31.08.2015

Suwalczanie w 35. rocznicę powstania Solidarności [zdjęcia]

Msza w intencji Ojczyzny, wiązanki kwiatów i znicze pod Dębem Wolności, modlitwa w intencji tych, którzy Solidarność tworzyli, a dziś nie ma ich już między żyjącymi, wreszcie spotkanie przy kawie i herbacie – tak w Suwałkach uczczono 35-rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich, na mocy których powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność. „Solidarność walcząca, ale nie z drugim człowiekiem, a o prawa drugiego człowieka” - jak mówił św. Jan Paweł II.

- Ci, którzy pamiętają lata 1980, 81, 82 i późniejsze wiedzą, że żeby tutaj przychodzić trzeba było odwagi, bo więcej tu było esbeków niż ludzi – pod Dębem Wolności mówił wówczas działacz NZS, dziś poseł PiS Jarosław Zieliński. – A jednak przychodziliśmy, w większej czy mniejszej grupie, 

Przychodziliśmy. I to przetrwało. Paradoks polega na tym, że to przetrwało aż do czasów kiedy to miejsce zawłaszczyli sobie ci, którzy wtedy z nami walczyli, różnego autoramentu postkomuniści, których wcale nie mało na różnych stanowiskach. Solidarność miała odwagę ducha, odwagę myślenia innego niż wtedy totalitaryzm nakazywał. Dzisiaj mamy Solidarność, wolność, demokrację ułomną, bardzo ułomną, ale mamy. Możemy ją naprawiać, trzeba tylko więcej aktywności, odwagi, tak jak wtedy, odwagi w myśleniu, ocenie sytuacji. Ale jest urna wyborcza, jest kartka wyborcza. Dzisiaj jest lament Platformy Obywatelskiej, pani Kopacz, zę święto Solidarności zostało zawłaszczone przez Prawo i Sprawiedliwość. A ja pytam jaki związek ma dziś Platforma Obywatelska z Solidarnością? Przez umowy śmieciowe, przez wyrzucenie poza Polskę dwóch milionów młodych ludzi, przez drwiny i kpiny z biednych? Pamiętacie zdanie pani wicepremier Bieńkowskiej, że w Polsce za sześć tysięcy pracuje tylko idiota? I teraz Solidarność ma ich zaprosić do wspólnych obchodów? Te rządy sprzeniewierzyły się ideałom Solidarności, bo gdyby tego nie zrobiły bylibyśmy dziś w innym miejscu. Dlatego dzisiaj zanieśmy do swoich domów, środowisk w których działamy, wiarę i nadzieję, że w sferze ducha wartości nie giną, a trwają. Bój o Polskę trwa. Bój o idee Solidarności trwa. I  w walce o te wartości będziemy zwyciężać. Obyśmy za rok, kiedy klimat w Polsce się zmieni, przyszli tu tłumnie, tak jak  powinno być na święcie Solidarności, bo my wszyscy z niej wyrastamy. Wielu z nas nie byłoby dzisiaj, gdyby nie wielka idea Solidarności, której źródło wciąż bije, a my, jak uczył Herbert, powinniśmy płynąc pod prąd, bo płynąc z prądem do źródeł się nie dociera.

Poseł wspomniał też ludzi Solidarności, którzy kiedyś tu przychodzili, a dziś nie ma już ich między nami, takich jak świętej pamięci ksiądz Kazimierz Hamerszmit, ksiądz Jerzy Zawadzki, Aleksander Seredyński, Wiesław Stojanowski, Tadeusz Tylenda, Grzegorz Niksztyn, Stanisław Kowalczyk czy Jarosław Słabiński, Krzysztof Zadrąg, którzy zmarli na emigracji. Za nich zebrani odmówili modlitwę Wieczny odpoczynek.

Przemówienie pod Dębem Wolności wygłosił tez Zdzisław Koncewicz, przewodniczącyorganizujacej uroczystości Rady Oddzialu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarnosć" w Suwałkach.  

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*