04.12.2013

Kordegarda informacji turystycznej [wideo]

Dowspuda to nie tylko ruiny Pałacu Paca. Tuż za bramą wjazdową do tej miejscowości usytuowany jest budynek kordegardy. Zabytkowy obiekt na przełomie lat pełnił różne funkcje. Od stajni, aż po miejsce nauki uczniów. Obecnie suwalskie starostwo planuje stworzenie tam centrum informacji turystycznej.

Zabytkowa kordegarda, zwana popularnie „Pacynkiem", jest rówieśnikiem Pałacu Paca. Ząb czasu obszedł z nią jednak łagodniej niż miejscem, gdzie mieszkał generał Ludwik Michał Pac. Budynek początkowo był stajnią i pomieszczeniem gospodarczym przeznaczonym dla służby. Po śmierci Paca przechodził z rąk do rąk, aż w końcu trafił pod opiekę szkoły rolniczej. Mieszkali tutaj pracownicy szkoły oraz prowadzono zajęcia dydaktyczne. Otwarto tu też izbę pamięci i kuchnię, w której uczennice technikum rolniczego uczyły się gotować. W ostatnim czasie firmę cateringową prowadziła tutaj żona byłego powiatowego radnego.

Najnowszym pomysłem, które suwalskie starostwo ma na zagospodarowanie obiektu, jest stworzenie tam centrum turystycznego. Obiekt służyć ma jako miejsce informacji oraz działalności edukacyjnej i kulturowej. Wyposażony zostanie w zaplecze hotelowe i „Salę pamięci hrabiego Paca".  - Jesteśmy w trakcie inwestycji związanej z  hotelarstwem, czyli kolejnym kierunkiem kształcenia w Zespole Szkół w Dowspudzie. W obiekcie po byłej kordegardzie, chcemy stworzyć centrum obsługi turysty. Z hotelem i pokojami z prawdziwego zdarzenia. Tak żeby młodzież, która ten kierunek podjeła miała warsztat dydaktyczny do praktycznego wdrażania wiedzy teoretycznej - wyjaśniał Szczepan Ołdakowski, starosta suwalski.

Aby się to udało, konieczne jest jednak całkowite przebudowanie wnętrza budynku. Wyburzono już ściany i zerwano tynk. Obiekt doprowadzony zostanie bowiem do stanu surowego, a następnie osuszony. Po przeprowadzeniu tych pracm przyjdzie czas na zagospodarowanie i wyposażone wnętrza tak, aby przenosiło turystę w czasy świetności Dowspudy. Całość kosztów inwestycji to ponad 3 mln euro.

(mkapu)

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.24.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2920 4.3788
USD 0.00% 3.7837 3.8601
GBP 0.00% 4.9399 5.0397
CHF 0.00% 3.7804 3.8568
23.02.2019

Praca W Recepcji

Dodaj nowe ogoszenie