06.11.2019

PlusLiga. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Ślepsk Malow Suwałki 3:1. Nasi postraszyli mistrza, i to nieźle

Jeżeli po poniedziałkowym meczu z wicemistrzem Polski w Warszawie pisaliśmy o dużym niedosycie, to po środowym starciu z mistrzem kraju w Kędzierzynie-Koźlu można mówić już o lekkim zawodzie.

W obu przypadkach idzie o to, że  suwalski beniaminek w spotkaniach z naszpikowanymi gwiazdami siatkówki gigantami mógł zdobyć przynajmniej po punkcie, czyli wygrać po dwa sety, a dwukrotnie uległ 1:3. W Kędzierzynie-Koźlu przy stanie 1:2 w setach, w czwartej partii  drużyna Andrzeja Kowala prowadziła 24:23 i 25:24, ale nie wykorzystala setboli, w końcówce nie dała rady zatrzymać reprezentacyjnego bombardiera Łukasza Kaczmarka, ktory został wybrany MVP, najwartościowszym graczem dwugodzinnego spotkania.

W prowadzonej przez legendarnego kiedyś siatkarza, Nikole Grbicia drużynie występują mistrzowie świata Aleksander Śliwka i Paweł Zatorski, francuski mistrz Europy Benjamin Toniutti, Amerykanin Dawid Smith i Włoch Simone Parodi. Nic dziwnego, że pierwszych trzech meczach sezonu mistrz i zdobywca Pucharu Polski nie stracił nawet seta. Inaczej bylo w środę, w starciu z nowicjuszem z Suwałk.

Faworyci nieprzekonująco zaczęli mecz. Albo zlekceważyli naszych siatkarzy, albo dali się zaskoczyć Andrzejowi Kowalowi. Trener Ślepska Malowu w kwadracie dla rezerwowych pozostawił wyróżniających się w zwycięskim spotkaniu w Rzeszowie Josha Tuanigę, Jakuba Rohnkę i Łukasza Rudzewicza, a  wyjściowej szóstce postawił na Kacpra Gonciarza, Kevina Klinkenberga i Wojciecha Sieka.

ZAKSA na początku prowadziła, na tablicy wyników widniało nawet 11:6, ale wtedy sygnał do bardziej zaciętej walki dał Wojciech Siek. Rosły środkowy najpierw zablokował Aleksandra Śliwkę, potem zdobył punkt atakiem, a że w polu zagrywki szalał Nicolas Szerszeń nasi złapali kontakt na 12:11. W jednej z kolejnych akcji pomylił się Smith, Siek popisał się kolejnym blokiem i Bialo-Niebiescy po raz pierwszy wyszli na prowadzenie 17:16. Przy stanie 18:18 Andrzej Kowal posłał na zagrywkę Patryka Szwaradzkiego i ten dwukrotnie raził gospodarzy jak piorunem. Na finiszu skutecznością w ataku błysnąl Bartłomiej Bołądź i ZAKSA przegrała swojego pierwszego seta w tych rozgrywkach 21:25.

Dwie kolejne partie to już, niestety dla nas, popis mistrzów Polski, którzy poprawili przyjęcie i skuteczność pierwszego ataku i w drugim secie uciekli nam na 24:15, a w trzecim na 24:16. W drugiej odsłonie wysokiej porażce zapobiegł Bartłomiej Bołądż, przy zagrywkach którego Ślepsk Malow zdobył pięć punktów z rzędu, a w trzecim o oczko krótszą serią mógł pochwalić się Patryk Szwaradzki.

Dzięki tym seriom, Bialo-Niebiescy zachowali resztkę wiary w to, że raz jeszcze mogą postawić się faworytom. Od początku czwartego seta rozgrywał już Joshua Tuaniga i mimo że Nikola Grbić umiejętnie ustawił swoich zawodnikow do blokowania firmowej akcji Amerykanina z atakujacym zza linii 3.metra Nicolasem Szerszeniem, Ślepsk Malow  prowadził 1-2 punktami. Przy stanie 11:13 Nikola Grbić poprosił o czas, ale nic nie wskórał. Punktowali Andreas Takvam oraz Nicolas Szerszeń i ZAKSA przegrywała już 12:15. W tym momencie zagrywkę zepsuł Kevin Klinkenberg, w nastepnej akcji niepotrzebnie "kiwał" Tuaniga i gospodarze uwierzyli, że może jednak nie trzeba będzie grać piątego seta. Wyszli na prowadzenie 18:17, ale znowu Biało-Niebiescy po zagrywkach Nicolasa Szerszenia i mocnym ataku Jakuba Rohnki zdobyli trzy punkty z rzędu. Gospodarzom udało się wyrównać, a za sprawą Łukasza Kaczmarka obronić dwa setbole, wygrać tę partię 27:25 i cały mecz 3:1.

Zastanawialiśmy się już, co to będzie, kiedy toczącemu wyrównane boje z tuzami PlusLigi beniaminkowi  przyjdzie zmierzyć się z zespołami spoza ścisłej czołówki. Na odpowiedź trzeba będzie poczekać, bo z powodu przełożenia meczu z Treflem, drużyna Andrzeja Kowala w najbliższy weekend będzie miała wolne, a później pojedzie do trzeciej drużyny poprzedniego sezonu, Jastrzębskiego Węgla.

Zaległy mecz 1. kolejki

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Ślepsk Malow Suwałki 1 : 3 (21:25, 25:20, 25:20, 27:25)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Łukasz Kaczmarek (16), Simone Parodi (12), Benjamin Toniutti (0), Łukasz Wiśniewski (11), Aleksander Śliwka (8), Kacper Gonciarz (0) – Łukasz Zatorski (libero) oraz Przemysław Stępień, Kamil Semeniuk (4), Arpad Baróti (2), Dawid Smith (3), Krzysztof Rejno (3)

Ślepsk Malow Suwałki: Wojciech Siek (9), Kevin Klinkenberg (7), Nicolas Szerszeń (13), Bartłomiej Bołądź (9), Andreas Takvam (10),Kacper Gonciarz, – Paweł Filipowicz i Adrian Stańczak (libero) oraz Patryk Szwaradzki (9), Łukasz Rudzewicz (0), Jakub Rohnka (3), Josua Tuaniga (0)