspectios jest wprowadzenie na polski rynek usługi inspekcji infrastruktury przemysłowej przy pomocy dronów, do których podłączone są kamery i/lub urządzenia pomiarowe (np. kamera na podczerwień). Usługa eliminuje ryzyko ludzkie oraz zmniejsza koszty przeglądów kominów, linii energetycznych oraz elementów infrastruktury, do których dostęp dla człowieka jest ograniczony lub niebezpieczny. Wykorzystanie dronów pozwala także na inspekcję części infrastruktury bez konieczności jej wyłączania z użytkowania i przy znacząco mniejszych kosztach niż użycie do tego celu helikoptera.

Głównym celem projektu Sprzedajodpady.pl jest stworzenie i wdrożenie innowacyjnego, mobilnego systemu łączącego odbiorców i wytwórców odpadów. Pomysł aplikacji/serwisu internetowego powstał w odpowiedzi na potrzebę szybkiego i łatwego przekazania odpadów powstających w firmach i podmiotach instytucjonalnych, specjalistycznym podmiotom zajmującym się utylizacją i recyklingiem odpadów.

Spółka Innovative Engineering zajmuje się tworzeniem systemów sterowania maszyn i urządzeń przemysłowych oraz ich odnawianiem i modernizacją. Specjalizacją start-upu są układy sterujące i optymalizujące pracę dźwigów osobowych.

Start-up Toroidy.pl zajmuje się produkcją nowatorskich konstrukcji technicznych mających zastosowanie w elektronice i elektrotechnice. Głównym założeniem prowadzonej działalności jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej poprzez stosowanie innowacyjnych technologii. Przykładowo konstrukcja „Platformy obsługi dronów" pozwala na wytwarzanie z wiatru energii elektrycznej, która przekazywana jest dronom wykonującym swoje zadania w przestrzeni.

TangramCare wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji do poprawy sposobu leczenia. Produkty start-upu potrafią modelować przebieg choroby, określać optymalny czas pobytu w szpitalu oraz kształt leczenia poszpitalnego. Dzięki wykorzystaniu przetwarzania języka naturalnego, lekarze mogą zyskać obiektywną informację o stosowanych produktach medycznych, co w konsekwencji może prowadzić do lepszego dostępu do informacji i personalizacji leczenia.

 Wśród wyróżnionych TOP Start-up Polski Wschodniej 2016 znalazł się także konwektor ROD – urządzenie dedykowane do kominków, pieców wolno stojących (tzw. kozy), kotłów c.o., które skutkuje odzyskiem energii cieplnej ze spalin i wykorzystaniem jej do ogrzewania pomieszczeń.

Towarzysząc III Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu w Białymstoku, TOP Start-up Polski Wschodniej 2016 będzie pierwszym tak dużym wydarzeniem w regionie Polski Wschodniej łączącym start-upy i korporacje. Stworzy przestrzeń otwartego dialogu między inwestorami, start-upami i organizacjami wsparcia biznesu. Zaplanowano debaty panelowe z udziałem ekspertów, przedsiębiorców i start-upowców, autoprezentacje najlepszych projektów z Polski Wschodniej oraz tzw. Networking Zone – miejsce spotkań z inwestorami i potencjalnymi partnerami, przestrzeń do prezentowania swoich produktów i usług oraz formułę tzw. „speed dates”, czyli spotkań 1:1 (start-up – biznes).

Trzecia edycja największej konferencji biznesowej poświęconej perspektywom rozwojowym Polski Wschodniej, Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku, zgromadzi ponad tysiąc biznesmenów, polityków z regionu, kraju i Europy, inwestorów, finansistów, samorządowców, ekspertów i naukowców.

TOP Start-up Polski Wschodniej 2016 wspierają: Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, Kielecki Park Technologiczny, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego i Startup Poland.

Więcej informacji o TOP Start-up Polski Wschodniej 2016: http://www.wschodnikongres.eu/2016/pl/top-start-up-polski-wschodniej/189/

***

Wschodni Kongres Gospodarczy [Eastern Economic Congress – EEC] w Białymstoku to poświęcony najważniejszym dla gospodarki Polski Wschodniej kwestiom dwudniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem około tysiąca gości z Polski i z Europy.

Organizatorem Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP SA, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największej konferencji biznesowej 

w Europie Centralnej, organizowanej od 2009 roku, uznanej za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy.

###

Więcej informacji o Wschodnim Kongresie Gospodarczym www.wschodnikongres.eu/pl/.

Facebook: facebook.com/WschodniKongresGospodarczy

Twitter: twitter.com/WschodniKongres #WKG2016 @WschodniKongres 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.18.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.06% 4.2414 4.3270
USD 0.16% 3.7248 3.8000
GBP 0.39% 4.8107 4.9079
CHF 0.21% 3.7472 3.8230
18.01.2019

wynajme pokoj

Dodaj nowe ogoszenie