25.03.2018

Park trampolin, squash, elektroniczny paintball i parkour, czyli Paweł Roziewski wraca do Suwałk

Im bliżej otwarcia, tym poznajemy więcej szczegółów dotyczących centrum rekreacyjno-sportowego, które wkrótce powstanie przy ulicy Szkolnej.

Andrzej Klimasiński, przedsiębiorca, właściciel wysokiego miejscami na 7 metrów obiektu o  powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych i  sporej działki graniczącej z boiskiem Zespołu Szkół Technicznych postanowił zrealizować przedsięwzięcie siłami ludzi związanych z Suwałkami. Do współpracy namówił mieszkającego od 12 lat w Gdańsku suwalczanina Pawła Roziewskiego, jednego z najbardziej znanych w Polsce parkourowców.

Paweł, absolwent gdańskiej AWFiS, jest nauczycielem i trenerem, założycielem Klubu Sportowego Movement, a zarazem wpółwłaścicielem Movement Arena.

Movement Arena, zajmuje ponad 1000 m kw., jest częścią Fun Areny, czyli zlokalizowanego na stadionie Ergo Arena w Gdańsku poteżnego centrum, w którym uprawia się także karting, wrotki, paintball elektroniczny.  

- Movement Arena, którą stworzyłem wespół z moim przyjacielem, także parkourowcem Tomaszem Dąbrowskim, funkcjonuje w obiekcie gdańskiego stadionu od dwóch lat - opowiada Paweł Roziewski. - Mamy tu trampoliny, ścieżki, poduchę powietrzną, basen z gąbkami. Prowadzimy zajęcia z akrobatyki, crossfitu, rock 4all, gimnastyki dla dzieci, młodzieży i całych rodzin.

Paweł Roziewski, absolwent Szkoły Podstawowej nr 6 i II LO, był prekursorem parkouru w Suwałkach. Na studiach i po ich ukończeniu zainteresowania i pracę zawodową poszerzył o gimnastykę i akrobatykę dla dzieci i dorosłych, kalistenikę, fitness, taniec. 

- Suwałki cały czas są przed moimi oczami, od dłuższego czasu zbierałem siły i marzyłem o powrocie - opowiada Paweł Roziewski. - Zrobiło mi się smutno i odpuściłem, kiedy w waszym portalu przeczytałem, że w Suwałkach park trampolin poprowadzi firma z Bydgoszczy. Na szczęście, kilkanaście dni później pan Andrzej Klimasiński skontaktował się ze mną, a raczej z nami, bo Tomek Dąbrowski, z którym założyliśmy pierwszy w Polsce klub parkouru, będzie miał wiele do powiedzenia i zrobienia w tym projekcie.  

Tomasz Dąbrowski też ma Suwałkami trochę wspólnego. Zaprojektował parkour street workout nad Zalewem Arkadia. Później założył własną firmę Pod trzepakiem, która, zgodnie z hasłem reklamowym "My budujemy, Ty trenujesz", wznosi place zabaw, parkoury, street workouty, siłownie pod chmurką, tory przeszkód, dog parki.

- Po zakończeniu budowy parkouru nad zalewem, w Suwałkach byłem jesze kilka razy - wspomina Tomasz Dąbrowski. Przyjeźdżaliśmy do was z Pawłem, wirtuozem pracy z dziećmi, na zaproszenia PWSZ. Dawaliśmy pokazy na Juwenaliach, prowadziliśmy akrobatyczne zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym PWSZ Suwałki (patrz zdjęcie poniżej).  

Najpierw muszą pokonać biurokratyczny i finansowo-podatkowy tor przeszkód

Głowy pełne pomysłów i ambitne zamiary często zderzają się z urzędniczo-biurokratycznym murem. Pisaliśmy już, że ze względu na przepisy przeciwpożarowe w gmachu byłej hurtowni przy Szkolnej nie będzie gastronomii na dobrym poziomie, lecz "zwykły" bufet. W obecnej unijnej perspektywie skończyły się już pieniądze na dotacje dla sportowo-rekreacyjnych przedsięwzięć. Andrzej Klimasiński ze wspólnikami pokonują i tę barierę, szukają optymalnego sposobu sfinansowania inwestycji. Trudno im jednak pogodzić się z tym, że na takie prospołeczne, prozdrowotne przedsięwzięcia nia ma ulg i zwolnień podatkowych.

Obiekty sportowe i rekreacyjne siłą rzeczy zajmują dużą powierzchnię. Ten przy ulicy Szkolnej  ma działać i pod dachem, i na zewnątrz. Samorząd miasta mógłby takie prozdrowotne centra zwolnić z podatku od nieruchomości.

- Kalkulujemy, się zbroimy,  przygotowujemy budżet i biznesplany - zdradza Paweł Roziewski. - Pomysłów mamy dużo, bo chcemy, żeby do naszego centrum przychodziły dzieci i seniorzy, kobiety i mężczyźni, klasy szkolne na lekcje wf i treningi, grupy przyjaciół i rodziny. Przez całe wakacje będę miał pełne ręce roboty.

- Mamy już projekt i wizualizację, przygotowane przez suwalskiego architekta - opowiada Andrzej Klimasiński. - Do końca kwietnia zostaną zamontowane trzy kortu do squash'a i od tej dyscypliny, zapewne w maju rozpoczniemy działalność.

Całe centrum rekreacyjno-sportowe przy ulicy Szkolnej powinno zostać otwarte we wrześniu.

Wojciech Drażba

Na górnym zdjęciu Pawel Roziewski

Fot. Ewelina Roziewska

Fot. PWSZ Suwałki

 

[07.03.2018] Suwałki. Park trampolin i wiele innych atrakcji, wypada zacząć od squash’a
[03.02.2018] Suwałki. Będziemy mieli park trampolin, wyskoczymy z nudy [zdjęcia]

 

 
udostępnij na fabebook
09.04.2018, 09:59:15

Piotr Gudalewicz

Panie Pawle, liczę na Ciebie! ;)

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.09.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2334 4.3190
USD 0.00% 3.8139 3.8909
GBP 0.00% 5.0153 5.1167
CHF 0.00% 3.8561 3.9341
Dodaj nowe ogoszenie